Pohádka převyprávěná novináři
Sdílet článek:

KAREL WAGNER

Dnes něco málo o pohádce s leteckou pumou, co měla v Gaze zbořit nemocnici, kterou nám převyprávěla většina našich novinářů.

Již první zprávy naznačovaly, že neblahá událost s oběťmi v nemocnici al-Ahlí ve městě Gaza byla výsledkem kolapsu rakety palestinských islamistů. Následně pak v úterý, před desátou hodinou večerní, vydala izraelská armáda na základě zpravodajských informací prohlášení, že šlo o raketu Palestinského islámského džihádu, která nad Gazou selhala a způsobila tak smrtící výbuch v areálu nemocnice. Ve stejném duchu se vyjádřil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který oznámil, že za výbuch mohou barbarští teroristé, nikoli izraelské obranné síly.

Podstatné jsou pak záběry z dronu, které zveřejnily Izraelské obranné síly ve středu ráno, kde armáda upozorňuje na to, že na nemocničním parkovišti není vidět žádný kráter, jaký by tam vznikl po dopadu letecké munice. A jak se následně na autentických záběrech za bílého dne ukázalo, většina aut tu byla poničena ohněm, ale v jejich blízkosti stojí i jiná opuštěná auta, ohněm zcela netknutá stejně tak, jako blízká budova, místními označovaná za nemocnici. Přesto však velká část muslimů po celém světě nadále trvá na tom, že celou tragédii v nemocnici al-Ahlí způsobila puma Izraelců.

Jenže pokud vadná raketa, plná vysoce hořlavého paliva, explodovala nad parkovištěm v areálu nemocnice, jednalo se maximálně o desítky mrtvých či zraněných civilistů, i když lze pochybovat o tom, že v době exploze rakety v každém z aut na parkovišti někdo seděl. Tedy nemohlo jít o výbuch přímo v budově nemocnice, se stovkami obětí, jak o nich většina našich sdělovacích prostředků informovala na základě údajných zpráv palestinských zdravotníků, podle nichž to bylo nejdříve 300, pak 500 a podle některých zpráv dokonce až 1 000 osob.

Ale jaké záběry s „výbuchem v nemocnici“ jsme my, stejně tak jako celá řada muslimů, dokonce i státníků či politiků, vlastně viděli? Pokud šlo o napříč celým světem šířené video agentury Reuters, co převzala i redakce iDnesu – Záblesk a křik, video zachytilo výbuch nemocnice | (0:35), pak jsou zde ve druhé části videa vidět hořící auta na parkovišti, ale žádná po leteckém úderu zřícená budova baptistické nemocnice al-Ahlí, co měla být plná civilistů. Přičemž se nikde neobjevilo ani jedno video, na kterém by palestinští záchranáři z trosek vybombardované nemocnice vyhrabávali nebohé oběti, svážené k ošetření na dalším, našimi novináři šířeném videu.

Jinak řečeno, všechny ty u nás zveřejňované zprávy a záběry všelijak zašpiněných a zkrvavených Palestinců, přivážených kamsi na ošetření (což je vpravdě silná káva), jimiž nás prostřednictvím našich sdělovacích prostředků informují „svědecké výpovědi“ z území prolezlého a plně ovládaného Hamásem, se ve skutečnosti až nápadně podobají manipulativním záběrům a zprávám, kterými nás před pár lety zahlcovali syrští záchranáři známí jako Bílé přilby, působící výhradně na území ovládaném džihádisty.

Tedy by snad už konečně mohli naši novináři vzít rozum do hrsti a namísto jimi převypravovaných palestinských pohádek o izraelské pumě začít psát o tom, k čemu v té nemocnici al-Ahlí v Gaze došlo.

Karel Wágner

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,07 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*