New York Times: K vítězství Ukrajina nepotřebuje všechno svoje území, měla by začít jednat o příměří
Sdílet článek:

VSA

Znovuzískání území je špatný způsob, jak si představit nejlepší výsledek. Pokud ruský prezident myslí příměří vážně, Ukrajina by se měla pokusit ukončit krveprolití.

Pokud to s příměřím na Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin myslí vážně, Ukrajina by si neměla nechat ujít příležitost ukončit krveprolití. Znovuzískané území není jediným měřítkem vítězství v této válce, napsal středeční komentář Serge Schmemanna pro americký deník. New York Times. Noviny před tím informovaly o tom, že ruský prezident od září signalizuje ochotu jednat o příměří.

Článek poukazuje na to, že realitou je, že přes 600 mil dlouhá ukrajinsko-ruská fronta je zamrzlá a v současnosti vysává ukrajinské zdroje a životy bez perspektivy změny v dohledné budoucnosti. Protiofenzíva si vyžádala obrovské ztráty, aniž by posunula hranici fronty.

Ukrajinský velitel armády generál Zalužnyj už přiznal v listopadovém rozhovoru, že boje jsou v „patové situaci“. Do nedávna šlo o pojem považovaný za tabu. S blížícím se koncem roku zákonodárci ve Spojených státech a v Evropě odděleně pozastavili přijetí kriticky potřebných balíčků pomoci pro Ukrajinu a není jisté, jak dopadnou v novém roce.

Válka ještě může nabrat nečekaný směr. Nyní se však spíše rýsuje perspektiva dlouhé opotřebovávací války a ta způsobí Ukrajině větší škody a Evropě nestabilitu. Perspektivou dalšího vývoje by mohl být nekonečný konflikt, který prohlubuje odcizení Ruska od Západu, upevňuje putinismus a oddaluje integraci Ukrajiny do Evropy, popsal scénář budoucnosti americký analytik Michael Kimmage.

Což je chmurná perspektiva, dodává komentář, v případě, že se vítězství ve válce bude stále měřit prostřednictvím území, tj. z ukrajinského pohledu návratem do hranic v roce 2014.

Znovuzískání území je ale špatný způsob, jak si představit nejlepší výsledek. Skutečným vítězstvím pro Ukrajinu je povstat z pekla války jako silný, nezávislý, prosperující a bezpečný stát, pevně zakotvený na Západě, píše dále komentář New York Times.

Pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského by bylo bolestivé a politicky obtížné zastavit boje, aniž by bylo Rusko potrestáno, a aniž by měl pod kontrolou tak velkou část ukrajinského území. Ale zkoumat příměří neznamená odejít. Boj musí pokračovat i po zahájení rozhovorů, aby se udržel vojenský a ekonomický tlak na Rusko. Pokud Putin vážně usiluje o příměří, činí tak na základě předpokladu, že alternativou je pokračující masakr jeho vojáků a že ničením, násilím nebo blufováním už nemůže ničeho dosáhnout.

Zastavení boje neznamená pro Putina vítězství, jakkoli se k němu hlasitě hlásí. Řada událostí neohlašuje ruské vítězství (povstání Prigožina, neúspěchy během války, sankce), nicméně ty také nejsou důvodem k falešným nadějím. Po své nedávné návštěvě Washingtonu by si prezident Zelenskij neměl dělat iluze, že americký kohoutek je otevřený, zejména pokud se do Bílého domu vrátí Donald Trump.

Příměří by nebylo snadné dosáhnout ani zajistit. Ve vládních kruzích a think tancích se však v tichosti vedou rozhovory a píše se o různých možných modelech.

Komentář píše dále, že jediný způsob, jak zjistit, zda to Putin myslí s příměřím vážně a zda se ho podaří dosáhnout, je pokusit se o něj. Zastavit Rusko od jeho cílů a přechod k obnově a modernizaci Ukrajiny by byl trvalou poctou Ukrajincům, kteří přinesli nejvyšší oběť za zachování existence svého národa. A žádné dočasné příměří by navždy nezabránilo tomu, aby Ukrajina získala zpět celé své území, tvrdí článek.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. USA už přiznaly porážku, a jako obvykle, US stylem: je to vítězství! Rus získá víc, než před invazí žádal – ale je to vítězství Ukrajiny! Ale jo, ať si to pro své voliče celé nalakují na star-and-stripes, ale ať už je konec!

 2. K.D.Jo pane,to není vítězství USA jak by jste rád plnil přikazy Vašeho vůdce,ale hrdinný přikladný odpor Ukrajinského státu bráníci se krádeži svého území před bandou žoldáků,zločincu a vrahů,kteří upiraji Ukrajině suverenitu kterou jí slíbili když se vzdá jaderných zbraní.A když se jich vzdala,tak se má vzdát ona.Ukrajinský stát je příkladem celèmu světu hrdinským odporem proti zotročení a rusifikací cizím státem,který chce ukrást po Krymu další území suverénního státu,kde nemá co pohledávat.

  • Je to boj malé části Ukrajinců – banderovských nácků, popichovaných US panstvem. Žádné libtardí kecy ani “omalovánky” to nezmění.

   • Vysvětlovat cokoli kolemjdoucímu parazitovi s vymytým mozkem je ztrátou času. Dovedete si představit, že by tohle šibeniční nestydaté hovno mohlo být k něčemu užitečné?

  • Pešku Pešku….ona snad ta Ukrajina nebyla třicet let suverénní? Až tak, že jí zdrhla pětina obyvatelstva, jestli jste si všiml. Taky nezapomínejte, že Ukrajina odevzdala jaderné zbraně (stejně byly ovládací knoflíky v Moskvě) a do ústavy si dala neutralitu. A dodržela? Leda prd, že. Nabídla Amíkům, že si můžou v Sevastopolu udělat námořní základničku. Krym se zalekl (a já se mu ani nedivím) osamostatnil se – na rozdíl od věrchušky v Kyjevě pořád dodržoval ukrajinskou ústavu – a už to jelo dolu kopcom.
   Musíte mít na paměti časový sled, jinak jste mimo realitu.

   • M.Tak paní aristokratko za to že jste pronajala balkon Vaši sousedce ať pomlouvá z něho široké okolilí a pořídila pejska na balkoně, tak tam vlitnu a Váš být připojím k mojemu,protože Vy si nebudete dovolovat dělat ve svojem bytě co chcete.No a Vy samozřejmě ve svém bytě si nemůžete zvolit,jestli chcete kamarádit se sousedkou od vedle nebo se mnou.Souhlasite? To mi je jedno,protože jsem silnější a mám větší svaly.Libi se Vám můj pohled na ten lepší svět? No a kdyby měla Ukrajina jaderné zbraně,tak je pan dobyvatel nejlepší kámoš s Ukrajinou tak,jako se Severní Korejou.A to si představte,co čeká Finsko a Svèdsko, že si dovolili dělat ve svojí zemi co chtějí.

    • Pešku. Bude nový rok, proboha srovnejte si nějak tu hlavu.
     A zvolte nějaký příhodnější příklad, prosím – tenhle fakt moc příkladný nebyl.
     Ale dobrá, ještě to s vámi zkusím: kdyby ta sousedka skutečně vyřvávala na vaše konto nějaké ohavnosti a její ratlík vřeštěl od rána do večera na všechno kolem, mám ten pocit, že byste to nějak řešil, že?

     • M.No madam Vaše vidění a Vám podobným je založeno na tom,ze když Vás kdokoliv v čemkoliv začne o třeba milimetr omezovat,tak začnete křičet totalita,hnus,omezovaní svobod,pomóooc.No ale když je omezovan třeba stát v tom,aby si dovolil dělat na svém území co chce,tak tam máte jasno.Netýká se to totiž to omezování Vás,ale těch druhých a Váš klid a klid Vašeho pejska může nerušeně pokračovat dál.Ale ten klid nemáte proto,ze porušujete zákony CR,ale proto,ze je dodržujte byť se Vám i nelíbí.No ale kverulanty vyzbojenè tanky,děly a samopaly budete obhajovat,ikdyz se jako vlastizrádci postavili Ukrajinské armádě.P odle Vás OK.

 3. IDe.Copak pane copak? Zase Vám ukradli tu Vaši ideologii? Tak si z toho nic nedělejte a najděte si jinou.Vite kolik jich je na světě?.No a kdybyste chtěl vědět,kdo vyzbrojil kverulanty samozvaných oblastí Ukrajiny těžkou vojenskou technikou a různými zelenými mužičky a způsobil ten bordel,tak si přečtěte diplomku pana velitele už bývalého zločinců a vrahů,nebo jístou knihu pana našeho zahraničního zpravodaje,ktery tu situaci zažil na vlastní kůži od rok 2012 do 2020.Tak vidíte že to jde,a ne že ne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*