Analýza výhod spojování opozice a protestních hnutí
Sdílet článek:

STANLEY LORENC

Ve sněmovních volbách 2021 propadlo 1,07 milionu voličských hlasů kvůli roztříštěnosti anti-establishment politické scény. Je to varování pro dnešní protivládní síly, aby vytvořily předvolební aliance pro volby do Poslanecké sněmovny 2025.

 

Ačkoli před 2 lety ve volbách do Poslanecké sněmovny získaly koalice SPOLU a PIRSTAN dohromady necelých 43,5 procent voličských hlasů, dokázaly sestavit pohodlnou vládní většinu 108 mandátů, jelikož propadlo téměř 20 procent voličských hlasů, které se rozložily hlavně mezi Přísahu, Sociální demokracii, KSČM, Trikolóru a Svobodné. Současný opoziční tábor ANO a SPD dosáhl 37 procent volební podpory.

STEM

Proměna politické scény od nástupu Fialovy vlády k moci? Vládní strany ztratily zatím zhruba 8 procentních bodů. Volební podpora Pirátů a STAN zůstává víceméně stabilní, k přelivu voličů dochází hlavně mezi oběma politickými subjekty dle aktuální nálady. Opozice ANO a SPD posílila na 45 procent volební podpory, což je nárůst především o zklamané voliče ODS. Mimoparlamentní scéna se dál štěpí, protože vznikly další nové politické strany PRO a Motoristé sobě, které jen ubraly část voličů ANO, SPD, Přísahy a Trikolóry.

Přestože Fialově vládě důvěřuje pouze 21 procent veřejnosti, žádná z menších protikorupčních, protestních či levicových stran dosud nepřekročila práh 5 procent. Mimoparlamentní opozice by tedy měla začít kooperovat a otestovat předvolební spolupráci v evropských i krajských volbách a tím se připravila na klíčové volby do Poslanecké sněmovny, aby zamezila zbytečnému tříštění protivládně naladěných voličů.

Existuje několik variant předvolební spolupráce. Buď technokraticky-populistická aliance ANO+Přísaha+PRO a nacionálně-populistická aliance SPD+Trikolóra+Svobodní+AUTO. Anebo centristický blok ANO+Přísaha, levicový blok SOCDEM+KSČM+Levice+Budoucnost, pravicový blok Svobodní+AUTO+KONS a národovecký blok SPD+Trikolóra+PRO+ANS.

Lídři těchto politických subjektů by měli potlačit vlastní ega a přestat se přetahovat o voliče mezi sebou, jelikož jak je vidět, tato cesta nikam nevede. Voliči ocení snahu sjednocovat protestní a opoziční strany. Pokud politická nevraživost a neochota kompromisů zvítězí nad racionálním rozumem, tak tito lídři riskují, že jejich partaje se znovu nedostanou do sněmovny a postupně zmizí v propadlišti dějin. Ale nejvíce budou poškozeni samotní voliči, kteří jsou nespokojení s vládou Petra Fialy a chtějí změnu.

Spojování populistických, levicových a národně-konzervativních subjektů bude výhodné pro mimoparlamentní opozici i sněmovní opozici. Voliči nemusí uvažovat strategicky na základě volebních modelů, aby jejich hlas nepropadl. Tendence strategického hlasování bude ještě silnější už kvůli zkušenosti z voleb 2021, což znevýhodňuje Přísahu R. Šlachty, SOCDEM, Svobodné, PRO a Trikolóru. Ovšem SPD a Trikolóra již podepsaly memorandum o spolupráci pro všechny volby 2024.

Potenciální vznik předvolebních koalic nahrává i Babišovi a Okamurovi, kteří by maximalizovali volební zisk. Tím pádem bude jednodušší cesta dokonce i k sestavení ústavní většiny. Vzroste volební potenciál ANO a SPD. Nehrozí situace, že by například Přísaha, Sociální demokracie, PRO, Svobodní a Motoristé sobě odčerpali část voličů od hnutí ANO a SPD.

 

blogosvet.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. No samozřejmě. A pokud to lídři pidistran nechápou, jen ukazují, že mezi nimi nejsou osobnosti, které by dokázaly získat a udržet moc, že nejsou politici, jen demonstranti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*