Rozdělená společnost, kde jeden nenávidí druhého, se lépe ovládá




Sdílet článek:

G. SITAŘ

Napsal to Aristotelés, věděli to ve starověkém Římě, návod sepsal Karel a dokonalou implementaci ukazuje progresivní levice. Jeden příklad z minulého týdne ze Spojených států.

Aristotelés ve své knize Politika popisuje, jak se má despota udržet u moci: „ Druhým cílem je zasít vzájemnou nedůvěru, podporovat nesoulad mezi přáteli, mezi lidmi a hodnostáři, mezi různými skupinami majetných občanů. Tyran využije všech metod, aby se občané odcizili jeden druhému.” Více o Aristotelově návodu zde.

Ti se špatným vlivem

K dokonalosti dovedli teorii o rozdělené společnosti v komunistické Číně. Občané se dělili do pěti černých kategorií a pěti rudých kategorií. Všichni občané v černých kategoriích byli špatní lidé, ti v rudých zase dobří. Jedna z pěti špatných skupin například nesla název „ti se špatným vlivem”.

Rozdělit společnost je relativně jednoduché. Návod k tomu dal sám Karel Marx se svojí dokonalou trojnožkou a jeho následovníci z frankfurtské školy. Stačí najít nějakou menšinovou skupinu a neustále hovořit o jejím útlaku od někoho. Neustále a všude.

Joe Biden jednotící

Hezkou ukázkou může být projev Joe Bidena, který přednesl minulý týden u příležitosti promoce na škole v Atlantě, která byla historicky založena jako škola výhradně pro černošské muže. Joe Biden v projevu uvedl:

Překlad, zkrácení autor.

„Začali jste studovat, když byl zavražděn George Floyd a následně došlo k rasovému zúčtování. Je přirozené se ptát, jestli demokracie, o které slýcháte, je i pro vás. K čemu je demokracie, když jsou černoši zabíjeni na ulicích? K čemu je demokracie, když řetěz porušených slibů způsobuje, že černošské komunity zaostávají? K čemu je demokracie, když musíte být desetkrát lepší než kdokoli jiný, abyste měli šanci?”

„Můj závazek vůči vám je ukázat, že demokracie je stále správnou cestou. Když jsou černoši zabíjeni na ulicích, podáme svědectví. Pro mě to znamená upozornit na jed bílé nadřazenosti, vykořenit systémový rasismus.”

Pozn. autora: Zákony, podle kterých mají některé minority dostávat ve společnosti přednost, byly v USA přijaty před více než padesáti lety. Tento rok Nejvyšší soud zrušil upřednostňování barevných minorit při přijímání na vysoké školy, neboť podle jeho názoru nemůže trvat věčně a je z principu protiústavní. Stručný text rozhodnutí zde.

Donald Trump v Bronxu

Donald Trump uspořádal minulý týden první předvolební shromáždění republikánského politika ve čtvrti Bronx v New Yorku po čtyřiceti letech. Přišlo se na něj podívat mezi 20 a 30 tisíci lidmi, z nichž značná část byli černoši nebo hispánci. Během projevu řekl:

„Je jedno, jestli jste černí, hnědí nebo bílí, jsme všichni Američané a potáhneme tu káru společně jako Američané.”

Pozn. autora: Během jeho projevu nezaznělo, že lidé v Bronxu jsou něčeho nebo někoho obětí, ale naopak, že mají dost sil na to, aby si pomohli sami. S výjimkou kritiky Demokratické strany a její nefunkční politiky nehovořil Trump během projevu o žádné „zlé” skupině Američanů, která může za osud obyvatel Bronxu. Neslíbil, že vyřeší jejich problémy rozdáváním peněz, ale pouze nastavením podmínek tak, aby si lidé mohli pomoci sami.

Demokratická guvernérka státu New York Kathy Hochul prohlásila následně v rozhovoru pro televizi CNN:

„Řeknu vám, že to nebude hrát žádnou roli, když si Donald Trump pozve ty své klauny na shromáždění do Bronxu. New York nebude nikdy volit Donalda Trumpa za prezidenta.”

Pozn. autora: Pokud někdo nepodporuje politiku Demokratické strany, je to klaun. Aneb jak z vysoké státní funkce podporovat harmonickou společnost. Zdá se, že se jedná o univerzální strategii progresivní levice.

Post scriptum

Pozn. autora:

Je to jednoduché. Pokud musí i supertolerantní člověk opakovaně navštívit školení o tom, jak se správně chovat k sexuálním menšinám, není výsledkem větší harmonie, ale větší napětí. Gándhí byl jen jeden, byť je velkou otázkou, jestli by zůstal po třetím školení v klidu. I jeho už progresivní levice nazvala rasistou.

Pokud není dostatek menšin ve společnosti, stačí vybrat nějaké kontroverzní téma, postavit jeden názor proti druhému a neustále opakovat, že nositelé druhého názoru jsou občané v lepším případě pouze mdlého ducha. Každý den stále dokola a zdůrazňovat, jak důležité je nevyvolávat napětí ve společnosti.

Výsledkem je rozdělená společnost, jež se snáze ovládá, zejména pokud je možné využít další Aristotelovu radu, která říká, že každá válka je přítelem despoty.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Já nevím – neměl by se pan Sitař věnovat spíše České republice a zobecnit svůj názor na všechny národy?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*