Novinář Safronov obvinil Rusko z toho, že si většinu špionážních kauz vymýšlí, a ruská kontrarozvědka FSB jde po ženách z domácnosti i vědcích. Skutečné vyzvědače je těžké podle něj chytit, proto je nutné zastrašit ostatní. On sám je obžalován z vlastizrady kvůli tomu, že prý české rozvědce poskytl důležité informace.
No nevím, bylo by jistě hloupé tvrdit, že v Rusku žádní agenti cizích zemí nepůsobí. Je tu však jedno velké ale! Sám Safronov ve svém příspěvku popisuje, jakým stylem vznikají v Rusku vyzvědačské kauzy. Velmi aktivně jim napomáhají i tamní soudy, které vyšetřovatelům schválí každou žádost o uvalení vazby. A jsme u toho, to není žádný nový objev, že ruská justice není nezávislá, ale je obyčejnou služkou zkorumpovaných a zločinných vládců Ruska. Pokud to Safronov tvrdí, tak má naprostou pravdu. Pádným důkazem zneužití ruských vyšetřovatelů státní mocí je perzekuce opozičních kandidátů do parlamentních voleb, které se budou v Rusku konat v září. Soudy a prokuratura již mnohé z nich poslaly ve vykonstruovaných kauzách do vazby či domácího vězení, někteří už byli odsouzeni a skončili za mřížemi. Jiní pro jistotu na nic nečekali a emigrovali, což jim zachránilo svobodu.
A z tohoto úhlu pohledu je také třeba hledět na ruské mezinárodní zatykače, které jsou v drtivé většině případů nezákonné, protože stíhají lidi za skutky, které neudělali. Řekl bych, že ruská justice je nyní v pozici onoho pověstného pastevce ovcí, který jen tak pro zábavu volá pomoc vlci, přičemž jej žádní neohrožují. Tak lidé mu několikrát přiběhli na pomoc, on se jim však smál, že to byla jenom legrace. Jenomže když mu pak stádo skutečně napadli vlci a on volal o pomoc, tak nikdo nepřiběhl, protože už mu nevěřili. A stejně tak je tomu s ruskými zatykači. Až Rusko někdy vydá příkaz k zatčení skutečného zločince, tak už mu to nikdo neuvěří.
Problematické mezinárodní zatykače vydala Ruská federace i na své občany, kteří žádají o azyl v České republice. Měli bychom jim vyhovět a chránit tyto Rusy před zločinným režimem v jejich původní vlasti. Českým soudcům, kteří řeší tyto vydávací kauzy, připomínám právní zásadu In dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného, která vyplývá nejen z českého, ale i z evropského kontinentálního práva a ze zásady presumpce neviny. Ta v podstatě přikazuje soudu rozhodnout ve prospěch obviněného v každém případě, jestliže jeho vinu nelze stoprocentně a bez pochybností dokázat.
Buďte první kdo přidá komentář