Na jihu Texasu v blízkosti mexických hranic, kde většina obyvatel pochází z Latinské Ameriky, neměl donedávna žádný republikánský kandidát sebemenší šanci. Přesto ve městě McAllen tento měsíc vyhrál republikánský kanditát na starostu.
Texas je důležitým státem v prezidentských volbách, neboť disponuje 38 hlasy z celkem 538 hlasů volitelů, kteří rozhodují o tom, kdo se stane prezidentem USA. Je to druhý nejvyšší počet po Kalifornii, která má 55 hlasů. Třetí Florida a New York mají shodně po 29 hlasech.
Historicky byl Texas vždy baštou republikánů. Texasané volili prezidentského kandidáta republikánů nepřetržitě od roku 1980. Demokratický kandidát získal jejich hlas naposledy v roce 1976, kdy v Texasu vyhrál Jimmy Carter.
Demokratický Texas?
Pokud by se demokratům podařilo udělat z Texasu stát podporující demokratické kandidáty na prezidenta, byla by jejich pozice v prezidentských volbách výrazně silnější díky vysokému počtu hlasů, kterými Texas disponuje. Protože Kalifornie jako stát s nejvyšším počtem hlasů v prezidentských volbách volí posledních 30 let jen demokratické kandidáty, znamenal by demokratický Texas, že celou třetinu hlasů potřebných pro zvolení demokratického prezidenta USA by dodaly pouhé dva státy.
Jednou z nadějí demokratů na změnu volebních výsledků v Texasu jsou voliči, kteří pocházejí z Latinské Ameriky, neboť vždy tíhli k Demokratické straně. Důvodem pro to, že demokraté podporují uvolněnou imigrační politiku, je podle republikánských politiků v prvé řadě naděje, že imigranti z Latinské Ameriky posílí demokratickou voličskou základnu a z republikánských států udělají státy demokratické. Proto jsou výsledky voleb ve městě McAllen brány jako důležitá, byť dílčí, informace, která může naznačit šance demokratů a republikánů u voličské skupiny, jejichž podíl dosahuje v USA 18% a neustále stoupá.
Republikánský starosta v baště demokratů
Městečko McAllen, ve kterém žije 140 tisíc obyvatel, si ve volbách tento týden zvolilo republikánského starostu, byť je 85% jeho obyvatel hispánského původu. Přestože komunální volby jsou většinou o osobnostech a méně o stranách, berou podporovatelé Republikánské strany výsledek voleb jako potvrzení trendu, který nastartoval D. Trump v roce 2016.
Okres Starr v Texasu byl desítky let silnou základnou demokratů. Vždy zde vyhrál demokratický kandidát na prezidenta a jeho náskok nebyl nikdy menší než výrazných 48%. V roce 2016 zde demokratická kandidátka H. Clinton vyhrála s náskokem 60%. O čtyři roky později, v posledních prezidentských volbách v roce 2020, se náskok J. Bidena snížil na pouhých 5%. V sousedním okrese Zapata byl trend podobný, neboť náskok demokratů ve výši 33% v roce 2016 klesl na 6% v roce 2020.
Přestože J. Biden v okresech na jihu Texasu zvítězil, byl propad preferencí kandidáta Demokratické strany výrazný. V mnoha okresech na jihu Texasu tvoří Hispánci až 90% obyvatelstva a historicky představovali stabilní voličskou základnu pro Demokratickou stranu. Podle komentáře Wall Street Journal může tento trend znamenat pro demokraty do budoucna problémy.
Kubánci v USA se bojí socialismu
Komentář též upozorňuje na rozdílné politické preference Hispánců v Texasu a na Floridě. Značná část hispánské komunity na Floridě pochází z Kuby a má tak přímou a čerstvou zkušenost s tím, co v reálném životě znamená opravdová socialistická politika. Podle volebních průzkumů tak v posledních prezidentských volbách zaznamenal D. Trump nejvyšší nárůst podpory u hispánských voličů právě na Floridě, kde jeho podpora narostla ze 35% v roce 2016 na 47% o čtyři roky později.
V rozhovoru pro média uvedl kubánský imigrant B. Lam, že „Demokratická strana se posunula příliš doleva a již to není ta samá strana jako před deseti lety”. Jeho další komentář potvrzuje, že osobní zkušenost hraje velkou roli: „Kubánci jako já, kteří se narodili a vyrostli v komunismu, dostali strach.”
Be the first to comment