Švýcarská konference: Bude to propadák?




Sdílet článek:

GLEB PROSTAKOV

„Mírová konference“ o Ukrajině ve Švýcarsku (15. až 16. června) a přijde švýcarský rozpočet na 11,2 milionu dolarů, měla být beneficí pro Volodymyra Zelenského. Pravděpodobně se však stane hercovým rozlučkovým šmíráckým představením ve funkci prezidenta amerického protektorátu.

Akce je výsledkem diplomatických pokusů Západu o nátlak na Rusko před pravděpodobnými rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou o zastavení bojů. Alespoň takový byl záměr iniciátorů konference.

Z řady důvodů však ohlášené představení ztroskotalo ještě před svým začátkem: Vstupenky se neprodaly, VIP lóže je v troskách a program se smrskl na několik diskusních panelů. Proč?

Proč to krachne

Prvním důvodem jsou vojenské úspěchy Ruska. Je obtížné vnutit mírové podmínky zemi, která v boji vítězí. „Zelenského vzorec“, který předpokládá návrat Krymu a Donbasu kyjevskému režimu, je natolik v rozporu se stavem věcí, že již nemůže sloužit jako smysluplný plán. Z tohoto důvodu musela být agenda za pochodu přetvořena. Nyní proto zůstává hlavním tématem jaderná bezpečnost.

Jinak řečeno bude toto téma znít asi takto: Jak daleko mohou západní země zajít, pokud dovolí Kyjevu použít zbraně proti týlovému území Ruska, aniž by ho vyprovokovaly k jaderné odpovědi?

Druhým důvodem je Zelenského pochybná legitimita. Příjezd vrcholných představitelů na konferenci, kde je hlavním řečníkem chlápek v zeleném tričku s propadlými prezidentskými pravomocemi, automaticky delegitimizuje jednání v očích přinejmenším významné části světové veřejnosti.

Poté, co ani prezident Biden, který vyměnil Švýcarsko za předvolební večírek s hollywoodskými hvězdami v Los Angeles, nedokázal zacelit mezeru, a fakticky tak nakopl svého panáka, se seznam VIP osob značně ztenčil. Stínovat bude jen německý kancléř Scholz, kterému už je všechno jedno, protoež zcela ztratil tvář, a spolu s ním stále komičtější kanadský premiér Trudeau, jemuž se jeho vlastí země bouří a rozpadá.

Chystané drama se mění ve frašku

Odmítnutí účasti lídrů Číny, Brazílie, Indie, Jihoafrické republiky a Saúdské Arábie bylo předvídatelné. Všechny tyto země jsou v BRICS, což tmelí jejich spolupráci i pokud jde o společné chápání obrazu světa. Z pohledu Západu a Ukrajiny je ovšem nejurážlivější odmítnutí Indie, která se dosud plně nerozhodla, ke kterému bloku se připojí – a zda se vůbec k nějakému připojí.

Potápějící se Zelenskij se proto rozhodl být drzý ne na premiéra Naréndra Módího, ale rovnou na Si Ťin-pchinga, když v podstatě obvinil Čínu z přímé vojenské a politické podpory Ruska a také z narušení švýcarské konference. Tato slova určitě potěší americkou viceprezidentku Kamalu Harrisovou a asistenta prezidenta pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, kterého Biden vyslal do Švýcarska, aby na „jeho chlapce“ dohlédli.

Účast vysokých představitelů středoasijských a zakavkazských států na konferenci zůstává zatím otevřená. Jejich přítomnost na protiruském summitu by mohla být pro Moskvu dráždivá, avšak je dost nepravděpodobná. Nicméně i kdyby do Švýcarska přijeli, je nepravděpodobné, že by zástupci Kazachstánu, Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu podepsali nějaké protiruské komuniké. Tentýž Kazachstán může do Švýcarska vyslat své zástupce, kteří předtím jednali přátelsky s Moskvou?

Jiný scénář hry

Ona spíš existuje možnost, že se konference stane ani ne tak protiruskou, jako spíše protičínskou. Rozmělnění čínských prohlášení o neutralitě v konfliktu Ruska se Západem na ukrajinském území se může stát prologem k vytvoření koalice zemí vystupujících proti Číně. Přece od „pomoci agresorovi“ k tomu, aby se sama stala agresorem, je jen krůček.

V této souvislosti je důležitá účast představitelů Japonska, Filipín a možná i Jižní Koreje. A to je to, v čem se bude Washington plně angažovat. Zelenského asijské turné, včetně návštěvy Filipín, nepochybně zorganizovala Bidenova administrativa.

Hra na oslabení Ruska se vleče. Hraje se s rostoucími náklady a stále menšími šancemi na úspěch. Palestinsko-izraelský konflikt a rostoucí napětí mezi Washingtonem a Pekingem posouvají těžiště geopolitické konfrontace.

V tomto smyslu se na konferenci ve Švýcarsku sice formálně bude diskutovat o strategii k porážce Ruska (na prvním jednání si již přece rozdávali mapy s rozdělení země). Ve skutečnosti však chtějí projednat strategii ústupu Západu z ukrajinského konfliktu s minimální ztrátou tváře. Protože realita je tlačí k přesunu pozornosti na řešení skutečných strategických problémů. V centru pozornosti je Izraela Írán, respektive Čína a Tchaj-wan.

Figurka Zelenského nebyla ze šachovnice zatím odstraněna jen proto, že pro ni nebyl nalezen důstojný exit. Prezidentem se však už nikdy nestane. Nanejvýš takzvaným prezidentem v exilu nebo třeba „sakrální obětí“ – tyto role jsou pro vysloužilého herce stále k dispozici a aktivně se o nich diskutuje.

V záklusí však už jeho protektoři rozehrávají úplně jiný kus. Pokud na to ještě mají.

Možná už jsou ale v koncích.

Zdroj

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 3,84 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Švýcarsko, pokud se chce dále označovat jako neutrální stát, by mělo na této akci být pouze v roli hostitele a ne účastníka jednání !!!

  2. V koncích jsou. ale někteří z nich to ještě nevědí. Někteří ano, ale hledají způsob, jak to prezentovat jako vítězství nebo aspoň „státnickou moudrost.“

  3. Švýcarská konference ne že bude! Ona je propadák ! Tedy ve smyslu mírových jednání o těch opravdu nebude řeči.
    Otázkou je proč se vůbec koná a čemu má sloužit.
    Bude se sondovat kdo je ochoten pokračovat ve válce ? Na čí straně kdo stojí ? Rozdají se noty vazalským státům ?
    Každopádně váleční štváči si již nejsou tak jistí svojí podporou a pokusí se strhnout na svoji stranu „pochybující a nevěřící“. Bude se uplácet,slibovat a planě kecat, pokud to nepomůže tak vyhrožovat. Metody a prostředky mají vyzkoušené, takže čas ukáže.

  4. Propadak je to pro RF,která místo cvičení napadla suverenni stát který jì neohrożoval.Jako člen rady bezpečnosti OSN.A to propadák pro onyvatelstvo RF tak na 100let,dokud nevymřou dvě generace,které tu hrůzu zabíjení a ničení měst a lidí zaźili.Všichni my a generace po nás zażijeme neskutečný dril výroby všeho pro válku místo do zlepešení żivota lidí.Ti kteří si myslí że jsou zajištęni všelijakými důchody atd,poznají na ståří čemu fandili.A dřinu svých dětí budou sledovat on-line.RF se proměnila na stát jak ve druhé světovè válce vše pro válku kde jí ale nikdo neohrożuje a Evropa bude muset dohánět to,co si naivně myslela że je minulost včetně zavedení vojenské povinosti.A to vše jenom proto,że jeden člověk národ zmanipuloval tak,jako kdysi knírkatý ten svůj.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*