Kam kráčíš, Evropo?
Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi a víme, kdo vyhrál, kdo se udržel, kdo překvapil a kdo pohořel. Rád bych se Vás v této souvislosti zeptal na Vaše první dojmy a pocity. Pojďme se na začátek podívat, jak to dopadlo u nás.

Jste spokojený s tím, jak volby dopadly a jaký je výsledek oproti Vašemu očekávání?

Mým očekáváním bylo, že se otočí poměr sil v Europarlamentu. Současná vláda tam měla 12 mandátů a současná opozice 9 mandátů. Očekával jsem, že se to otočí s tím, že jeden mandát slouzne buď ke SPOLU nebo k hnutí ANO. Sklouzl k hnutí ANO, které o jeden mandát posílilo. Pořád platí, že Andrej Babiš je nezpochybnitelným hegemonem poitické scény, hraje svojí vlastní hru, pak je dlouho nic a pak teprve někdo další.

Očekával jsem, že STAN a Piráti spíše posílí nebo zůstanou na svém a výrazně oslabí především koalice SPOLU. SPOLU oslabilo méně, více oslabili Piráti. Starostové trochu posílili, ale myslím, že si mysleli na víc. Efekt Danuše se projevil. Nakonec budou všichni rádi, že je uklizená v europarlamentu.

Co je podle Vás největším „překvapením“ letošních voleb?

Určitě volební výsledek Motoristů. Dva mandáty z nuly jsou fenomenální úspěch. Další velmi příjemný úspěch je zisk koalice STAČILO. Obě uskupení “vysála” rozdrobené hlasy malých stran, takže propadlo “jen” deset procent hlasů. Dále může být překvapující, že se Starostům vůbec nepodařila jejich kampaň na odpoutání se od vlády (debaty bez cenzury). Vše, co získali, to zase ztratili angažováním Kandidátuše Nerudové a bojem s Filipem Turkem. Největším strůjcem úspěchu Motoristů je vlastně Vítek Rakušan.

Ztráta SPD mě nepřekvapuje vůbec, stejně tak mě nepřakvapuje neúspěch PRO a Svobodných. Předvídal jsem to.

Jak se podle Vás naplnilo očekávání řady lidí, že tyto volby budou „referendem“ o Fialově vládě, a lze to podle Vás vůbec takto nazývat, když takřka dvě třetiny voličů zůstali doma a své volební právo nevyužili?

Referendum o Fialově vládě se tak nějak změnilo v referendum o Andreji Babišovi. Ukazuje se, že je to pořád ještě velmi kvalitní strašák, takže voliči raději snesou pokles životní úrovně, než aby se smířili s tím, že by Andrej Babiš znovu vládnul. SPOLU může být i přes určité ztráty spokojená. Svedli velmi zdařilý ústupový boj do předem připravených pozic. Ale víte, jak to je. Jak jednou začnete ustupovat, už s tím nikdy nepřestanete. Navíc, za Andrejem Babišem se vynořil buldozer dívčích srdcí, Turek a cirkulárka Kateřina Konečná. Fiala má o čem přemýšlet.

Co můžeme očekávat od našich nově zvolených europoslanců? Dočkají se lidé toho, že budou více hájit naše národní zájmy?

Máme víc europoslanců, kteří jsou na naší straně, takže bych očekával, že se to alespoň trochu projeví. Navíc i v ostatních evropských zemích se odehrávají změny, takže třeba to bude víc, než čekáme. Ve Francii budou mít předčasné volby, protože Macron neuspěl a posílila Le Pennová. V Německu je AfD druhá… Změny budou.

Z České republiky se jednou otázkou přenesme na Slovensko. Jak hodnotíte výsledek a dal se očekávat, nebo je pro Vás v něčem překvapivý?

Progresívne Slovensko vyhrálo, ale je osamoceno. Ficův SMER je druhý vzadu, následovaný Republikou a Hlasem. Volby jsou víceméně potvrzením stávajícího poměru sil na slovenské politické scéně na které progresivisté už nedominují.

Na závěr se pojďme podívat na Evropskou unii jako celek. Je díky výsledkům voleb napříč EU možné očekávat, že se dosavadní politika „Bruselu“ změní a dává šanci na „reformu“, nebo podle Vás vykročila Evropská unie směrem ke svému zániku?

Pořád platí, že je zapotření jít všemi třemi stezkami. Snažit se o výměnu kapitána, aby se EU Titanic dostal trochu do klidnějších vod. Je zapotřebí se pokusit ucpat díry, kterými do lodi teče, to jsou ty reformy… a je zapotřebí si chystat záchranný člun, kdyby se to nepovedlo.

Volební výsledky dávají tušit, že nastal posun, ale jestli to bude stačit na výměnu kapitána, to se teprve ukáže. Stejně tak se ukáže, jestli je možné ucpat grýndýlové díry, kterými do lodi teče. A pokud by se nám EU začal potápět, budeme tam mít víc europoslanců, kteří budou chystat záchranné čluny.

Já jsem ve svém každodenním článku volby zhodnotil tak, že jsme splnili úkol.

Prvnizpravy.cz

 

Jak jste spokojeni s výsledky evropských voleb 2024?
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Hm, stejně mě zaráží, kolika jelitům dnešní stav vyhovuje, nebo je jim to jedno. Jak říkám dávno, jsme národ přizdisráčů a jelit. Máme to historicky v sobě!

 2. Jo, Vidlák to odhadnul dobře.

  Zajimavé bude číslo opět propadlých hlasů.

  Jedna věc jsou propadlé hlasy úplných ministran, často s velmi podobným programem (sliby).

  Druhá věc jsou srany které těsně neprošly – včetně SPD.
  Chybí jim charismatičtí důvěryhodní představitelé, pevné přesvědčivé programy a hlavně pevná organizační struktura, která je schona přežít výměnu vůdců. Viz velké korporace, nebo typický příklad – CÍRKEV.

  Na takovou pevnou a přitom dostatečně otevřenou strukturu by se mohly nabalovat dnes propadající hlasy a “soukromé ministrany”.

  Jinak SPD, PRO, Svobodní … budou stale jen “amatéři”, kteří mají jen trochu víc hlasū než ostatní ministrany.

 3. Ojropa už dávno dokráčela, od doby kdy vlezla Yankees do tlustého střeva, se z ní stal takový Titanik v senkrovně.

 4. Volil jsem Přísahu s Motoristy takže v tomto spokojenost.
  Bohužel fakt, že se tam dostali Farský, Nerudová a Niedermayer mi hodně kalí dobrý pocit z voleb.

 5. éra Strerzika skončila, nyní zabere jako horlivý funkcionář (pod dohledem), škoda, starej VLKp měl pravdu, takže nashledanou v lepších časech

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*