S kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), kterého Zeman nemohl jmenovat kvůli pozitivnímu testu na covid, by se měl setkat po Novém roce. Do té doby by vedením resortu mohl být podle Mynáře pověřen Marian Jurečka (rovněž KDU-ČSL), který má v nové vládě zastávat post ministra práce a sociálních věcí.
Kontroverze jmenování Lipavského
Zeman, kterému zároveň dnes končí izolace kvůli nákaze covidem-19, má výhrady ke jmenování Jana Lipavského (Piráti). Fiala se však zmínil, že pokud prezident neschválí všechny navržené ministry nové vlády, podá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.
Dle stanoviska Hradu se „u některých kandidátů ukázalo, že se věcné problematice jim přisouzených resortů v minulosti nevěnovali, což zakládá riziko deficitu odborné kompetence. Nicméně, ve snaze přispět k ustavení nové vlády neodmítne prezident republiky svůj podpis na jmenování těchto osob, pouze na problém nízké odbornosti a preference politických, respektive stranických funkcí, upozornil předsedu vlády“.
Tiskový mluvčí Jiří Ovčáček však upozornil, že jedinou výjimkou je právě osoba Jana Lipavského, jelikož prezidentovi Zemanovi na něm vadí hned několik věcí.
Prvním je jeho nízké vzdělání. V souvislosti s tím, se však Hrad již dále nezmiňuje o jeho bohatých zkušenostech, kdy Lipavský například v poslanecké sněmovně zastával pozici místopředsedy zahraničního výboru a také místopředsedy výboru pro obranu. Byl také členem podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR a členem podvýboru pro migraci a azylovou politiku a členem ve stálé komisi pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.
Zemanovi ale dle Ovčáčka také vadí jeho distancovaný postoj k Visegrádské spolupráci a postoj ke vztahu s Izraelem, což jsou dle něj záležitosti, které jsou v rozporu s připravovaným programovým prohlášením nové vlády.
Lipavský je známý svými proevropskými názory a v minulosti právě odmítl plán Zemana na oficiální přestěhování celé české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což by dle jeho slov bylo „v rozporu s mezinárodním právem i společným postojem EU“.
Posledním uvedeným důvodem tiskového odboru Hradu pro nejmenování Lipavského je jeho návrh, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území ČR.
Kontroverzi však budí i další lišící se názory od Zemana. Lipavský například kritizoval vystoupení prezidenta Zemana v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. ČR by dle něj také „měla například přistupovat sebevědoměji, kriticky a věcně k Rusku a Číně“, zmínil Lipavský pro Echo24. „Co se týče Tchaj-wanu, tak tam je potřeba jasně říct, že je významným ekonomickým partnerem ČR,“ uvedl.
Již dříve také odsoudil vojenskou agresi Turecka proti Kurdům a podporuje lidská práva v Bělorusku. Bojuje však i proti údajnému českému rasismu, který se podle Lipavského týká především romské a muslimské menšiny, ale také Vietnamců a občanů černé pleti.
Buďte první kdo přidá komentář