ÚV místo centrální banky




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

V sobotním článku dopisovatelů Financial Times v Číně se referuje o upozadění významu čínské národní banky, ekonomická komise ústředního výboru převzala kontrolu nad rozhodováním o finančních regulacích a národní bance zůstala pouze role v dozoru nad každodenními bankovními operacemi. Čínská národní banka vždycky fungovala pod dozorem politického centra, ale její autorita ve finančních záležitostech byla nezpochybnitelná. Národní banka se považovala za líheň ekonomických talentů, zde se generovali technokraté, kteří třicet let organizovali finanční trhy a regulace v Číně, mezi čínskou bankovní elitou a jejími západními protějšky se ustavily blízké a přátelské vztahy, např. je známé přátelství amerického ministra financí Paulsona a bývalého guvernéra banky Zhou Xiaochuana. Řada funkcionářů národní banky byla vyšetřována z korupčních podezření. Klíčové kompetence národní banky převzala ústřední ekonomická komise, kterou vede místopředseda vlády He Lifeng. Na všechny finanční aktivity v zemi, kromě odvětví cenných papírů, bude dohlížet nově zřízené národní centrum finančních regulací, které převezme 1600 z 1760 poboček národní banky. V novém modelu ekonomického řízení národní banka bude implementovat rozhodnutí, která formuluje nadřízený orgán. Čínští analytici si podle FT uvědomují ekonomické problémy, kterým země čelí, ale domnívají se, že dnes kvůli velkému zadlužení nezbývá moc prostoru pro monetární zásahy a stimulovat ekonomiku by spíš mělo ministerstvo financí než národní banka. Peking renovuje růstový model čínské ekonomiky.

Podle často citovaného oxfordského experta na čínskou ekonomiku George Magnuse je největší obětí restrukturalizace modelu řízení čínská národní banka, národní banka se bude řídit direktivami politické moci a ne konjunkturou nebo vědou. Magnusovi to potvrzuje pesimistické vize čínské ekonomiky, o kterých ve FT často píše. Tvrdil, že moderní a reformní tendence v národní bance byly jenom trójským koněm, který dovolil straně experimentovat s tržně orientovanými mechanismy a maskovat dominanci státu nad ekonomikou. Čínský růst se po covidové krizi zpomalil a některé ekonomické sektory a provinční vlády jsou zatíženy velkou dluhovou zátěží a národní bance, i když si počínala velmi obezřetně v úvěrování investic, se nepodařilo situaci zvrátit.

Magnus v Telegraphu prorokuje, že prezident Xi nezachrání Čínu od katastrofy, ovšem čínský pád do propasti bude měkký, na dně tam už budou ležet západní země. Podle Magnuse je v Číně autokrat Xi oslavován jako nezastupitelný vůdce, globální jih v něm vidí záruku nevyhnutelného čínského růstu, který odsune USA na druhou kolej. Podle oxfordského experta Čína ukazuje na ochabující ekonomický model s hlubokou makroekonomickou nerovnováhou, havarující trh s nemovitostmi a špatnou správou věcí veřejných. V každém z těchto bodů se nachází západní svět v daleko problematičtější situaci, v Čechách jsou v podstatě jen dvě efektivní investiční možnosti, reality nebo korupce. Magnus vidí čínské problémy ve velkém zadlužení lokálních vlád a státních podniků a v poslední době i domácností. Byznys a finance jsou politizovány. Motor ekonomického rozvoje byl současně motorem ekonomických problémů a podle Magnuse autokrat Xi není schopen nebo ochoten je pojmenovat. Je klíčovou otázkou, co s tím hodlá udělat. Číňané se mají zoufale snažit dostat pryč ze země své peníze, ovšem na svých webovských stránkách má Magnus řadu článku, které převzaly prominentní západní média, kde varuje před investováním západních firem do Číny, píše, že investování naneštěstí pro Západ rneslábne.

Dnešní Chinadaily se rozepsaly o investicích Volkswagena v provincii Hainan, spolupráce se konsoliduje a posiluje, píše orgán komunistické strany. Ředitel čínské pobočky VW prohlásil, že firma hodlá hrát důležitou úlohu v ekonomickém a průmyslovém rozvoji provincie, která je počtem obyvatel srovnatelná s ČR. Tajemník provinčního vedení komunistické strany řekl na setkání s členem vedení VW Ralfem Brandstatterem, že provincie Hainan se stává novým hotspotem velkých zahraničních investic a firem. Provinční ústřední výbor komunistické strany udělá všechno proto, aby firmy měly k dispozici perfektní infrastrukturu a veřejné služby. VW hodlá investovat do rozvoje čínských technických škol a do pilotních projektů čisté energie a do dalších perspektivních oblastí. Je to jenom malý příklad možných odpovědí, které má na své straně čínský prezident, je to reálná produkční ekonomika, to ostatní je v ekonomické světě podružnější.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*