PZ
Kyjevský parlament zrušil svá zasedání. A americká ambasáda vyprázdnila svoji budovu. Všechno jako důsledek toho, že USA a Velká Británie umožnily napadení cílů v Rusku svými raketami, píše na facebooku slovenský analytik Juraj Draxler.
V odvetě totiž Rusové použili nový typ rakety, hyperzvukovou balistickou raketu, jako demonstraci síly. Trefili jí jeden z klíčových komplexů ukrajinského zbrojního průmyslu, který je jinak těžce bráněn systémy PVO. Video útoku vypadá poměrně apokalypticky. S tím, že raketu s poetickým názvem Orešnik (Lískový ořech) od nynějška budou v konfliktu používat, bude-li třeba.
Vzkaz byl poměrně jasný, Rusko je připraveno použít zbraň, která s velkou jistotou a přesností zasáhne i cíle v oblastech se silnou protileteckou obranou, například v centru Kyjeva. To mohli dělat i jinak, ale při útocích raket s plochou dráhou letu s PVO je riziko velkých civilních obětí. Nyní to mohou dělat značně chirurgicky. Úsměvy na rtech zamrzly. (Rusko předem Američanům o útoku řeklo, aby nedošlo k omylu při vyhodnocování toho, kam útok balistickou raketou směřuje, což je vždy v postavení dvou jaderných velmocí rizikový moment.)
I tato událost ukazuje, že celý konflikt se vyvíjí typicky rusky. Začal těžkopádně, se spoustou problémů. Fiasko s nepovedeným obsazováním letiště Gostomel, i s těžkopádnou kolonou vojenského transportu směřujícího do Kyjeva. A pak nečekaná porážka u Charkova. Do toho přicházely příběhy o chaosu při odpravování vojáků na frontu, mnozí byli špatně vyzbrojeni, bez řádného velení, stěžovali si přes videa, prostě trapas a ponížení velmoci. Jednoduše, tak typická ruská každodenní těžkopádnost.
Jenže jako tolikrát v historii, Rusové se nakonec zmobilizovali. Naběhla masová zbrojní výroba, díky které mají obrovskou převahu v dělostřelecké munici. Získali převahu v FPV dronech i v radioelektronické válce. Zefektivnili velení, takže momentálně si na chaos ve velení stěžují především Ukrajinci. No a teď Rusové ukázali, že země prostě stále má vědeckotechnickou elitu.
Hyperzvukové zbraně dokázaly vyvinout jen čtyři země na světě: USA, Čína, Rusko a nově i Indie (svou první hyperzvukovou zbraň testovala 17. listopadu). Právě Rusové však podle všeho v této oblasti vedou. Vtipné bylo, že kolem akce se hned objevila různá propagandistická mlha. Například americká Fox News zveřejnila „vyjádření dvou nejmenovaných expertů”, že ve skutečnosti nejde o hyperzvukovou zbraň. Jenže pak dokonce i ukrajinská rozvědka potvrdila, po analýze dat, že raketa měla při přibližování k cíli rychlost 11 machů. 11 krát rychlost zvuku.
Samozřejmě, celé ukazuje i to, že pravdu měly hlasy na Západě, které vyzývaly ke zdrženlivosti při tom, co všechno se Kyjevu povolí. Protože to vede jen ke zbytečné eskalaci. Podobně jako u eskapády v Kurské oblasti, i celý humbuk kolem „povolte raketové útoky dovnitř Ruska a situace se obrátí” byl prostě špatně promyšleným výkřikem. Přitom dnes už opravdu prakticky nikdo, i na Západě, alespoň trochu příčetný nezpochybňuje, že Kyjev bude muset v horizontu několika měsíců vstoupit do jednání o příměří a o mírových podmínkách. (Pro pragmatické, věcné analýzy vývoje na frontě doporučuji videa rakouské důstojnické školy Theresianische Militärakademie, někdy je udělají i v angličtině.)
Zbývá už jen jedna otázka. K čemu to všechno bylo dobré??
FB
Prosém vás, od kdy mají Yenkees hytpersonické zbraně? Vždyť to raději vzdali, jen idiot nebo rectal alpinist může napsat takovou hovadinu. Zo se stále snažíte dělat z lidí debili? Ano už i Indie má hypersoniku, ale USSA ani náhodou, ti byli na úrovni dokud mohlí krást “mozky”, jenže to už je historie.