PZ/VIDLÁK
Já se jen utěšuju, že je to poslední rok, kdy o Petru Fialovi a celé Pětikolce uslyšíme…
Podle německého listu Die Welt by měl český kandidát na eurokomisaře a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) získat silné portfolio a v nové Evropské komisi by měl mít na starosti energetiku. Za Síkelou coby ministrem průmyslu a obchodu však nestojí žádné dobré výsledky. Vždyť právě jeho neschopnost zapříčinila obří inflaci a raketový nárůst cen energií, které byly nejdražší v celé Evropské unii. Co říkáte na to, že by se měl Síkela stát eurokomisařem pro energetiku a dostat toto silné portfolio, ve kterém ale tak zoufale selhal? Vybavuje se mi jedno staré české přísloví „Kozel zahradníkem“…
Máte naprostou pravdu. Ale chmurně mě uspokojuje, že Síkelovu medicínu teď ochutná celá EU. Myslím, že ani Putin by si nevybral lépe, kdyby chtěl evropské hospodářství definitivně rozvrátit. Vůbec, mám pocit, že při každém oznámeném jméně nového eurokomisaře se Putin musel chechtat, až z Kremlu opadávaly cihly. Síkela na energetiku, Thiery Breton na průmysl, Kallasová na zahraničí, Ribearová na grýndýl… Dokonce i v případě evropské integrace e to podařilo. Bude to dělat Maroš Ševčovič. Leyenová vybrala tu nejhorší možnou evropskou komisi a podle toho to také dopadne.
V souvislosti s působením našich nových europoslanců mě zaujala zpráva, a to že Danuše Nerudová (STAN) si opět zajistila další přivýdělek a také v oblasti, ve které nijak zvlášť nezazářila. Nerudová totiž zůstane nadále „věrná akademické půdě“ a nově bude „živena“ z peněz daňových poplatníků také coby lektorka na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity. Co tomu říkáte? Připadá mi, že kdyby měla Česka televize „koule“, nejspíš by už musela začít chystat celovečerní film s názvem „Konec myslivců v Čechách“…
Ukrajinský prezident Vladimir Zelnskij při středečním setkání s irským premiérem Simonem Harrisem v Kyjevě prohlásil, že vítězství Ukrajiny závisí pouze na čtyřech konkrétních zemích, na ostatních partnerech ani ne. Jedná se o USA, Velkou Británii, Francii a Německo. Česko „překvapivě“ nezmínil… „Chudák“ náš premiér Fiala… jeho válečné a „jestřábí“ ego teď asi hodně trpí. Nebo myslíte, že je mu to jedno, protože si od samého počátku uvědomuje, že je jen loutkou a pěšákem na šachovém poli?
Ono bude ještě hůř, dejte tomu ještě trochu času a pár dobytých měst a Ukrajina přejde na ruskou stranu úplně a udělá dlouhý nos i na ty čtyři velké státy, které teď ještě Zelenský chválí.
Mongolsko hostilo ruského prezidenta Vladimira Putina. Místo speciální jednotky připravené nasadit mu želízka a zatknout ho se však Mongolsko rozhodlo ignorovat zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) a na Putina čekal na letišti červený koberec a vojenská garda oblečená v uniformách odkazujících na velkého mongolského vládce Čingischána. Nutno podotknout, že Mezinárodní trestní soud některé země neuznávají, jako např. USA, Rusko, Čína nebo Izrael. Putin také během návštěvy pozval mongolského prezidenta Uchnágijna Churelsuca na summit BRICS, který se bude konat letos v Kazani. O čem „nezatčení Putina“ a červený koberec vypovídají?
Mongolské odmítnutí, zatknout Putina, svědčí o tom, že jsme v háji a už se to nezlepší.
Když už jsme zmínili BRICS, světem prolétla zpráva, že formální přihlášku do tohoto ekonomického uskupení (kde jsou mj. Rusko, Čína, Spojené arabské emiráty, Indie apod.) podalo Turecko, podle kterého je důvodem posílení globálního vlivu, frustrace z přijímacího řízení do Evropské unie a navázání nových spojeneckých vazeb mimo tradiční západní státy. Stojí též za připomenutí, že ozbrojené síly Turecka jsou hodnoceny jako druhé největší ozbrojené síly v NATO (po ozbrojených sílách USA). Nepřijde Vám, že se světová geopolitická a ekonomická mapa v mnohých aspektech během několika následujících let výrazně změní?
Magistrát města Prostějov pozval na základě výzvy Policie ČR k podání vysvětlení ženu, která měla na Facebooku uveřejnit příspěvek, fotografie a texty kritizující vládu ČR. Tím prý měla úmyslně narušit občanské soužití tak, že se „vůči jinému dopustila hrubého jednání“. Nepřipomíná Vám to normalizační dobu 70. let?
Jo, připomíná. Jen s tím rozdílem, že tenkrát to byla tragédie, ale teď je to fraška. Tehdy se nadřízení za své pěšáky alespoň dovedli postavit, ale dneska se všichni chovají stylem „já nic, já muzikant.“ Myslím, že si s tímto případem ještě užijeme hodně srandy. S paní Májou jsem v kontaktu a s chutí rozmáznu jména těch, kteří tuhle hovadinu spáchali.
Nepřijde Vám cynické, že se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nechal slyšet (sice až po několika dnech, kdy kauza hýbe doslova celou společností), že „nikdo v naší zemi nesmí být stíhán za svůj názor na vládu“. Nebyl to právě on, kdo tady zavedl tým K.R.I.T. pro odhalování třídních nepřátel a kdo tady de facto z ministerstva vnitra udělal „ministerstvo propagandy a strachu“?
Jo, po třech letech bojů proti dezinformačním webům jsou tyto silnější, než kdykoliv dřív a reálně konkurují jejich spřáteleným velkým médiím. Zdá se, že Rakušan už to pochopil a tak si chce zachránit kůži. Ale bohužel… ještě nedávno byl arogantní až na půdu a tak je to teď opravdu jen licoměrnost, která ho zanedlouho dožene.
A aby toho ořezávání svobody projevu nebylo málo, nově zvolený poslanec do europarlamentu Ondřej Kolář z TOP 09 navrhl „omezit svobodu projevu pro ty, kdo propagují narativy podkopávající státní zřízení“. Sice vůbec netuším, co si pan Kolář představuje pod pojmem „státní zřízení“, ale nejspíše se nechal inspirovat výrokem krále Ludvíka XIV vyjadřující absolutní panovnickou moc a který zněl: „Stát jsem já“… To už jsme se ale velmi rychle posunuli od let sedmdesátých do těch padesátých, nemyslíte?
Ano, posunuli, ale opět, tenkrát byla tragédie a teď je to fraška. Možná proto lidé raději volí Kateřinu Konečnou než TOP 09. Ale myslím, že v evropském parlamentu se Ondřej Kolář uplatní. Tam se často hlasuje vzpažením pravice. Myslím, že k tomu má hluboké vlohy. Omezením svobody slova NSDAP začínala.
Prvnizpravy.cz
Buďte první kdo přidá komentář