PZ/VIDLÁK
PRÁVO VETA, BENEŠOVY DEKRETY A DVOJÍ NATO. Výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu odhlasoval ve středu Němci a Francouzi připravený dokument, který výslovně navrhuje zrušit členským státům právo veta a předat jejich další kompetence, jako jsou obrana, zahraniční politika, energetika a další, do Bruselu. Jak víme, zrušení práva veta u nás podporuje např. prezident Petr Pavel a ve veřejném prostoru je ohledně tohoto tématu dosti rušno. Proti začínající mediální masáži se např. postavila senátorka Jana Zwyrtek Hamplová: „Odmítám začínající masáž občanů v tom smyslu, že kdo je proti zrušení práva veta v EU, je proruský. Naopak – kdo trvá na zachování práva veta, hájí zájmy občanů České republiky proti vrchnostenskému diktátu z Bruselu,“ míní senátorka.
Vnímáte zvyšující se nátlak zejména u našich politických elit toto právo veta prosadit?
Vnímám… to víte, že vnímám. Zrušení už si odhlasovali v ústavním výboru evropského parlamentu a zanedlouho se má tento bod dostat i na plenární zasedání. Je vidět, že se bruselské elity hodně bojí eurovoleb, které pravděpodobně do Brusele vyšlou mnohem méně eurohujerů a mnohem více euroskeptiků. To víte, eurokolaborantů v jednotlivých zemích zase není tolik. To jen my jich máme na rozdávání.
Začíná boj o to, zda se staneme sedmnáctým Bundeslandem a nebo zda se staneme součástí středoevrospkého prostoru spolu se státy bývalého Rakouska-Uherska. Statistika našich dějin říká, že vždycky vlezeme tam, kde brzy začne průšvih. Doufejme, že tentokrát prolomíme pech a umístíme se tam, kam doopravdy patříme.
Nechci být škarohlíd, ale v Německu nějak padají akcie firem vyrábějících větrníky a elektromobily. Musíte mít vskutku IQ 107, abyste přesně do takového společenství chtěli patřit.
V čem podle Vás je či není toto právo veta pro naši zemi důležité?
Právo veta je poslední právo, které v EU ještě máme. Nemáme vlastní bankovnictví, náš průmysl je pouhou montovnou, nepatří nám vodovody a jak jsme zjistili, je nám k ničemu státní ČEZ, když mají v Německu lipskou burzu. Poslední, co nám zbylo, je právo veta. Právo, kterým můžeme zastavit cokoliv, co si na nás velké státy vymyslí.
Ale nedivím se, že nás o něj chtějí připravit. Kdy jindy, než teď, že?
Dlouhou dobu se zdálo, že jsou u nás Benešovy dekrety nedotknutelné téma. Varováním však mohla být nedávná schůzka prezidenta Pavla se soudkyní evropského soudu, na které jí pan prezident sdělil, že by v případě Lichtenštejnské žaloby na ČR (jde primárně proti Benešovým dekretům) byla nejlepší dohoda.
Před týdnem a něco rozhodl Krajský soud v Brně, že majetek na Břeclavsku, mimo jiné zámky v Lednici a ve Valticích, stát a další instituce nemusí rodu Lichtenštejnů vracet. Jenže chvíli poté pak světlo světa spatřila další důležitá a zároveň varovná zpráva, kdy česká justice, jak se zdá, Benešovy dekrety skutečně prolomila. Konkrétně Okresní soud v Břeclavi nepravomocně rozhodl o vrácení Dietrichsteinské hrobky v Mikulově rodině. Odůvodnil to údajným porušením práva na rodinný a soukromý život ve srovnání s odnětím vlastnického práva. „Na první pohled bohulibé, ve skutečnosti neakceptovatelné. Po válce stát konfiskoval majetek jako celek, žádné výjimky k nemovitému majetku tohoto charakteru dekrety neobsahují. Nazíráním soudu by dnes lidické rodiny měly žádat Německo o odškodnění za v rámci likvidace Lidic zničený hřbitov – tehdy německé úřady nechali vytahat mrtvé z hrobů, ty zničit a náhrobní desky použít jako stavební materiál. My jsme se po válce takto k místu posledního odpočinku rodu nechovali. Město Mikulov dokonce z veřejných peněz investovalo do obnovy hrobky nemalé částky. Doufám, že se Mikulov nyní odvolá a věřím, že se prvostupňové rozhodnutí soudu podaří ještě zvrátit. Pokud ne, může se český stát těšit na záplavu nových pseudorestitučních žalob,“ varoval advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Jaký máte názor na Benešovy dekrety Vy a jak důležité je podle Vás bojovat za jejich „nedotknutelnost“?
Edvard Beneš se zasloužil o stát. Tečka. Kdykoliv zmíním v jakémkoliv kontextu prezidenta Beneše, reagují čtenáři jako nejcitlivější barometr. Diskuse pod takovým textem jsou zpravidla velmi šťavnaté. Miloš Zeman vyhrál volby proti Karlu Schwarzenbergovi jednoduše tím, že ho nechal před kamerami vyslovit smělou myšlenku, že dnes by Beneš byl souzen v Haagu…
Národ si Beneše a jeho dekrety rozhodně nehodlá nechat vzít. Čím více budou útočit na Benešovy dekrety, tím větší podporu budou mít ti, kteří se staví proti této snaze.
Pánům soudcům bych poradil, aby si dávali dobrý pozor, jak tyto restituční žaloby posuzují. V tomto ohledu má národ vysloveně sloní paměť.
Souhlasíte s vyjádřením Michala Haška, že si náš stát koleduje o nové kolo „pseudorestitučních žalob“, ba co více, že by se z případu z Břeclavi mohl stát v budoucnu precedent a Benešovy dekrety by se skutečně mohly „otřást v základech“?
Jestli se Benešovy dekrety začnou otřásat v základech, začne se ještě víc otřásat moc těch, kteří by je chtěli prolomit. A je úplně jedno, jedná-li se o moc zákonodárnou, výkonnou a nebo soudní. Zdrojem veškeré moci je lid a všichni pokrokoví euroobčané by mohli být překvapeni, jak snadno mohou přijít o své prebendy, postavení i funkce.
Národ se totiž už probudil. Nejsme v roce 2015, kdy se ještě dalo tvrdit, že rozpustit se v EU bude ku našemu prospěchu a Benešovy dekrety nepotřebujeme. Tehdy ještě byla Česká televize silná a alternativa slabá. Být prezidentem, nezahrával bych si s národem… na to se dá jedině doplatit.
Před pár dny jste v souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem na Vidlákových kydech napsal, že je zaděláno na proxy válku, ve které se jako státní moc bude angažovat vlastně jen Izrael, a kde jedna část členských zemí NATO stojí na straně Izraele a ta druhá část na straně Palestiny. Vaše poznámka „to nevymyslíš“ je opravdu trefná. Co na to „dvojí NATO“ říkáte Vy? Je možné, že by se po Benešových dekretech mohlo „otřást v základech“ i samotné NATO?
Copak se už neotřásá? Všímáte si, že máme dvojí NATO už i z hlediska výzbroje? Turecké NATO je vyzbrojené a militarizované jako nikdy a evropské NATO je odzbrojené jako nikdy… Poslední evropské zbraně teď dohořívají na Ukrajině. Ti, co neochvějně stojí za Izraelem, možná stojí skutečně neochvějně, ale jsou poněkud nazí. Když naše země stála za Izraelem v roce 1948, dodávala mu životně důležité zbraně. Dneska jim tam můžeme akorát tak poslat Blyštivého Péťu, který Netanjahuovi mizernou angličtinou přečte z papíru zdravici a pak se tlemí jako idiot, když Netanjahu ponuře odpovídá, že pro Izrael nastala skutečně temná hodina.
Nevím, jak jsou na tom jiné země, co stojí za židovským státem, ale zřejmě to bude dost podobné. Netanjahu se tváří jak funebrák. Vůbec mu to nezávidím. Arabské země jsou silnější než kdy dřív, Izraelská armáda je připravena na minulou válku a ne na tu současnou a za spojence mají idioty, kteří si vypínají funkční jaderné elektrárny, věří, že je zachrání větrníky a zákaz chovu křečků. Navíc tito stejní spojenci posílají miliardy peněz Hamásu…
Mohla by eskalace tohoto konfliktu vyústit v situaci, kdy se např. kvůli náboženství opravdu začne znovu přepisovat geopolitická mapa?
Myslím, že to brzy uvidíme v praxi. Izrael o víkendu zahájil pozemní operaci v Gaze. Je dost možné, že v době, kdy se tento článek dostane ke čtenářům, už bude jasněji. Když jde o válku, tak vyznávám heslo, že co se může pokazit, to se pokazí, takže bych odhadoval, že v pondělí ráno už bude sever Izraele ostřelován raketami Hizbaláhu a ztráty tanků v Gaze budou hodně ošklivé.
Poslední šance na to, aby konflikt neeskaloval do globálního, by bylo rychlé a hladké vítězství Izraele. Ukázka obrovské vojenské moci židovského státu. Ale obávám se, že spíš uvidíme, jak vzrostly síly všech aktérů okolo. Kéž bych se mýlil.
Vidlák pro Prvnizpravy.cz
Buďte první kdo přidá komentář