
MICHAL CABEJŠEK
Papež František dnes ráno zemřel, uvádí světové agentury s odkazem na Vatikán. Papež trpěl v poslední době vážnými nemocemi, byl více než měsíc v nemocnici. V neděli krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu).
Letošní rok je pro církev obzvlášť důležitý, protože rok 2025 je Jubilejním rokem – jednou za 25 let pořádanou významnou náboženskou událostí katolické církve.
Vůdce katolické církve v únoru vyzval věřící ke „společnému putování v naději“ během postní doby 2025. Zdůraznil důležitost sebereflexe, solidarity s trpícími a potřebu duchovní obrody, což spojuje právě s Jubilejním rokem. Postní doba měla být dle jeho slov časem sebereflexe a ochoty odpovědět na Boží výzvu ke změně. Jeho úvahy se zaměřují na tři hlavní aspekty: důležitost putování, společného putování a putování s nadějí.
Volba nového papeže
Vatikánská administrativa má pro případ jasně stanovené protokoly, které v případě nutnosti zajistí hladký průběh volby nového papeže. Pravidla vycházejí z apoštolské konstituce Universi Dominici Gregis, vydané Janem Pavlem II.
Kardinál komoří musí nejdříve oficiálně potvrdit papežovu smrt a oznámit ji veřejnosti. Následuje devítidenní období smutku, známé jako Novendiales, během něhož se ve Vatikánu konají smuteční obřady a zádušní mše. Po skončení smutečního období nastává období Sede Vacante, tedy „prázdného stolce“. Do 15 až 20 dnů se schází kardinálové na konkláve, které se koná v Sixtinské kapli.
Zmiňovaní nástupci
Následné tajné hlasování probíhá několikrát denně, dokud některý z kandidátů nezíská dvoutřetinovou většinu hlasů. V okamžiku, kdy je papež zvolen, bílý kouř nad Vatikánem oznamuje jeho jméno světu.
Mezi jmény, která se nejčastěji objevují v médiích, figurují především vysoce postavení kardinálové s rozsáhlými zkušenostmi v církevní správě i mezinárodní diplomacii.
Jedním z takových favoritů je kardinál Pietro Parolin, 70letý vatikánský státní sekretář, který je považován za umírněnou volbu. Jako dlouholetý blízký spolupracovník papeže Františka se profiluje jako zkušený diplomat schopný zajistit kontinuitu současného směřování církve.
Dalším jménem je kardinál Luis Antonio Tagle – tento 67letý Filipínec, který působí jako pro-prefekt pro evangelizaci, je znám svou otevřeností a důrazem na pomoc chudým. Mnozí jej považují za přímého pokračovatele Františkova stylu pontifikátu a jeho zvolení by mohlo posílit vliv asijské církve.
Zaznívá také jméno kardinála Christopha Schönborna, 78letého vídeňského arcibiskupa a uznávaného teologa. Jeho zkušenosti a hluboká znalost církevní nauky by mohly přinést stabilitu a kontinuitu. Patří mezi osobnosti, které mají širokou podporu nejen v Evropě, ale i mezi konzervativněji smýšlejícími kardinály.
Cesta ke svatořečení pro české světce a další
Papež František nedávno otevřel cestu ke svatořečení několika novým světcům. Mezi nimi je P. Emil Kapaun, vojenský kaplan českého původu, který sloužil během druhé světové války a korejské války. Po zajetí zemřel v korejském zajateckém táboře, kde se i nadále staral o duchovní potřeby svých spoluvězňů. Druhým uznaným kandidátem je italský laik Salvo D’Acquista, který se během druhé světové války obětoval v boji za svou zemi.
Papež také uznal hrdinské ctnosti tří dalších osobností: Michele Maura Montanera, zakladatele kongregace sester v Hispánie, Didaca Bessiho, zakladatele kongregace dominikánských sester v Itálii, a Cunegondu Siwiecovou, laickou věřící z Polska.
Dále papež schválil kanonizaci dvou blahoslavených: Giuseppe Gregoria Hernández Cisnerose z Venezuely, který byl známý svou pomocí chudým, a Bartola Longa z Itálie, který se obrátil ke křesťanství a založil svatyni svatého růžence v Pompejích.
Tato rozhodnutí papeže Františka uznávají životy a oběti těch, kteří přispěli k šíření víry a lásky v církvi.
Buďte první kdo přidá komentář