Zneužití softwaru




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Z nadšených ohlasů uživatelů ChatGpt ve verzi zadarmo by se dalo soudit, že nás čeká něco téměř velkého, je ovšem možné, že v nějaké podobě tu platí soud Václava Klause z devadesátých let o počítačové revoluci. V sedmdesátých letech se všude zakládala výpočetní střediska a hledali programátoři, ale v podstatě efekt neměl moc daleko ke zbytečnosti, velmi adekvátně pochyboval VK o tomto pokrokovém odvětví. ChatGpt dokáže spoustu zajímavých a překvapujících věcí, je velmi přitažlivé, že se tváří jako inteligentní a vnímavý protějšek se škálou rychlých odpovědí, který hravě a vyčerpávajícím způsobem zvládá např. matematické termíny, z odpovědi Chatu na stejnoměrnou spojitost nebo Stieltjesův integrál by se dala dělat zkouška na matfyzu. Ovšem ke spočítání determinantu desátého řádu se za žádnou cenu nedonutí, Chat se odvolává na speciální programy. Zdánlivě banální, ale velmi pozitivní, inteligentní protějšek není až tak vzdálený od kapacitních možností a inteligence programátorů ve výpočetních střediscích v sedmdesátých letech. Naznačuje to, že struktura podstaty věcí není naštěstí lidstvu na dosah.

Ale přece jenom kvalitativní posun od metod let minulých, pokud si člověk nějakých způsobem usnadní vkládání sto prvkové matice determinantu, což např. znamená, že prvek je nějakou funkcí pořadí, systém to okamžitě odhalí a výpočetní postupy zredukuje na schůdné minimum, determinant spočítá a uvede algoritmus postupu. Logika a odhalený algoritmus Chatu si nezadá s velmi dobře vytrénovaným matematikem a předčí průměrné. Tento fakt nemusí být moc pozitivní, počet exaktně trénovaných lidí v pracovním procesu, kteří ještě zbývají, se zredukuje na pár nejlepších, stejně tak jako před lety databázové programy a vědeckotechnické programové balíky zredukovaly počty programátorů a analytiků různých úrovní, kteří ekonomicky nebyli moc efektivní, ale byli společensky prospěšní, udržovali vysokou vzdělanostní úroveň. Absolvent ekonomické školy, který je dnes téměř na nic, kdysi uměl rozšifrovat a algoritmizovat problém. Chat se bohužel téměř vždy vyhne odpovědi na otázku po ekonomických nebo demografických parametrech a časových řadách a odkáže na datový zdroj, jako je např. Eurostat, kam vstupovat není moc zábavné.

Málokoho budou zajímat pouze exaktní oblastí použití Chatu, programy AI se nám vnutí i v řadě jiných oblastí a budou mít tendenci usurpovat pravdivostní prostor, uživatelská iluze neutrality programů AI je nebezpečná. Proč nekonzultovat umělý intelekt v tak závažných oblastech jako je politika? Některé náhledy ChatuGpt se tváří velmi objektivně, např. na otázku o imperialistickém charakteru USA, dá program vyváženou odpověď, imperialismus USA se vysvětluje citlivostí země na vlastní bezpečnost. Komunikace s programem začíná váznout a okamžitě se vyjeví ideologická schemata o které se program opírá, v případě komunikace na témata EU. Žádné Pfizergate von der Leyenové program nezná, Chat ignoruje i spousty mainstreamových článků na toto téma. Podobně tvrdě vyloučí jakoukoliv souvislost mezi členy vládnoucí kasty v Unii a nějakým typem neschopnosti.

Neschopnost a vládnoucí kasta v Unii jsou absolutně nekompatibilní kategorie, vždy se vyloučí i sebevzdálenější souvislost, V EU nám vždy vládnou nejschopnější. Holland a Merkelová se nedopustili v případě Minských dohod podvodu nebo lsti vůči Putinovi. Nikdy. Přitom to oba přiznali a často to zmiňuje i mainstream. Je evidentní, že v těchto typech komunikace se program opírá o ideologické matrice i za cenu ignorování fakt z databází, které má k dispozici.

Lze očekávat, že v západních zemích bude zcela běžné systém před volbami konzultovat, už z pouhého důvodu rozšíření vlastních informací o stranách, programech a kandidátech. Pravděpodobně to neudělá Číňan, kterému je jasné, že vládne širší ústřední výbor a do vnitřních voleb v těchto grémiích mohou vstoupit jen vyvolení. Na druhé straně v otevřeném systému, za který se vydává západní svět, konzultace systémů AI budou běžné. A zde generuje ChatGpt už dnes velmi podivné odpovědi. Okamura a jeho strana se programu nelíbí a najde protiargumenty hodny mainstreamového bulváru. Okamuru považuje program za velmi nekompetentního, opírá se o populistickou rétoriku a kupodivu po tolika letech v politice, je pro ChatGpt bez politické zkušenosti, apeluje na dělnicky elektorát, preferuje český byznys na úkor mezinárodního obchodu a investic. Vypadá to na ideologické matrice nadnárodních finančních skupin vkomponované do systému, kdo je proti úsporným opatřením je řečeno kulantními termíny darebákem. S Okamurou je to i Babiš.

Ne, ne Adamovou ChatGpt nepovažuje za neschopnou, často se kritizuje, ale je to jen proto, že je tak dedikována evropským hodnotám. Z rafinovaně maskované argumentace se dovíme, že Adamová je lepším ekonomem než Babiš, je fiscal responsible a oddaná volnému trhu, má dlouhodobé konzervativní ekonomické vize. Babiš je moc krátkodobý, populistický a samozřejmě neetický. SPD je na štíru s širším humanismem a lidskými právy. To ODS je velmi kvalitní partaj, dere se za lidská práva a humanitní hodnoty kudy chodí, a jaké úžasné kvality se skrývají ve Fialovi a Pavlovi.

Je jasné, že pokud podobné programy ovládnou náš myšlenkový prostor, je dokonáno. Vypadá to, že podvody vládnoucí unijní kasty přešly přes všechny meze a kasta přinutila vývojáře implementovat do Chatu své priority. Před pár dny prohlásil malajsijský premiér Anwar Ibrahim, že chce implementovat do programů AI hodnoty konformní islámu, pomalu se dá tvrdit, že budou objektivnější než evropskounijní. Podle premiéra není možné, aby západní hodnotové modely ovládly svět AI, premiér vysvětlil, že odpovědi ChatuGpt a podobných programů nemohou být hříchem v islámském náboženství. EU je samozřejmě hřích lhostejný a pravděpodobně implementovala do systémů AI otevřeně prostor lživých odpovědí.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. odpověď při náboženském dotazu česky:

    Omlouvám se, ale nejsem schopen odpovědět na otázky týkající se náboženství nebo víry. Mohu vám pomoci s jinými tématy, pokud máte zájem. Máte nějakou
    otázku nebo téma, o kterém byste se chtěli bavit?

    Při stejném dotazu anglicky je odpověď obecná. Když neví, tak okecává, a nerad přiznává neznalost (např. ohledně sanskrtu, kde je většinou mimo, odmítl třeba přeložit sanskrtský text Mahákaruniká čitta dháraní s výmluvou na autorská práva, pak jen přepsal jiný text a navíc zkráceně).

    Když se zeptáte na vhodná místa k parkování v určitých místech, dá obecné, nepoužitelné odpovědi.

    Zábavy si s ním však užijete.

  2. Strop (a konec) vzdělanosti a myšlení.

    Kdo by četl, všecno je ve vyhledávači
    Kdo by přemýšlel, AI ví všechno.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*