LGBTQ pohádky: V mnoha dětských pohádkách vystupují homosexuální hrdinové. Dozvíte se to však až na konci




Sdílet článek:
KN

Dříve to byly jen náznaky, ale v nových titulech a seriálech pro děti je nyní homosexualita hlavních postav běžným tématem. Že je homosexuální vztah obsahem pohádkového příběhu, však není dopředu známo, chybí jakékoli náznaky. Rodiče se ptají: Můžeme si ještě svobodně vybrat, co naše děti budou číst a sledovat?

Co začíná jako dobrodružný příběh dětských hrdinů, může překvapivě skončit jako velká lovestory dvou dívek nebo dvou chlapců. Když si rodič chce svobodně vybrat, co a v jakém věku svému dítěti nabídne, jsou jeho možnosti, jak získat informace o dětském obsahu od knihkupců nebo streamovacích kanálů, velmi omezené.

Zatímco knihy nebo seriály s LGBTQ tematikou určené dospělým se často nacházejí přímo v kategorii tohoto tématu, aby si čtenář nebo divák mohl vybrat, zda ho dané téma zajímá nebo ne, dětské příběhy a knihy s homosexuální tématikou označeny nejsou. A to ani ve věkové kategorii 7+.

V popředí mnoha dětských příběhů již není přátelství, které by mělo být pro děti klíčovým vztahem, ale hledání vlastní sexuální identity a počátek milostného vztahu. Problém je, že jako rodič nemáte šanci to zjistit, pokud danou knihu nebo seriál nepřečtete nebo nesledujete až do konce. Knihkupectví a některé streamovací kanály totiž takový obsah pro děti neoznačují.

Rodič se pak přirozeně ptá, zda to není záměr. Dítě v předpubertálním věku je ještě vnímavé a předávání určitých obsahů a vzorců chování na pozadí dobrodružných příběhů může mít přirozeně výchovný účel. Stále však platí, že je výsadou rodiče učinit svobodnou volbu při výchově svého dítěte.

I tam, kde to nečekáte

Do redakce nám napsala čtenářka a advokátka Viera Kolláriková, která na doporučení knižního blogu Prečítané leto, koupila svým třem dětem sérii knih Cestovná agentúra Tajné svety z nakladatelství Ikar.

Foto: Facebook vydavateľstva Ikar

Příběh dvou dětí, které pomocí kufrů cestují do jiných kouzelných světů, od mladé britské autorky L. D. Lapinski. První dojem naší čtenářky byl velmi dobrý. Knihy vnímala jako dobrou alternativu k Harrymu Potterovi pro mladší děti.

„Záporné postavy tak akorát, pěkný konec, dobře vystavěný příběh. Ve druhém díle přibyla další dívčí postava a nijak jsem si nevšimla, že by tato dívka byla spíše ‚klučičí typ‘. Na třetí díl jsme čekali téměř rok,“ píše Viera, matka tří dětí ve věku 12, 10 a 7 let.

Když jsme s dětmi začali číst třetí díl výše zmíněné série, najednou se v druhé polovině knihy dívky, hlavní hrdinka a druhá dívka, poprvé políbily. Viera dětem knihu četla nahlas, ale vývoj obsahu, který se zcela vymykal dějové linii příběhu, ji zaskočil.

Další půlstranu už při čtení přeskakovala, aby nenarušila celý dobrodružný děj.

„Příběh pokračoval a já už jsem ostražitě vyhlížela, co tam bude dál. Na závěr, asi v předposlední kapitole, si dívky vyznávaly lásku slovy „Miluji tě“ a držely se přitom za ruce. Dočetly jsme to zcenzurované. Vnímám to velmi negativně a to zejména fakt, že je to skryté v posledním díle celé série. Je to záměr? Zařadit něco takového až do posledního dílu, kdy jako čtenář už máte důvěru, jste ponořeni do příběhu a přirozeně si nenecháte poslední díl ujít?“ ptá se advokátka Viera Kollaříková.

Kniha je ve dvou největších knihkupectvích zařazena online a to v kategorii fantasy beletrie pro děti. Na stránkách největších knihkupectví není kniha přímo označena jako kniha s tematikou LGBTQ.

Viera ji koupila přes Martinus a také si žádného označení nevšimla. V e-shopu Martinus byla nenápadným hashtagem LGBTQ označena pouze první část knihy. Hashtag se však zobrazoval pouze těm, kteří si rozklikli obsah knihy, což nemusí každý rodič zaznamenat. Po našem upozornění přidali hashtag i ke zbylým dvěma dílům.

V kamenném knihkupectvích na takové upozornění nenarazíte vůbec. Rodiče tak mohou knihu koupit v dobré víře, že jejich děti budou číst klasický fantasy příběh.

Obrátili jsme se na  Martinus, kde Viera knihu koupila, zda nepovažují za nutné označovat dětské knihy nálepkou LGBTQ, aby se rodiče mohli rozhodnout, zda knihu svým dětem koupí nebo ne.

Bylo nám řečeno, že se prodejce snaží v jednotlivých knihách označit témata, která jsou v nich obsažena.

„Snažíme se, aby si zákazníci mohli vybrat knihy, které by je mohly zajímat podle tématu. Vzhledem k tomu, že v naší nabídce jsou tisíce titulů a každý den přibývají desítky dalších, není v našich silách osobně projít všechny knihy. Proto se spoléháme na podklady, které obdržíme od vydavatele. Zároveň však označení LGBT vnímáme jen jako pouhé poskytnutí informace o tématu či tématech, které mohou čtenáři obsah knihy přiblížit. Jejich cílem je však informovat, ne varovat. Podporu diverzity v naší společnosti považujeme za důležitou, a proto zákazníci v našich knihkupectvích najdou i tématiku LGBT,“ říká Juraj Šlesar, marketingový manažer společnosti Martinus.

Naše čtenářka se nakonec rozhodla knihu do Martinusu vrátit. Vysvětlila své důvody a knihkupectví jí knihu vyměnilo za jinou, dle jejího výběru. Zároveň napsala recenzi knihy na e-shop, aby upozornila ostatní rodiče.

Kniha Cestovná agentúra Tajné svety se mimochodem stala Knihou roku 2021 v kategorii knih pro děti od 11 do 13 let.

Obsah skrývá i Netflix

Na podobnou situaci nás upozornila jiná čtenářka, Anna, rovněž matka tří dětí na prvním stupni základní školy, která svým dětem pustila dobrodružný kreslený seriál na Netflixu o světě dinosaurů s názvem Jurassic World Camp Cretaceous.

Seriál z loňského roku je určen pro děti od sedmi let. Příběh inspirovaný kultovním filmem Jurský svět se odehrává v pěti sériích, kdy se šestice kamarádů ocitne na ostrově plném dinosaurů. „Vím, že si na Netflixu musím dávat pozor na různý obsah, ale lesbickou lovestory jsem v kreslené pohádce o dinosaurech pro sedmileté děti opravdu nečekala,“ popisuje svůj zážitek Anna.

„Upozornily mě na to až děti, kterým jsem následně vysvětlil, co viděly a proč mi připadá divné, že to zařadily do pohádky. Vnímám to jako jasnou snahu nastavit dětem určité vytoužené kulturní vzorce, které jim mají vštípit, že homosexuální vztahy jsou stejným modelem rodiny jako manželství,“ říká Anna pro Postoj.

V páté sérii seriálu pro děti 7+, kterou zmiňuje naše čtenářka, se v sedmém díle dívka, animovaná postavička Yaz, svěří svému kamarádovi Benovi, že chová city ke své kamarádce Sammy. Ben ji povzbuzuje, že je naprosto v pořádku, co cítí, a že všichni budou stát při ni, až přijde čas přiznat své city.

Tento vztah se vyvíjí v průběhu celé poslední série příběhu. V deváté epizodě už Yaz říká svému kamarádovi Benovi, že si utřídila myšlenky, a poví Sammy, co k ní skutečně cítí. Ben začne křičet radostí a navrhne jí, aby své city vyjádřila hned.

Celý děj je samozřejmě plný napětí kolem dinosaurů a snahy o přežití party dětí uvězněných na ostrově. Zamilovanost těchto dvou dívek se postupně vyvíjí na pozadí celého příběhu. Yaz po celou dobu neví, zda Sammy její city opětuje. Chemie mezi nimi je však zjevná a je jen otázkou času, kdy dojde k “outingu“ a Yaz se dívce ze svých citů konečně vyzná.

Nakonec přece jen dojde na onen romantický moment, kdy Yaz řekne, že sice čekala na dokonalou chvíli, ale ta nejspíš nikdy nepřijde. „Už to nevydržím a řeknu ti, co cítím, teď nebo nikdy. Sammy, mám tě ráda a moc se mi líbíš.“ Vtom se probere omráčený dinosaurus a s otevřenou pusou se vrhne na Yaz. Sammy na ni skočí, aby ji zachránila.

Následuje boj s nebezpečným dinosaurem,  který se jim podaří vyhrát. Následně se k vyznání dívky vrátí. Yaz říká: „Jde o to, Sammy, že jsem se do tebe zamilovala, opravdu hodně.“ Sammy odpoví, že přesně tohle chtěla slyšet už hodně dlouho, skočí Yaz kolem krku a obě kreslené postavičky se následně začnou líbat. Ostatní tři kamarádi se vynoří zpoza stromů a začnou skákat radostí, že si to dvojice konečně řekla. Po zbytek příběhu už děvčata oficiálně tvoří pár.

„Naše děti seriál viděly beze mě, já s nimi viděla jen první díly, připadaly mi milé a vzhledem k dinosauří tématice jsem měla pocit, že nějakými LGBT motivy se zde nebudu muset zabývat. Později jsem se na seriál podívala sama a zůstala jsem překvapená, jak sebevědomě a propracovaně je děj koncipován. Děti jsou postupně plně ztotožněny s hlavními postavami a prožívají s nimi jejich trápení i emoce,“ zamýšlí se Anna.

Netflix na rozdíl od verze pro dospělé nemá v dětské sekci vyhrazenou žádnou kategorii pro LGBTQ tématiku. Příběhy se skrytým obsahem nemají rodiče šanci rozpoznat, dokud se na seriál nebo film předem nepodívají. Ve verzi pro dospělé máte naopak zvláštní kategorii filmů určených pouze pro LGBTQ, kterým se můžete buď vyhnout  nebo je naopak vyhledat.

Rodiče, kteří si chtějí zachovat svobodu volby, jaký obsah svým dětem nabídnou, se proto musí o obsahu dětských knih a příběhů pracně informovat. A případně poskytovat prodejcům zpětnou vazbu.

 

Postoj.sk

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Ovšemže je to záměr – co jiného? Píšou ty příběhy snad nevědomě? Vlastně si ani nevšimli, o čem to je? Kovid nezabral jak měl, lidí moc neubylo, antikoncepci si kontrolujou ty zatracené baby samy – takhle lidstvo nezredukujeme, soudruzi. Chce to něco – jak se dnes říká – soft.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*