G. SITAŘ
Člen elitní vědecké skupiny, která byla vytvořena v šedesátých letech minulého století, aby pomohla USA dohnat kosmický program tehdejšího Sovětského svazu, argumentoval minulý rok před americkou vládní komisí, že nárůst oxidu uhličitého v atmosféře má nepatrný vliv na zachycování tepelného záření.
William Happer je profesorem fyziky na univerzitě v Princetonu. Dlouhou dobu byl členem poradní skupiny Jason, která byla vytvořena poté, co Sovětský svaz předehnal USA v kosmickém programu a vypustil sondu Sputnik. Skupinu Jason vytvořila vláda USA z nejelitnějších amerických vědců, aby jí radili v oblasti vědy.
Willam Happer publikoval více než 200 vědeckých článků a v roce 1982 jeho práce přispěla k rozvoji adaptivní optiky, která se používá v astronomických teleskopech a pro vojenské aplikace.
Prezentace pro americkou komisi pro cenné papíry
Profesor Happer je autorem studie, která popisuje množství zachycenéno nebo odraženého tepelného záření v závislosti na koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře. Její závěry zjednodušeně popsal pro americkou komisi pro cenné papíry v červnu loňského roku:
Výběr, překlad, zkrácení autor. Kompletní zpráva a další zdroje na konci článku.
Množství zachycené energie není přímo úměrné koncentraci CO2. S přibývající koncentrací CO2 je množství zachycené energie stále menší a menší. Čím vyšší je saturace CO2 v atmosféře, tím méně působí jako skleníkový plyn.
Dvakrát více CO2 není dvakrát větší problém
Matematicky vyjádřeno klesá množství zachycené tepelné energie se zvyšující se koncentrací CO2 logaritmicky. Dvakrát vyšší koncentrace CO2 tak rozhodně neznamená dvakrát větší problém. Výpočet je postaven na Planckově zákoně, který vyjadřuje závislost intenzity záření absolutně černého tělesa na frekvenci.
Profesor Happer uvádí, že dvojnásobná koncentrace CO2 v atmosféře oproti dnešnímu stavu bude znamenat navýšení zachyceného tepelného záření o 1,1%. Podle jeho výpočtů by zdvojnásobení emisí CO2 ze současné úrovně znamenalo navýšení průměrné teploty zeměkoule o méně než 1 stupeň Celsia. To je čtyřikrát méně než uvádí mezivládní klimatický panel.
Efekt saturace také podle profesora Happera vysvětluje, proč nebyly teploty v minulosti katastroficky vysoké, když koncentrace CO2 v ovzduší byly desetkrát až dvacetkrát vyšší, než jsou dnes.
Neexistuje žádné ohrožení
Při prezentaci uvedl: „To znamená, že spalování fosilních paliv bude mít malý vliv na globální oteplování. Neexistuje žádné klimatické nebezpečí. Žádné ohrožení. Můžeme vypouštět CO2, kolik budeme chtít, a bude to mít velmi malý vliv na oteplování planety.”
Věděli to už v roce 1941
William Happer není jediný, který dospěl k podobnému závěru. Ročenka amerického ministerstva zemědělství z roku 1941 uvádí na straně 94 následující odstavec:
„Hodně toho bylo napsáno o měnícím se množství oxidu uhličitého v atmosféře jako možném důvodu glaciálních period. Tato teorie dostala smrtelnou ránu, když vyšlo najevo, že oxid uhličitý je velmi selektivní co se týče vlnové délky radiační energie, kterou absorbuje. Žádný pravděpodobný nárůst oxidu uhličitého v atmosféře nemůže materiálně ovlivnit množství sluneční energie, které se dostane k zemskému povrchu nebo množství radiace, kterou země vyzáří.”
Nebo v roce 1971
Na samotných stránkách NASA lze nalézt studii z roku 1971, ve které se lze dočíst:
„Studie zjistila, že ačkoliv zvyšování obsahu CO v atmosféře opravdu zvyšuje teplotu, míra zvýšení teploty se zmenšuje se zvyšujícím se podílem CO2 v atmosféře. Naopak pro aerosoly je čistý efekt jejich nárůstu snížení teploty na zemi.”
Je to odpírač
Wikipedie na konto Williama Happera uvádí, že není klimatickým vědcem a cituje jiného vědce, který říká, že jeho závěry jsou „jednoduše nesprávné” a že „většina vědců” s ním nesouhlasí. Vyvrácením grafu podle Planckova zákona, na který se William Happer ve své prezentaci odvolává, se vědci alespoň podle Wikipedie nezabývali.
Pozn. autora: Ale tohle by asi měli být schopni vyvrátit trochu lépe než pouhým tvrzení, že to tak není?
Jen bych upřesnil.
1. ono se neví jestli CO2 spíše otepluje nebo spíše ochlazuje.
2. ono je to obráceně, nejdříve se oteplí (Slunce) a až pak vzroste koncentrace CO2 (Henryho zákon)
3. mezi změnou “globální teploty” a “globální koncentrací CO2” není historicky pozorovaný vztah (teplota v minulosti i klesala zatímco koncentrace CO2 rostla)