S. SPURNÝ
Americký magazín Palladium publikoval článek, ve kterém autor argumentuje, že technologické systémy, na kterých stojí moderní společnost, jsou tak komplexní, že nebudou-li řízeny těmi nejlepšími, bude se zvyšovat frekvence jejich selhání a následné škody.
Pozitivní diskriminace a další formy progresivní diverzity začínají ohrožovat společnost jako celek, protože moderní, vzájemně provázané systémy vyžadují, aby je spravovali ti nejschopnější, kteří jsou k mání bez ohledu na cokoli dalšího. To už se nějakou dobu neděje. Americký magazín Palladium na dané téma píše:
Úprava, zkrácení, překlad, mezititulky autor.
V roce 2017 se v rozmezí pouhých šesti měsíců udály tři havárie amerických válečných lodí, které si vyžádaly 17 životů. O rok později způsobila kolize přenosového systému energetické společnosti PG&E lesní požáry, které zabily 85 lidí.
Tyto události se sice dostanou na přední stránky, ale to, že signalizují vážnější problém, zůstává nepovšimnuto.
Amerika je systém vzájemně propojených systémů, které mohou udržovat pouze ti nejschopnější . Velkým problémem je fakt, že nové politické trendy zavedly do praxe povyšování těch nekvalifikovaných a odsouvání těch schopných.
Nechť vyhrají ti nejlepší
V prvních dekádách minulého století vedlo přesvědčení, že lidé mají být systematicky hodnoceni podle svých schopností, k zavedení standardizovaných výběrových metod, ať už to byly testy SAT nebo armádní „General Classification Test”.
V šedesátých letech byla tato myšlenka nabourána politikou pozitivní diskriminace. Výsledek je jasný: když se kompetence dostane do konfliktu s diverzitou, vyhrává diverzita.
Diverzita zasahuje všechny a všude
Upřednostňování diverzity před schopnostmi ovlivňuje nejen nábor nových lidí a rozhodnutí o tom, kdo má být povýšen. Ovlivňuje také lidi, kteří už v organizaci pracují. Morálka a kompetentnost v amerických firmách klesá. Ti, kdo chápou, že nový systém jim dává malé šance na povýšení, jsou demoralizováni, což má vliv na jejich výkonnost. I jedinci, pro které by mohl být tlak na diverzitu přínosný, si všímají, že nejlepší lidé jsou obcházeni a průměrná kvalita týmu jde dolů. Vysoce výkonní lidé chtějí pracovat ve výkonném týmu. Když není prioritou organizace posuzování výkonnosti, reagují výkonní lidé negativně.
Nedávno publikovaná studie upozorňuje na fakt, že bílí seniorní manažeři vnímají negativně situaci, kdy je ředitelem jmenován někdo z nějaké menšiny. Možná mají autoři pravdu a bílí muži mají nepřekonatelné předsudky, ale existuje i jiné pravděpodobnější vysvětlení. Když si firma vybere barevného ředitele jenom proto, aby učinila politické prohlášení, tahouni ve firmě, kteří vidí, že organizaci vysoký výkon až tak nezajímá, logicky zareagují snížením výkonu.
Tady to nemá cenu
Někteří jsou zcela demoralizováni a ozvou se, jako James Damore z Googlu, který napsal v roce 2017 známý esej „Ideologická bublina Googlu”. V eseji argumentuje, že mezi muži a ženami jsou rozdíly, a proto každého přitahuje jiný typ práce. Fakt, že se Google snaží uměle zvýšit podíl žen na vedoucích funkcích v technických a inženýrských odděleních, firmě podle něj neprospívá.
Máte padáka!
Ti, kdo se ozvou proti principu, že diverzita je více než schopnosti, budou propuštěni. Stejně jako James Damore, kterého Google obratem propustil. Různá média následně publikovala řadu článků, které argumentují, že názory Jamese Damora jsou v lepším případě naivní a v horším nebezpečné.
Starší demotivovaní zaměstnanci, zejména ti, kteří jsou před důchodem, nebudou riskovat propuštění a upozorňovat na fakt, že kompetence jejich týmu klesají. Ti, kdo si to mohou dovolit, z firmy odejdou, aby nemuseli na další školení o diverzitě a nedávno objevených pohlavích.
Odchod starších mužů, kteří mají znalosti, nebo znatelný pokles jejich angažovanosti, znamená, že úkol udržovat komplexní systémy spadne na mladou generaci, která nemá takové zkušenosti.
Nebezpečná kombinace
Tlak na diverzitu ale ovlivňuje všechny bez ohledu na věk. Ti nejschopnější se mohou přizpůsobit a snažit se získat politickou podporu pro svoje povýšení. Nebo prostě uberou plyn, protože zjistí, že jim stačí být o něco lepší než nejhorší člen týmu. Nikdo si toho pravděpodobně nevšimne a lidé ve firmě se ani nebudou obtěžovat upozornit na to, že organizace dělá něco špatně.
Kombinace najímání nových lidí podle diverzity místo podle schopností a snižující se angažovanost schopných lidí ve firmě zvyšuje riziko, že komplexní systémy, na kterých stojí moderní společnost, budou kolabovat se zvyšující se frekvencí.
Pozn. autora: Amerika má problém, ale nejen Amerika.
Post scriptum
Aktualizováno: NASA oznámila v pátek, že ztratila kontakt se sondou Voyager 2 poté, co někdo omylem vyslal špatný pokyn. Sonda Voyager cestuje vesmírem 46 let. NASA doufá, že se jí podaří obnovit kontakt se sondou v říjnu, kdy by mělo dojít k automatickému přenastavení antény. Více zde.
Be the first to comment