Indoktrinační projekt Jeden svět ve školách už léta provozuje politickou agitaci na základních a středních školách s cílem vygumovat z hlav žáků a studentů sebemenší pochybnosti o těch pravdách, prýštících z tlampače jménem Člověk v tísni.
Když byl před mnoha lety tázán Václav Havel, tehdy ještě hlava státu, koho by viděl nejraději v pozici svého nástupce, on tehdy vyslovil jméno Šimon Pánek. Což, jak víme a věděli jsme již tehdy, byl a je šéf organizace Člověk v tísni (ČvT), což je starým názvoslovím obecně prospěšná společnost (nově od roku 2014 podle zákona zapsaný ústav, což ČvT ve svých dokumentech poměrně pečlivě ignoruje). Svou činnost začínala v roce 1992 pod názvem Nadace Lidových novin, od roku 1994 fungovala jako Nadace Člověk v tísni při České televizi. Pod současným názvem funguje od roku 1999. Ve všech těchto vývojových fázích jí vždy velmi nadšeně tleskal, podporovat a svou autoritou provázel právě Václav Havel. Často to vypadalo, jako že je nepsaným šéfem jakési správní rady ČvT. Ostatně doposud se to jeho jménem v dokumentech a různých veřejných vyjádřeních lidí z ČvT jen hemží. Záhy pochopíme, proč je dobré zmínit právě tuto souvislost.
Aktivity ČvT se s neúprosnou pravidelností dotýkají neuralgických geopolitických událostí, konfliktů, humanitárních kataklyzmat způsobených obvykle nezkrotnou rozpínavostí neokolonialismu, provozovaného nejčastěji Spojenými státy. Týmiž, které de facto stály za instalací Václava Havla do čela tehdy ještě Československé socialistické republiky, na jejíž ústavu přísahal a udělal od té doby vše, aby nemusel dodržet její literu, neboť šlo o přísahu formální. Jeden by řekl – loutkovou. Pokud měly USA Havla v čele vazalské země a tento Havel před sebou strkal mimo jiné i organizace typu ČvT, nemůže nenapadnout souvislost. Nemůže proto z posledních let udivit angažmá ČvT na Ukrajině, v Sýrii, Iráku atd. A ovšemže ČvT nemohl chybět v covidových kampaních.
Jednou z „divizí“ ČvT je i Centrum pro lidská práva a demokracii, které podle svých slov pracuje „v několika tvrdých diktaturách a také několika zemích, kde se zkušenost s přechodem k demokracii v některých aspektech podobá té české. V současnosti realizuje programy ve východní Evropě (Arménii, Ázerbájdžánu, Moldavsku – Podněstří, a na Ukrajině), v Latinské Americe (na Kubě, ve Venezuele, v Ekvádoru, Hondurasu a v Nikaragui) v Egyptě, Libyi a Vietnamu.“ Organizace se údajně věnuje různým aktivitám, jejichž cílem je upozornit na „porušování lidských práv ve světě a najít širší veřejnou a politickou podporu pro jejich ochranu.“ V této kapitole výroční zprávy najdeme údaje o tom, kde je podle ČvT zapotřebí integrovat do tamního stavu lidských práv. Jsou to především Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán, Turkmenistán, tedy vesměs bývalé země SSSR – a samozřejmě Ruská federace. Z tohoto pohledu asi nelze nepochopit, že ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo v listopadu 2019 organizaci Člověk v tísni na seznam organizací, které jsou v Rusku nežádoucí.
Školení a workshopy, to je vůbec velmi častá náplň činnosti (zdráhám se to nazývat prací) celého ČvT. Při pilném pročítání výročních zpráv této podivuhodné organizace, pomalu vytvářející stát ve státě, získáte záhy dojem, že jde hlavně o jakési školící centrum, které má z frekventantů, zpravidla velmi účelově vybíraných, stvořit následovníky té jediné pravé pravdy o liberální demokracii – proti jejím skutečným či jen nakresleným narušitelům. Explicitně se to praví třeba u indoktrinačního projektu Jeden svět ve školách, který už léta provozuje politickou agitaci na základních a středních školách s cílem vygumovat z hlav žáků, aby studentů sebemenší pochybnosti o těch pravdách, prýštících z tlampače jménem ČvT.
V textu, zabývajícím se touto částí aktivit ČvT ve výroční zprávě za rok 2018 doslova čteme:
„S nárůstem popularity sociálních sítí a médií jsou v dnešní době lidé čím dál více vystaveni rizikům dezinformací a propagandy v online prostoru. Podporujeme proto mediální vzdělávání mladých lidí tak, aby dokázali sami kriticky přemýšlet o informacích, které se k nim dostávají, a vyhodnotit jejich pravdivost a objektivitu. Kritické myšlení a mediální gramotnost je základním předpokladem pro rozvoj demokratické společnosti a pro život v 21. století. Vytvořili jsme proto speciální výukový program Mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách, který nyní využívá 1 200 učitelů v České republice.“
Aktivitě Jeden svět ve školách (JSVS) budeme věnovat jeden z příštích dílů tohoto „dekonspiračního“ cyklu. Ale už teď lze jednoduše konstatovat, že protagonisté ČvT a JSVS docela banálně lžou už v oné preambuli. „Vyhodnotit pravdivost a objektivitu“ informací nedokázal ani slovutný Sókratés, a za to, že tuto svou (ne)schopnost přiznal a povýšil na filosofické opus magnum, také byl po zásluze zbaven života. Jestli si tu nějací slušně placení (2 miliardy ročního rozpočtu ČTV si detailně rozebereme v příštím povídání o této bůhvíkomulibé instituci) aktivisté činí nárok znát, a tudíž nekompromisně šířit „pravdu“ a „objektivitu“, pak jsou – jak dříve říkávalo – hloupí, a nebo navedení. Nebo obojí, dodejme my. Na první pohled v této indoktrinační a nenávistnou rétoriku vůči oponentním a alternativním směrům myšlení šířící aktivitě nejde o nic jiného, než o vygumování samostatného úsudku (ve školách nedobrovolně účastných) frekventantů, a to navíc tak nebezpečně a děsivě, oč jsou jejich posluchači mladší, nevybavenější pestrou životní zkušeností a náchylnější uvěřit jakkoli pochybným autoritám. Tohle celé je taková pěkná dělostřelecká příprava na ustavení ministerstva pravdy.
A jak už to tak bývá, leccos řeknou jména. Zde těch, kdo sedí v orgánech řídících ČvT. Kromě Havlova „skoroprezidenta“ Šimona Pánka tu vidíme třeba ekonoma Daniela Münicha, ekonomického poradce, který spolupracoval na řadě projektů se Světovou Bankou, Mezinárodním měnovým fondem, OECD, Evropskou unií a s některými ministerstvy. Dále Kristýnu Taberyovou (to podstatné z jejího příbuzenstva vytvořila ctihodná dynastie herců Štěpánkových, jméno Tabery však nosí i – jistě nestranný a nezávislý – šéfredaktor Respektu Erik T., jako z udělání syn paní Kristýny T.). A dále Petr Jančárek, filmař, scénárista, dlouholetý spolupracovník agentury Epicentrum Jaromíra Štětiny a Petry Procházkové, též po dlouhou dobu spolupracovník Václava Havla v jeho prezidentských letech. Abychom nezapomněli, též Tomáš Urban, „nezávislý“ novinář z Lidových novin, Jan Urban „nezávislý“ novinář odkudkoliv, Petr Kostohryz, jehož články známe pro změnu z Hospodářských novin – a řada dalších. Inu, jako obvykle v této rubrice, vybraná společnost.
Že by příští osazenstvo Pražského Hradu?
Přesně tomuto musíme při příštích presidentských volbách zabránit.