V Americe může být po volbách ještě veselo aneb zvolí si snad Hitlera?




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Amerika jde do předvolebního finále a vášně planou. Kamala Harris vystoupila s obviněním, že Donadl Trump je jako Hitler a chce, aby armáda pod jeho velením ignorovala zákony. Ultraliberální New York přitom zaplnil slavnou Madison Square Garden až po střechu při Trumpově předvolebním shromáždění.

Subjektivní výběr událostí z Ameriky v předposledním předvolebním týdnu. Zdroj všech informací v odkazu na konci článku s výjimkou spekulativních názorů.

Barack Obama na scéně

Do kampaně na podporu Kamaly Harris se zapojil i bývalý prezident Barack Obama. Na jednom ze shromáždění řekl minulý týden:

„Nerozumím tomu, jak se atmosféra ve společnosti stala tak toxickou, proč jsme tak rozděleni a tak hořcí.”

Podle mnohých komentátorů byl přitom Barack Obama prezidentem, který nejvíce přispěl k rozdělení společnosti, neboť to byl on, který po letech vytáhl rasové kritérium do centra pozornosti. Nebo připomněli jeho známou hlášku z roku 2008 o vedení politického boje: „Když si přinesou nůž, my si vezmeme pistoli.”

Platforma X se dostala pod palbu kritiky, neboť Elon Musk zveřejnil nedávno karikaturu Kamaly Harris, na které je zobrazena v sovětské uniformě. Kalifornie následně schválila zákon, podle kterého mají být podobné karikatury trestné.

A ze všech západních zemí včetně České republiky znějí hlasy, které volají po přistřižení křídel platformě X, neboť „nedostatečně bojuje s dezinformacemi”.

Pozn. redakce: A jak si Kefalín představujetě taký nedostatečný boj? Málo mažeme, že?

Vážné oznámení před volbami

Dva dny po Baracku Obamovi vystoupila Kamala Harris před Bílým domem s oficiálním prohlášením, ve kterém zaznělo:

„Včera jsme se dozvěděli, že bývalý personální ředitel Donalda Trumpa, čtyřhvězdičkový generál John Kelly, potvrdil, že když byl Donald Trump prezidentem, řekl, že chce generály, které měl Adolf Hitler. Chce armádu, která bude loajální jemu osobně, která bude poslouchat jeho příkazy, až jim řekne, aby porušovali zákony.”

Kamala Harris reagovala na článek, který vyšel v levicovém deníku Atlantic, jenž vlastní vdova po Stevu Jobsovi. O článku v deníku Atlantic informovala téměř všechna média v desítkách článků a titulky v naprosté většině případů obsahovaly slovo „Hitler” nebo „fašista”. Za všechny The Globalist: „Trump a Hitler. Jak přesné je to srovnání?”

Následně Kamala Harris zveřejnila na platformě X příspěvek, ve kterém uvádí:  „Je nepříčetný, nestabilní a pokud se dostane podruhé k moci, nebude nikdo schopen zabránit, aby se choval podle svých nejhorších instinktů.

Pozn. redakce: Vrcholná politika prostě není pro útlocitné povahy. Kdo by se nad tím chtěl pohoršovat, ať si vybaví scény za schůze vlastníků libovolného bytového domu.

Neprokázané tvrzení

Tvrzení generála Johna Kellyho vyvrátilo několik vysoce postavených osob z Bílého domu. Levicový deník Snopes ve své sekci kontroly dezinformací napsal, že se jedná o neprokázané tvrzení.

Jedná se přitom o informace, které nejsou vůbec „nové”. Identické tvrzení publikoval deník The New Yorker v článku v srpnu 2022, podle kterého měl Trump říci: „Vy zatracení generálové, proč nemůžete být jako němečtí generálové za druhé světové války?” Následně autoři článku vydali o sporech mezi Donaldem Trumpem a generály knihu.

Pozn. redakce: Je to sice recyklovaná historka, ale Kamala Harris evidentně sází na strašení Trumpem. Její program budu to dělat úplně jinak než dosud, prostě mi věřte, příliš nezabírá.

Hlas lidu

Co na článek v Atlanticu zaznělo na sociálních sítích?

Neznámý autor: „Po x letech si vyhozený generál vzpomene na to, co Trump říkal, a sdělí to novinářům dva týdny před volbami.” Nebo: „Když stokrát zavoláte ‘pozor vlk’ a nic, už vám to nikdo nebude věřit.”

Podle svědectví lidí z Trumpova týmu jej nejvyšší generalita neměla v oblibě, protože je často obcházel a ptal se přímo řadových vojáků na to, jak vidí například situaci v Afghánistánu oni. Potvrzuje to i sám Donald Trump, který v pátečním podcastu s populárním Joe Roganem vyprávěl historku z doby, kdy Američané bojovali za jeho vlády s teroristickou organizací ISIS v Iráku (pozn. redakce: ISIS = Islamic State of Iraq and Syria).

Nejvyšší velení Pentagonu mu říkalo, že porazit ISIS v Iráku zabere roky. Trump tajně vyrazil přímo do Iráku, aby se setkal s americkými veliteli na místě. Ti mu sdělili, že kdyby se nemuseli řídit omezeními z Pentagonu na to, jak vést bojové operace, porazili by ISIS během týdnů. Trump jim dal pravomoc vést bojové operace podle vlastního uvážení, což vedlo k rychlému pádu ISIS.

V rozhovoru nazval Trump generály z vrchního velení idioty za to, že se rozhodli nechat Talibanu po stažení z Afghánistánu vojenské vybavení za miliardy dolarů a opustili strategickou základnu Bagram.

Pozn. redakce: Vypadá to, že se opravdu neměli rádi.

Přiostřuje se

Robert Kennedy Jr., který odstoupil z kandidatury na prezidenta za demokraty, upozornil Američany po vystoupení Kamaly Harris, že Bidenova administrativa před dvěma týdny učinila něco, co se podle něj ještě nikdy nestalo. Do Pentagonu poslali příkaz, který opravňuje americkou armádu k zásahům proti civilistům na americké půdě. „Technicky je nyní pro americkou armádu legální podle této direktivy, aby střílela a zabíjela Američany, kteří se účastní politických protestů. To nepřišlo od Donalda Trumpa. To přišlo od Demokratické strany, a proto jsem ji opustil.”

Pozn. redakce: Samotný text příkazu, o kterém Robert Kennedy hovořil a který je veřejně přístupný, říká s velkou pravděpodobností něco jiného. Americká armáda v případě konfliktu mezi policií a civilisty, při kterém hrozí smrt civilistů, může poskytnout policii svoje zpravodajské prostředky, jako jsou obrázky ze satelitů, dronů a jakékoli jiné informace.

Shromáždění v New Yorku

Madison Square Garden neboli MSG je ikonická aréna v New Yorku. V neděli ji zcela zaplnili příznivci Donalda Trumpa na politickém předvolebním shromáždění. Účast podle nezávislých komentátorů překonala očekávání vzhledem k faktu, že superliberální New York je považován za baštu demokratů. Aréna byla podle New York Post zaplněna „po střechu”.

Amatéři, kteří měří za pomoci GPS dat z mobilů počet lidí, kteří se účastní různých událostí, napsali, že uvnitř arény bylo téměř 20 tisíc lidé a dalších zhruba 80 tisíc lidí se pohybovalo v její těsné blízkosti, kde podle amatérských záběrů sledovali záběry z arény na velkoplošných obrazovkách.

Demokratická strana během shromáždění nechala na budovu MSG z vnější strany promítat nápis „Trump chválil Hitlera” a televize MSNBC uvedla reportáž o shromáždění slovy „Trumpovo shromáždění v MSG přichází 85 let po nechvalně známém nacistickém srazu ve slavné aréně”.

Navázali na předchozí rozhovor v televizi s Hillary Clinton, ve kterém bývalá kandidátka na prezidenta hovořila o paralelách mezi historickým srazem nacistů v aréně MSG a Trumpovým předvolebním shromážděním.

Pozn. redakce: Amerika v roce 2024 je jiná než v roce 2020 a schopnost médií hlavního proudu ovlivňovat názory občanů je výrazně nižší. Výroky o nacistech působí mimo tvrdé jádro příznivců Demokratické strany spíše směšně.

Post scriptum

Při inauguraci Donalda Trumpa v roce 2017 „hořela” polovina centrální části Washingtonu. V roce 2021 skončila demonstrace u Kapitolu výtržnostmi, o jejichž důvodech mají Američané pochybnosti dodnes. Jak to skončí po letošních volbách, je otázkou.

Nicméně nazývat republikány fašisty je americkým folklórem již dlouhá léta. V roce 1948 vyšel v New York Times článek s titulkem „Prezident přirovnává Deweyho k Hitlerovi” (pozn. redakce: Thomas Dewey kandidoval za republikány proti demokratu Harry Trumanovi) a v osmdesátých letech vyšel v časopise Esquire článek, který přirovnával voliče Ronalda Reagana k „dobrým Němcům” v Hitlerově Německu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*