Americká perestrojka




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Jak známo, po analýzách, odhadech a propočtech málo přehledného druhu, vítěze amerických voleb ohlašují velká média. V mediálně mocenském filtru se jaksi ztratí voličova vůle, zůstane jenom psychologická fikce, která vybudí radost v duši, že žije v demokratickém systému. Americký mocenský systém se evidentně nachází ve velmi nestabilní poloze a nemůže si dovolit vstoupit do oblasti nečitelného rizika, kterým by bylo Trumpovo vítězství. Systém musí nasadit i velmi nízké prostředky, aby toto riziko eliminoval. Velká média detailně popisují scénáře, kterým přikládají velký význam, ale které zdaleka nejsou hodny tak významné události. Např. v Reuters meditují nad Trumpovým prohlášením, že doufá, že bude mít dost hlasů, aby se proklamoval vítězem už Election Day (5.11.), podle tiskové agentury je to břitva do tváře Harrisové. Harrisová odpověděla jinému velkému médiu ABC, že demokratický štáb je na to k čertu dobře připraven, dobře sledují všechny Trumpovy manipulace s americkým lidem. Aktivisté demokratické strany jsou připraveni zaplavit sociální média vlnami zpráv negujících Trumpovo vyhlášení, říkají vysocí činovníci Národního výboru demokratické strany. Reuters banální Trumpovo prohlášení doprovází řadou nerelevantních informací, co kdy v minulosti řekl, udělal nebo zamýšlel udělat, režii voleb evidentně převzala velká média, která mají o vítězi jasno.

Statistické metody v podání Jankových tabulek jsou neutrální, ale málokdy jsou to lidi, kteří s nimi pracují. Podle amerických médií, která vyhodnocují stovky lokálních a celostátních průzkumů, mají Trump a Harrisová stejnou šanci na vítězství, ale situace se poprvé zvrátila v Trumpův neprospěch v důležitém Michiganu, což je asi statistický vtip na udržování publika v provozní teplotě. Šance jsou momentálně vyrovnané, ale aby bylo jasno, všenárodní hlasování portálu YouGov dalo Harrisové tři procenta navíc, v distančním hlasování též vede Harrisová, od června rating Harrisové převyšuje Trumpův, tedy dobře předpřipravená Trumpova porážka je vlastně logická.

Ibrahim Karagul v Yeni Safak dobře analyzuje situaci. Mediální symboly velké Ameriky působí po celém světě. Novinář, když se účastnil tiskovky v Bílém domě, očekával grandiózní úroveň v centru světové politiky, nic takového, bylo to tam ubohé. Karagul píše, že pochopil, že magie americké velikosti a neporazitelnosti není reálná, nachází se v našem podvědomí a představách, státy světa a jejich politické elity touží zůstat ve stínu jiné velké mocnosti. Nejsme rukojmím moci, ale hranic našeho vědomí, historičtí vůdci, pokud se vyskytnou, mají pořád šanci vést své národy k velkým zítřkům, profil silného vůdce může měnit politickou geografii.

Do volby amerického prezidenta zbývá pár hodin, ale nikde ve světě se nepozoruje velké vzrušení, oproti zvyklosti se v zahraničí volby ani moc nekomentují. Proč? Karagolu to vysvětluje tím, že “americké pokolení” ve světě přestalo existovat, protože nastoupil konec samotných USA. Svět má problém se s tím smířit, protože se všude vidí americké vojenské základny a vojáci, a proto pokračuje udržování americké iluze, ale ještě dnešní pokolení zažije americký konec. Kredit důvěry v USA se vyčerpal, Amerika nemá kapacitu vést dál svět, je to stát, který praktikuje ekonomický terorismus. V USA kromě vojenské síly a vydírání už nezůstalo nic, co by mohlo oprávňovat jejich světové prvenství.

Podle Karogulu pokud nedojde k extrémní volební manipulaci a falšování, musí vyhrát Donald Trump. Druhá strana se nesmíří s volebním výsledkem a svět bude svědkem americké povolební tragédie. Světovou velmoc oslabí vnitřní konflikt a stav vnitřní války se stane normou. Svět může očekávat, že nic se nezmění a současně se změní úplně vše. S Trumpem přijde americká “perestrojka”, Trumpovým fundamentálním cílem je vyřídit si účty se systémem a je možné, že to přinese historicky rozhodující obrat v globální politice. Odumírající systém bude bojovat o moc a to vyvolá vnitřní konflikt, pravděpodobně na to vsází stratégové nejdůležitějších států planety. Šanci stát se prezidentem má člověk, kterého systémové tajné služby vydávají za cizího agenta. Proč tedy americké volby, které mohou být nejvýznamnější v americké historii, nepoutají ve světě moc velkou pozornost? USA ztratily přitažlivost a tradiční pozorovatelé americké politiky ještě nepochopili, co přijde. Začne velké divadlo.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*