Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli




Sdílet článek:

LIBOR NOVÁK

Ukrajina čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli v době, kdy se blíží inaugurace Donalda Trumpa do Bílého domu. Ukrajinské jednotky ztrácejí pozice na několika úsecích fronty, přičemž čelí nedostatku zkušených vojáků a nejistotě ohledně pokračování zahraniční vojenské podpory. Zatímco Kyjev stále opakuje svou touhu po „spravedlivém míru“, možnost získání okupovaných území zpět je prozatím odložena na neurčito, ukazuje analýza CNN.

Rusko mezitím postupuje na východní Ukrajině, zejména v Doněcké oblasti, kterou se snaží plně ovládnout. Navzdory těžkým ztrátám ruské síly pomalu získávají kontrolu nad dalšími územími, jejichž denní zisky se měří v polích a ulicích. Podle analytiků z WarMapper Rusko nyní ovládá přibližně 18 % ukrajinského území, včetně Krymu a částí Donbasu získaných před rokem 2022.

Ukrajinská obrana je oslabena. Velitel jednoho z praporů u Pokrovsku uvedl, že ruské síly zintenzivnily dělostřelecké a letecké útoky, přičemž malé skupiny ruské pěchoty útočí z více směrů současně. Podle vojenského mluvčího Viktora Tregubova se bojuje také o kontrolu nad městem Kurachove, které je však z velké části zničeno.

V této situaci čelí Ukrajina rostoucímu tlaku na vyjednávání o příměří. Donald Trump opakovaně tvrdí, že by mohl konflikt ukončit rychle, přičemž jeho tým plánuje do 100 dnů od převzetí úřadu navrhnout „udržitelné řešení“. Zůstává však nejasné, jak se jeho plány shodují s požadavky Kremlu, který trvá na anexi čtyř ukrajinských regionů a odmítá kompromisy.

Pro Ukrajinu jsou klíčové bezpečnostní záruky. Prezident Volodymyr Zelenskyj zdůrazňuje, že příměří musí být monitorováno a doprovázeno opatřeními, která by zabránila Rusku využít klidu k přeskupení sil. Analytici doporučují investice do moderní protivzdušné obrany a těžkých jednotek na úrovni NATO.

I když ruská a Trumpova administrativa vyjadřují ochotu k summitu, pozorovatelé varují, že předčasná jednání mohou vést k eskalaci konfliktu. Zatím obě strany sází na pokračování bojů, což z míru činí vzdálený cíl.

EUROZPRAVY.CZ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ukroši už málokoho zajímají. Ještě se najde sice pár idiotů, jako je upocený mamlas z Brna, ale to je už nepodstatné. Je přece dávno jasné, jak tato válka dopadne.

  2. Upocený mamlas z Brna je opět v čele zemí, už asi deset, které nechtějí ruský plyn z tankerů. I přes prostředníky. Lepší mnohem dražší z Usa. A Kataru a Norska.

    Těším se, až lid v říjnu nakope fialovou a také žlutomodrou nutellu ve volbách do řiti. A že by ovšem blyštivej Péťa tak rád zůstal u oblíbeného vládního korýtka. Moc rád.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*