Projev srbského premiéra Vučiče na valném shromáždění OSN: „Západní dvojí metr pro Ukrajinu a Kosovo“
Sdílet článek:
Kosovo, islámský stát, který byl založený bez jakéhokoli referenda a se zcela jasným záměrem zřízení největší americké základny v Evropě, je flagrantní ukázkou toho, kdo ve skutečnosti rozhoduje. Nejsou to občané, ale ani vedení jednotlivých zemí. Jde vždy o zájmy těch, kdo dané území skutečně ovládají.

Pokud se podíváme na některé jiné případy z Evropy, tak zatímco také Československo bylo rozděleno bez toho, aby se kdokoli ptal občanů v referendu, mnohým územím je referendum předem zakázáno a jejich odtržení od stávající země je považováno za nepřípustné. Tím se zcela popírá právo národů na sebeurčení.

V Evropě jde například o Katalánsko, Korsiku nebo Jižní Tyrolsko. Občané, kteří žijí na uvedených územích, si podle různých průzkumů většinově nepřejí patřit k té zemi, ke které dosud náleží.  Stejným případem je zřejmě i východ Ukrajiny a Krym. Právě tam se nyní konají referenda, která však nebudou – jak již bylo předem deklarováno – většinou zemí – a zejména Západem – uznána.

Právě k tomuto tématu se na valnám shromáždění OSN vyjádřil srbský premiér Vučič.

Vučič: „Jaký je rozdíl mezi suverenitou a územní celistvostí Ukrajiny a suverenitou a územní celistvostí Srbska? Toto právo bylo masivně porušováno a vy jste ho mezinárodně uznali a legitimizovali, alespoň někteří z vás,“ prohlásil s odkazem na bombardování Jugoslávie v roce 1999 NATO.

Vučič také  odmítl desetiletý plán uznání Kosova předložený zvláštním představitelem EU pro Kosovo Miroslavem Lajčákem a jeho francouzskými a německými poradci.

„Západní země ani nedokážou vysvětlit své pokrytectví: na jedné straně by podpořily Kyjev v boji proti Rusku, na druhé straně však schválily nezávislost Kosova“ – jak v úterý poznamenal srbský prezident.

Vučič dále řekl: „Srbsko nikdy nevkročilo na něčí území. To však nezastavilo 19 nejbohatších zemí NATO v útoku na suverénní zemi bez rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN“.

V roce 1999 to bylo NATO, kdo napadl Srbsko a bombardoval i civilní cíle v zemi.  S podporou většiny Západu v roce 2008 vyhlásilo Kosovo nezávislost. Zatímco USA a většina jejich spojenců Kosovo uznává, mnoho dalších zemí, včetně Ruska a Číny, Kosovo jako samostatný stát neuznává.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*