Jak Putin zlikvidoval ruskou armádu na Ukrajině a stovky Abramsů, co mohou změnit situaci
Sdílet článek:

SM

Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že ukrajinské síly zabily přibližně 177 000 ruských vojáků (a zranily přibližně dvakrát až třikrát tolik). Kolik dalších ztrát si ale může Putin na Ukrajině dovolit?

Ruské síly po téměř 14 měsících války stále nezvládly operační průlom na Ukrajině. Města Bachmut a Avdijivka jsou pod silnou palbou, ale ukrajinští obránci se stále drží. Ruské armádě se nepodařilo dosáhnout žádného ze svých primárních cílů ve válce.

K 6. 4. 2023 činí ruské ztráty 176 630 vojáků, 3631 tanků, 7013 obrněných vozidel. 306 letadel a 292 helikoptér. Na moři přišlo Rusko o 18 lodí, včetně vlajkové lodi černomořské flotily, křižníku Moskva.

Ukrajina mezitím získá své první tanky M1 Abrams z USA dříve, než se očekávalo, a to by mohlo ovlivnit budoucnost zbraňového systému v ukrajinské službě.

Pentagon na konci března oznámil, že Ukrajina obdrží slíbených 31 hlavních bojových tanků M1 Abrams v urychleném termínu, přičemž první dodávky proběhnou na podzim. Urychlený harmonogram dodávek však znamená, že ukrajinská armáda bude dostávat spíše starší, renovované tanky než zcela nové. Místo M1A2 Abrams dostanou ukrajinské síly verzi tanku M1A1 SA.

Podle americké armády je M1A1 SA „stejně odolný a ovladatelný jako modernější varianty s vylepšeními, jako jsou vylepšení pohonné jednotky a Blue Force Tracker – digitální systém velení a řízení, který velitelům poskytuje informace o jejich poloze vzhledem k přátelským silám.”

Nakonec bude ukrajinská armáda muset modernizovat svůj tankový arzenál o západní zbraňové systémy, aby byla zajištěna interoperabilita a efektivnější logistické linky. Rozhodnutí poslat Kyjevu repasované M1A1 SA Abrams místo novější verze by také mohlo mít dlouhodobé důsledky pro ukrajinskou armádu, protože existují země, které by mohly Kyjevu dodat další tanky tohoto typu.

Například australská armáda brzy vyřadí přibližně 60 tanků M1A1 Abrams s neklasifikovaným pancéřováním, které bylo schváleno pro export (americké tanky mají pancéřování s ochuzeným uranem, které musí být nejprve odstraněno, protože je považováno za tajné).

Přestože je Austrálie vzdálená tisíce mil, poskytla Ukrajině důležitou bezpečnostní pomoc a opět ukázala svůj závazek vůči západním ideálům.

Americká námořní pěchota také nedávno vyřadila více než 400 M1A1 Abrams, které by mohly být po přestavbě odeslány na Ukrajinu (31 tanků přidělených Ukrajině pravděpodobně pochází z této zásoby).

19fortyfive.com, Ministerstvo obrany Ukrajiny

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 2,28 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Ukrajinci ještě nějaké vojáky mají, takže se můžou na Ukrajinu dodávat zbraně o 106. Jen furt přemýšlím jak to ta Ukrajina zaplatí. Zadarmo jim dá zbraně možná naše vláda, ale USA a hlavně Británie si to někde bude chtít vybrat. Takže i kdyby dnes večer Rusové opustili Ukrajinu, tak se z ní velice rychle stane západní kolonie, kde si věřitelé budou vybírat, co jim Ukrajina dluží. Zelenský by mohl dělat problémy, takže by byl ještě před kolinizací odstraněn. Co dobrého tedy Ukrajinu čeká po tom, co se začala kamarádit s USA? Jen zmar. Na Ukrajině lidé volí jako idioti (jako u nás),takže tu špatnost si v hlavách přivezli i ti, co zdrhli do Čech před brannou povinností. Do toho je tam dost fašounů, lidí nakažených HIV a lidí, kteří považují úplatek za špatný jen v případě, že je moc malý.

  • Jak – Ukrajina zaplatí? Ukrajina nic platit nemusí, to my jsme se zavázali splatit její dluhy! My a pár dalších idiotů. Navíc na Ukrajině už toho Ukrajincům asi moc nepatří.

  • Dodavka tanku na podzim je lepsi.Musi se odstranit ty tajnosti ,pak je tank sice podradnejsi ,ale to neva…
   Pomysleni ,ze by tank ukazovali na prehlidce dne vitezstvi nad fasismem , 9.kvetna 23 na Rudym namesti ,neco takovyho nedovoli.
   Lecos uz je na tyhle ucely rusum prodany..

 2. Hezká sbírka pohádek, Gebrüder Grimm a dokonce ani naše Božena Němcová by to nenapsali lépe 🙂

 3. No to se nam tady zase vyrojilo vlastenců a fandů pana dobyvatele cizich uzemí aby nam z toho prohnileho zapadu pod ochranou NATO škodolibě sdelili, ze jaksi hrdinná Ukrajina braníci se proti hordě vojaku zlocincu a vrahů nestíha proti nekolikanasobné obrovske presile militarizovaneho statu ktery se na toto nićeni pripravoval a planoval zbrojni vyrobu.Skoda skoda ze Ukrajina odevzdala sve jaderne zbrane za slib bezpecnosti sveho uzemí.Takze neverit ani slovo a drzet čelo peletonu ve vyzbrojovaní s panem dobyvatelem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*