Prezident Malajsie pozval Putina a Zelenského na summit G20 a oba pozvání přijali
Sdílet článek:

Včerejší den ozbrojeného konfliktu na Ukrajině začal v této situaci dobrou zprávou. Zdroj v kanceláři prezidenta Ukrajiny pro agenturu Reuters uvedl, že “operace na evakuaci civilistů z hutního závodu “Azovstal” v Mariupolu je naplánována na dnes …” OSN a Červený kříž dříve oznámily, že jsou připraveni připojit se k evakuaci. Čili včera se vyskytla šance, že civilisty konečně evakuují z “Azovstalu”.

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Alexej Arestovič pokračoval ve svém stylu a znovu uvedl několik protiřečivých, často i pochmurných prohlášení. Ráno například oznámil, že mnozí příslušníci Ozbrojených sil Ukrajiny často volají domů a vyvolávají paniku kvůli situaci na frontě. „Napětí ovlivňuje všechny a mnoho vojáků z řady obzvlášť váhavých začalo posílat svým příbuzným příliš mnoho zpráv typu „vše je ztraceno“, vysvětlil Arestovič a přiznal, že ukrajinská armáda trpí těžkými ztrátami na frontě. Hned \”uklidnil a potěšil\” spoluobčany, když řekl, že ruská armáda, má podle něj ještě větší ztráty, protože je v ofenzivě.

V bloku zpráv ze zahraničí ukrajinští novináři informovali, že se v Kongresu USA našlo deset poslanců, kteří hlasovali proti zákonu o půjčování a pronájmu, který by urychlil vojenskou pomoc Ukrajině. Všichni deseti jsou Republikáni. „Pentagon zaznamenal od začátku invaze na Ukrajině více než 1 900 odpálení raket. Většina úderů byla uštědřena na Mariupol a zbytek na Donbasu“, citovala ukrajinská média zprávy Pentagonu. Přinesli i novou zprávu britské zpravodajské služby, která tvrdí, že „bitva o Donbas zůstává hlavním strategickým záměrem Ruska, kterým chce dosáhnout stanoveného cíle kontroly Doněcké a Luhanské oblasti…“

V poledne ukrajinská média informovala o nových dodávkách zbraní od evropských partnerů. Polsko poslalo na Ukrajinu přes 200 tanků T-72, což umožní vybavení dvou tankových brigád. Informoval o tom Polský rozhlas. Kromě tanků bylo na Ukrajinu, mimo jiné, posláno několik desítek bojových vozidel pěchoty. Uvádí se, že Varšava dodala Ukrajině vojenskou techniku ​​v hodnotě 7 miliard zlotých. Mezi zbraněmi, které Ukrajina obdržela z Polska, jsou samohybné houfnice 2S1 „Гвоздика“ /“Karafiát“/ a reaktivní systémy – raketomety „Град“ /“Krupobití“/. Polsko také poskytlo rakety „Vzduch – vzduch“ pro letadla MIG-29 a Su-27.

Vzdušné velení skupiny „Jih“ dostalo od partnerských zemí nový systém protivzdušné obrany S-300. Toto je hlášeno na facebookové stránce velení skupiny „Jih“. Ukrajinští novináři připomněli, že daný systém protivzdušné obrany S-300 dokáže sestřelit letadla, okřídlené a balistické rakety ve vzdálenosti 5 až 150 km. Zároveň nezáleží na tom, v jaké nadmořské výšce letí cíl – 10 metrů, kilometr, nebo řekněme 25 km.

Ukrajinští novináři zveřejnili pozoruhodnou zprávu ze sousedního Moldavska. Parlament Gagauzské autonomie ve dvou čteních přijal zákon, kterým se povoluje stuha sv. Geogrija / sv. Jiřího/. Informovala o tom tisková služba Gagauzské autonomie. Je zajímavé, že toto hlasování se uskutečnilo pouze den poté, co moldavská prezidentka Maia Sanduová oznámila, že schválila zákaz této stuhy v Moldavsku.

Odpoledne ukrajinská média přinesla zprávy, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho kolega Volodymyr Zelenský se mohou setkat. Zatím není jasné to, zda se setkají v Turecku, jak to navrhuje prezident Erdogan, ale k překvapení se jejich setkání může uskutečnit… v Indonésii. Oba dostali pozvánku na summit G20, který se v listopadu bude konat v této zemi. Informovala o tom agentura Bloomberg s odkazem na indonéského prezidenta Joka Widoda. Oznámil, že pozval Zelenského a Putina na summit a oba prezidenti pozvání přijali. „Vyjádřil jsem naději, že válka brzy skončí a že bude možné dosáhnout mírového řešení“, zdůraznil Joko Widodo.

Podvečer ukrajinská média prezentovala další pozoruhodné výroky poradce hlavy administrace prezidenta Michaila Podoľaka. „V současnosti nejsou žádné důvody, aby pokračovaly jednání delegací Ruska a Ukrajiny. Každá ze stran se snaží získat výhodnější podmínky pro sebe. Jsem přesvědčen, že zanedlouho se bojové operace přesunou na území Ruska, včetně těch provokací, které budou provádět samotní Rusové na vlastním území“, uvedl Podolek v rozhovoru pro „Rádio Svoboda“.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Divím se VVPutinovi ,že tam pojede v době, kdy se česká svazačka ptá: ,,kdo spáchá atentát na Putina ?”

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*