Brazilský prezident omezil moc sociálních sítí
Sdílet článek:

Brazilský prezident Jair Bolsonaro podepsal legislativní opatření, které omezuje práva sociálních sítí odstraňovat příspěvky a blokovat uživatele. Podle nového opatření mohou platformy jako Twitter, Facebook, Instagram a YouTube odstranit pouze obsah týkající se pornografie, drog a násilí nebo když nabádá ke zločinu, porušuje autorská práva či šíří počítačové viry. V ostatních případech musejí nejdříve získat příkaz soudu.

Před tím, než provozovatel sítě zasáhne do uživatelského obsahu, musí informovat uživatele o důvodech dané restrikce a o postupech a kanálech, které může uživatel využít k tomu, aby se odvolal a požadoval navrácení obsahu. Cílem opatření je zajistit svobodu projevu a transparentnost při uplatňování restriktivních kroků platforem, které často svévolně odstraňují nebo blokují uživatelský obsah. Platformy mají 30 dnů na to, aby upravily svoje pravidla používání. V případě, že tak neučiní, může následovat sankce až do výše 10% obratu na brazilském trhu nebo příkaz k dočasnému přerušení služeb.

Prozatímní opatření jsou legislativním nástrojem, které může brazilský prezident použít s okamžitou platností, ale nejvýše na dobu 60 dnů. Poté může být jednou prodlouženo a zákonem se stává až po schválení Národním kongresem. Opozice již avizovala, že podá žalobu k Nejvyššímu soudu, aby platnosti opatření zabránila.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*