Klimatická hysterie a klimatická rozvážnost
Sdílet článek:

KATEŘINA LHOTSKÁ

Všimli jste si, kolik v souvislosti se změnami klimatu přibývá poslední dobou radikalismu a hysterie? A racionální a klidná argumentace se naopak vytrácí? Přitom jde o tak závažné téma, že zachování si chladné hlavy je nezbytnost.

Symbolem této hysterie jsou stále častější výroky o „prohlubující se klimatické krizi“. Velmi hlasitě zaznívají od některých klimatických aktivistů, kteří jimi ospravedlňují svoje extrémní kroky. Jde většinou o mladé lidi. Ti vždycky chtěli měnit radikálně svět a jsou také lehce manipulovatelní. Obojího bylo už mnohokrát v historii zneužito. Udělali to třeba náckové, kteří nejdříve oblékli kluky do hnědých košil, pak jim vymyli mozky, a nakonec je naučili vraždit. Nebo komouši. Ti navlékli mládež do košil modrých, ve kterých ji pak poslali vyháněli sedláky z jejich statků. Dnes sice mladé lidi nikdo do žádných košil neobléká, ale zato dostávají lepidlo nebo kýble s barvou. A taky s nimi točí videa, na kterých vykřikují hystericky hesla o „klimatické krizi“ a blížící se apokalypse (zde).

Když člověk tyto exhibice sleduje, tak si zaťuká na čelo, a pokud dojde k překročení mezí akceptovatelnosti, tak se i naštve. Což se děje v poslední době čím dál častěji. Mnohem závažnější a znepokojivější však je, že podobně hysterické výkřiky zaznívají i od některých politiků. Ti je zneužívají k prosazení zásadních a rychlých změn ve fungování společnosti ve jménu „boje za záchranu klimatu“.

Za této situace je tedy nesmírně důležité, že zaznívají i hlasy klidné a rozvážné, které tuto hysterii odmítají. Část z nich se koncentruje kolem deklarace CLINTEL (zde). Ta odmítá tvrzení o existenci „klimatické krize“, stejně jako teorii o antropogenní příčině změny klimatu. Tedy že je za ni odpovědný člověk, respektive jím produkované emise CO2. Podle deklarace totiž nejsou změny klimatu nic neobvyklého. Docházelo k nim v minulosti a nastanou i v budoucnosti. Takže za ně nenese odpovědnost nikdo. Tedy ani člověk. Současné oteplování pak deklarace považuje za přirozenou fázi související s ukončením malé doby ledové v polovině předminulého století. A samozřejmě varuje před neuváženými pokusy dosáhnout urychleně „uhlíkové neutrality“ mající obrovské dopady na dostupnost energií a tím pádem i na hospodářskou a sociální úroveň společnosti.

Váha deklarace CLINTEL bývá často „bojovníky za záchranu klimatu“ zpochybňována. Mimo jiné proto, že mezi jejími víc než 1 600 signatáři nenajdeme pouze klimatology a vědce zabývající se příbuznými obory, ale i odborníky zaměřující se na jiné disciplíny nebo politiky. Jako třeba Václava Klause (zde). Zastoupení takto širokého spektra signatářů je ovšem logické. CLINTEL totiž není výhradně klimatickou deklarací, ale zabývá se i hledisky ekonomickými a společenskými. Navíc působí poukazovaní na „neodbornost“ signatářů poněkud účelově. Vždyť i o „klimatické krizi“ nejčastěji hovoří právě klimatičtí laici. Jako jsou třeba politici v čele s Generálním tajemníkem OSN António Guterrezem (zde) nebo političky tvrdící, že za změny klimatu mohou muži (zde). Což je výrok soupeřící absurdností s prohlášením jiného klimatického laika – aktivistky Grety Thunbergová. Podle ní má totiž „klimatická krize“ kořeny v rasismu (zde).

Ovšem rozvážné hlasy nezaznívají jen od odpůrců teorie o antropogenní příčině změny klimatu. Například od biologa, paleontologa a environmentální archeologa Petra Pokorného, který sice vliv člověka nezpochybňuje, ale před neuváženými kroky varuje také (zde). Klima je totiž velmi komplexní systém, o kterém jen vzdáleně tušíme, jak vlastně funguje a jaké tedy může mít umělé snižování emisí CO2 dopady. Navíc nevnímá oteplování nějak negativně a tvrdí, že ochlazování by znamenalo mnohem větší problém. A přimlouvá se za to, abychom klima „nezachraňovali“, ale jeho změnám se přizpůsobili. Jak to ostatně dělali naši předkové po statisíce let.

Rozvaha jako protiklad hysterie je v otázkách změny klimatu nejen osvěžující, ale dle mého soudu i nutná. Kam to vede, když zvítězí to druhé, ostatně vidíme v sousedním seizmicky klidném Německu, kde v důsledku zemětřesení, které způsobilo havárii v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě, zařízli jadernou energetiku. A najednou Německu elektrická energie chybí a z jejího vývozce se stalo dovozcem (zde). Což má samozřejmě vliv i na energetickou bezpečnost země. Nejspíš v tom hrálo svoji roli i Rusko a jeho peníze. Chtělo se totiž více prosadit na tamním trhu se svým plynem, a tak jeho Gazprom financoval prostřednictvím společnosti Nord Steam ekologické sdružení WWF (zde) dlouhodobě usilující o uzavření německých jaderných elektráren (zde). Něco podobného se podle mne odehrává i kolem „dekarbonizace“. Tedy s tím rozdílem, že tentokrát to celé smrdí penězi čínskými a že je jich mnohem větší ranec. Je to totiž právě Čína, která, zatímco my jsme řešili 56 pohlaví, ovládla světové trhy s technologiemi a surovinami, bez kterých se „dekarbonizace“ neobejde (zdezde a zde).

Celá ta hysterie je tak podle mne nejspíš jenom jedno velké divadlo, ve kterém účinkují pimprlata v podobě radikálních klimatických aktivistů a klimaalarmistických politiků. Drtivá většina z nich přitom podle mne ani netuší, že je na šňůrkách někdo vodí. Cílem tohoto představení je donutit společnost, aby o dalším postupu v otázkách souvisejících s klimatickou změnou rozhodovala pod tlakem, a tedy bez racionálního a objektivního zvážení všech dopadů a rizik. A tím se otevřely penězovody na realizaci všech těch „dekarbonizačních“ projektů a klimatičtí investoři mohli své investice konečně zhodnotit.

Velká většina z nich přitom dle mého soudu mluví čínsky…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. „Nejspíš v tom hrálo svoji roli i Rusko a jeho peníze. Chtělo se totiž více prosadit na tamním trhu se svým plynem, a tak jeho Gazprom financoval prostřednictvím společnosti ekologické sdružení WWF (zde) … tentokrát to celé smrdí penězi čínskými a že je jich mnohem větší ranec. Je to totiž právě Čína, která, zatímco my jsme řešili 56 pohlaví, ovládla světové trhy s technologiemi a surovinami, bez kterých se dekarbonizace neobejde“

    Tohle se autorce moc nepovedlo. Z uvedého odkazu je patrné, že společnost Nord Steam je korporací Rusů, Němců, Holanďanů a Francouzů a že „spolupráce mezi ekologickými organizacemi a Nord Stream za účasti státu Meklenbursko-Přední Pomořansko má zlepšit ochranu ekosystému Baltského moře“. Je to tedy úlitba místním politikům, stejně jako to dělá třeba ČEZ, když uplácí obce v okolí elektráren. Rozhodně to není důkaz, že Rusko má prsty v likvidaci jaderek v Německu. Stejně tak Čína pouze profituje z fanatismu Západu a poptávku po solárech, větrnících a autech na baterky obratem pokryla nabídkou (a konkurence není schopna adekvátně reagovat). Svádět vinu za grýndýl na Rusko a Čínu je hodně naivní. Za špagátky loutek z EU tahá někdo úplně jiný. Že se na tom Rusko a Čína rády přiživí, to je už jiná (a v celku logická) věc.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*