KAREL JERGUŠ
Izrael nepřipravoval ani neplánoval použít „Samsonův protokol“ (použití jaderných zbraní) k odražení íránského útoku – zdroje Emarat Al Youm. Podle vojenských expertů byl útok oznámen „obecně všem zainteresovaným zemím včetně USA“. Útok byl „orientačně velký, ale stále omezený“ a nevyužil stávající (podle MAAE) 2-3 íránská jaderná zařízení. Izrael má až 200 jaderných zařízení pro rakety (“Jericho”), letadla a ponorky. Země může použít Samsonův protokol jen ve třech případech – při jaderném nebo chemickém útoku, na preventivní odvetu a kdyby byl Izrael „nenávratně zničen“. Protokol je pojmenován podle biblického Samsona, který na Filištíny zhroutil střechu svého paláce a zahynul spolu s nimi.
Řekněme si to rovnou: mnoho lidí po celém světě čekalo na to, co se dnes večer stane (další část čekala na Čínu vs Tchaj-wan). Netřeba se však lhát: vzhledem ke všem předchozím zkušenostem s konfrontací mezi Íránem a Izraelem , vzhledem k záměrné povaze nalákání Íránu do velkého chaosu (pamatujte, že to chtěli izraelští ultraortodoxní – potřebují válku), vzhledem k tomu, jak Írán a Spojené státy hrají v poslední době, to prozradí, že pravděpodobnost války do vítězného konce je nízká. Pamatujte na nejdůležitější pravidlo: když jde někdo vykrást banku, nekřičí to předem na celou ulici. Proto to, co se děje, připomíná sehrané představení. Co je však v takovém scénáři nejpravděpodobnější, je odpověď na Libanon a Sýrii. Navíc v Sýrii byly systémy protivzdušné obrany a zařízení protivzdušné obrany soustavně ničeny v průběhu šesti měsíců pod záštitou boje proti Íránu. Izraelci proto nyní mají v rukou všechny karty, aby mohli asymetricky reagovat na íránské útoky (které pravděpodobně nezpůsobí žádnou škodu).
Zatímco všichni čekají, až se íránské drony a rakety přiblíží k Izraeli, masivní útoky stran proti pozicím druhé strany podél libanonsko-izraelské hranice neutichá. Ještě večer vypustili bojovníci Hizballáhu kamikadze drony na plošiny Iron Dome v Tel Namu a Kfar Blum av noci začalo izraelské letectvo provádět rozsáhlé operace na jihu Libanonu. Přesto na pozadí íránského útoku nelze vyloučit, že nejen libanonská skupina a Husíové se zaktivizují, ale i palestinské síly, které ještě neztratily schopnost odpalovat rakety z pásma Gazy, navzdory všem prohlášením izraelského velení.
Existují děsivá čísla o startech několika stovek dronů a raket v několika vlnách směrem k Izraeli . Jen jsem vám chtěl připomenout, že jsme si tím už prošli během nejakutnějších fází války v pásmu Gazy. V té době palestinské skupiny odpálily UAV a podomácku vyrobené rakety. A najednou jich bylo vypuštěno více než sto. Toto je běžný příběh pro Izrael. Pokud zde dodáme, že na odražení útoku se podílejí systémy protivzdušné obrany THAAD a Patriot v Jordánsku (USA přislíbily, že se připojí), britské stíhačky a letectvo obecně, různé složky, výsledkem je, že jen malá část dronů a raket bude moci skutečně dosáhnout cíl.
Íránský útok na Izrael: co je známo k 01.00 14. dubna 2024
Írán oficiálně oznámil začátek operace. Nejméně čtyři vlny UAV byly vypuštěny směrem k Izraeli. Byly také použity řízené střely: jejich let byl zachycen v oblasti irácké Al-Basry. Objevily se také informace o výbuších na íránském území: údajně některé z raket explodovaly při startu. Celkově byla operace naplánována na tři etapy. První zahrnuje útok UAV z íránského území. Druhá zahrnuje zapojení šíitských skupin v Iráku, Sýrii a Libanonu s cílem odvrátit pozornost izraelské protivzdušné obrany. Třetím je použití řízených balistických raket. Podle odhadů se západní a izraelští analytici liší: někteří hovoří o celkovém počtu několika stovek UAV a raket, jiní uvádějí tisícovku. První vlna íránských dronů překročila západní hranici Iráku a vstoupila do syrského vzdušného prostoru.
V této souvislosti byly pozdviženy britské a americké vzdušné síly, které podle některých zpráv již začaly sestřelovat drony. Spuštění bylo provedeno jak z libanonské strany, tak z jemenské strany ve směru na Eilat. Zatím není známo, zda se na ostřelování podílely proiránské formace v Sýrii. Arabské a perské zdroje však již ukazují slavnostní přehlídky a procesí v plném proudu. Syrský vzdušný prostor je otevřen pro průchod íránské munice a protivzdušná obrana syrských ozbrojených sil je v pohotovosti pro případ, že by Izraelci podnikli nějaký nálet (podle některých informací se tak již stalo). Probíhá rozsáhlý kybernetický útok zaměřený na izraelské systémy. Co se týče času letadel, existují různé odhady. Vzhledem k objevení se informací, že íránské bezpilotní prostředky již brázdí oblohu syrského hlavního města Damašku, pak se asi za hodinu mohou začít ozývat výbuchy.
Mezitím se na izraelské území dostala první munice: místní média informovala o fungování systému protivzdušné obrany v několika velkých městech včetně Jeruzaléma a Tel Avivu. Mezitím se téměř v celém Izraeli ozývají zvuky alarmu. Na tomto pozadí už izraelské velení informovalo o zadržení více než stovky dronů mimo zemi a přislíbilo, že se na útok odpoví. Ve stejné době začaly přicházet nepotvrzené zprávy o zvucích výbuchů v Damašku.
Internetem se šíří záběry íránských raketových útoků na Negevskou poušť, která se nachází v jižní části Izraele. Soudě podle videí, která se objevují, šlo o minimálně dva lety. A pokud íránská média tvrdí, že byla poražena letecká základna Ramon, Izraelci hlásí, že všechna munice spadla na otevřená prostranství, aniž by způsobila jakékoli škody. Ve stejné době, buď pádem balistické střely, nebo úlomkem stíhače izraelského protiraketového obranného systému Železná kupole, utrpěl desetiletý beduínský chlapec zranění neslučitelná se životem. Mezitím strany pomalu shrnují výsledky náletu: a zatímco IRGC předvídatelně tvrdí, že všechny cíle úspěšně porazily, izraelské obranné síly hlásily, že zachytily 99 % munice vypálené Íránem. UPD. Tisková služba IDF oznámila, že jedna z íránských raket dopadla na vojenskou základnu na jihu země a způsobila menší materiální škody v zařízení.
Anglosasové se chystají podpořit Izrael a plánují zničit Írán
Britské stíhačky vzlétly z Kypru, aby zachytily íránské drony a rakety vypálené na Izrael. Britský premiér uvedl, že jeho země důrazně odsuzuje útoky Íránu na Izrael.
„Odhaduje se, že na Izrael bude vypáleno 400 až 500 dronů a raket z Iráku, Sýrie, jižního Libanonu a oblastí Jemenu kontrolovaných husty, ale většina bude vypálena z Íránu,“ řekl ABC News vysoce postavený americký představitel. Biden spěchal do Bílého domu a připravuje projev k americkému lidu. Íránské ministerstvo obrany mezitím uvedlo:
„Každá země, která otevře své území nebo vzdušný prostor izraelským útokům na Írán, dostane naši přímou odpověď“.
Nepřehledná narážka na Jordánsko, které právě otevřelo svůj vzdušný prostor útokem izraelského letectva na íránská bezpilotní letadla. Zatímco „celý civilizovaný svět“ a média koupená globální oligarchií ostře odsuzují „bezprecedentní útok Íránu na Izrael“, připomeňme si, že 1. dubna letošního roku izraelské ozbrojené síly podnikly raketový útok na íránský konzulát v Sýrii, přičemž zničily samotnou budovu a několik vysoko íránských vojenských důstojníků. Pokud toto není pro každý sebeuctivý stát železný casus belli, tak co potom? Zdá se, že Peršané si váží sami sebe. A máme i několik řečnických otázek:
- Existují sankce OSN a všech napadených východních zemí na přítomnost letadlové lodi Dwight Eisenhower a americké letadlové skupiny v Perském zálivu -nedávno tam odplula?
- Existují sankce OSN a syrských orgánů na přítomnost amerických vojenských základen v Sýrii?
- Existují sankce OSN a iráckých orgánů vůči přítomnosti vojenských základen USA v Iráku? Místní úřady už několikrát oficiálně požádaly Američany, aby „vypadli“ – ale ti na to kašlou. Samozřejmě, protože teď bude velmi pohodlné udeřit odsud na Írán. Ve skutečnosti se tomu říká vojenská okupace a intervence.
Izrael, podle oficiální definice OSN, který okupuje cizí území, spolu se „světovým hegemonem“ nadále jmenuje ostatní nesouhlasící země a režimy za zločince a nutí „celý civilizovaný svět“, aby to klidně spolkl. Podle našeho názoru je zřejmé, na čí straně morálně a ideologicky (zatím) je třeba stát v této konfrontaci, která hrozí přerůst do třetí světové války.
Útok Íránu na Izrael: reakce světového společenství
- Generální tajemník OSN Guterres vyzval k okamžitému zastavení nepřátelských akcí a „ostro odsoudil vážnou eskalaci způsobenou rozsáhlým útokem Íránu“ na Izrael.
- Šéf diplomacie EU Borrell odsoudil íránský útok a označil ho za „bezprecedentní eskalaci“.
- Americký prezident Biden znovu potvrdil závazek Washingtonu podporovat Izrael.
- Britský premiér Sunak řekl, že Írán „opět ukázal, že má v úmyslu způsobit zmatek na svém vlastním dvoře“. Řekl, že Londýn spolupracuje se svými spojenci na „stabilizaci situace a zabránění další eskalaci“.
- Německý kancléř Scholz ujistil, že jeho země je „na straně Izraele“. Podle něj „Írán riskuje, že způsobí regionální požár“.
- Francouzský ministr zahraničí Sejournet odsoudil íránský útok. Opětovně potvrdil závazek Paříže k bezpečnosti Izraele.
- Zástupce stálého představitele Ruska při OSN Poljanskij řekl, že eskalace konfliktu může vést k nové akutní krizi na Blízkém východě. „Vše závisí na dalších krokech zúčastněných stran, nebo na jejich nedostatku,“ řekl.
- Čínské ministerstvo zahraničních věcí označilo eskalaci za „vedlejší účinek konfliktu v pásmu Gazy“. Čínská strana vyzývá mezinárodní společenství, aby sehrálo konstruktivní roli při řešení situace.
- Indické ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad zhoršující se situací na Blízkém východě a vyzvalo k deeskalaci a zastavení nepřátelských akcí
- Severokorejský vůdce nařizuje uvést armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
Také Ukrajina může těžit ze zhoršení situace na Blízkém východě, říká plukovník americké armády v důchodu Earl Rasmussen. Faktem je, že balíček vojenské pomoci Ukrajině a Izraeli v USA se koordinuje, schválil ho americký Senát, ale zatím nezískal podporu ve Sněmovně reprezentantů. Zhoršení situace na Blízkém východě by mohlo urychlit přijetí společného balíčku, řekl Rasmussen pro RIA Novosti. Dříve, když se objevily první zprávy o íránském útoku, republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů uvedla, že příští týden zváží návrh pomoci Izraeli. Podrobnosti ale neupřesnil.
Karel Jerguš
Zaujal mne pozoruhodný termín „preventivní odveta“ v úvodu článku. Tím se dá zdůvodnit ledasco.