Populismus s von der Leyenovou
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Evropské volby v unijním centrum málo co změní, Leyenová se posouvá trochu napravo, aby si pojistila post kdyby socialistické partaje úplně propadly a současná koalice nezískala parlamentní většinu. Pokud ji přece jenom podrazí nohy korupční zátěž od Pfizera, unijní loutkovodiči mají v záloze řadu podobných jako Draghi, Mitsotakis atd. Evropské volby mohou ukázat na nové poměry sil v členských zemích, pokud Fiala a spol. ve volbách propadnou, požadavek předčasných voleb bude zcela legitimní. Pravděpodobně se ukáže, že ve Francii je RN Marine le Penové daleko nejsilnější stranou, které už žádná republikánská dohoda mainstreamových stran nezablokuje cestu k moci. V Německu se přes systémové podlosti může prokázat ukotvení AfD ve společnosti. V třetí největší unijní ekonomice v Itálii vede v průzkumech přesvědčivě blok tří pravicových stran, vůdkyně největší pravicové strany FdI Giorgia Meloni je ženou velkého politického talentu a kupodivu jejím nepřítelem, jak by se předpokládalo, není Leyenová, ale hlavního soupeře vidí v pravicovém politikovi Salvinim. Pokud Meloni machiavelistické tahy dobře dopadnou, Salvini definitivně končí s vůdcovstvím Legy a Lega se vrátí do své výchozí polohy lombardské regionální strany, FdI a Forza Italia se podělí o voliče Legy. Pro evropskou politiku by to nebyla dobrá zvěst, Salvini je politikem Orbánova formátu a takových Evropa moc nemá.

V neděli si na stranické konferenci Meloni nechala odsouhlasit vedení kandidátky FdI do evropských voleb a podobně Tajani do čela kandidátky druhé pravicové strany Forza Italia, přitom jak Meloni, tak Tajani se okamžitě po volbách vzdají poslaneckého mandátu. Některá média vidí v tomto tahu záměr Meloni a jejího spojence Tajaniho oslabit Salviniho pozici, pokud Lega dostane méně než 10% hlasů, je téměř jisté, že Salvini bude ve vlastní straně svržen. Meloni nemůže přitáhnout dík svému jménu pro pravicový blok další voličské hlasy, ale může svést pravicové voliče Legy, její FdI má voličskou hranici v 26%. Pokud se Meloni tento tah podaří, může ukrást navíc pár procent voličů Legy a slavit velké volební vítězství, dokonce s perspektivou rozložení Legy. Salvini je podle italských médií v kleštích, dokáže čelit vnitrostranickým soupeřům a intrikám pouze s výsledkem nad 10%. Meloni vysvětlila svůj tah jednou větou, musíte mít v Evropě váhu, abyste pohnuli s něčím v Itálii. Váhu v Evropě si chce dodat spojenectvím s Leyenovou, doufá že pomocí tohoto svazku prosadí své kandidáty do klíčových postů v Komisi, ovšem spojenectví s Bruselem nikdy nikomu dlouhodobě neprospělo. Brusel nikdo nedokázal zreformovat, ale druhou stranu toto spojenectví pohltilo, kvalitní politické strany se proměnily ve vyčpělý mainstream.

Salviniho pozici ve straně otřásly velké volební ztráty v nedávných regionálních volbách, Lega ztratila i v oblasti svého největšího vlivu v Lombardii, na Sardinii se volební skóre před čtyřmi lety nejsilnější strany téměř vynulovalo. Salviniho politické tahy nejsou dobré, předně je jasné, že spojenectví s Meloni neprospívá ani jeho straně, ani mu samotnému, jeho loajalita k Meloni je sebevražedná. Na kultovním shromáždění Legy v lombardské Pontidě se objevily transparenty s hesly od nezávislosti do poddanství. Salvini v zoufalém tahu jmenoval generála Vannacciho na první místo evropské kandidátky, tento tah se členské základně moc nezamlouval a nepřesvědčil ani voliče. V minulých evropských volbách triumfovala Lega s víc než 30%, dnes je v průzkumech v pravicovém bloku třetí se slabými 7,9%, za Forza Italia s 8,3%. Meloni a Tajani, podobně jako hlavní opoziční síla levicová PD se prezentují jako proevropské strany, žádají o hlas, který lepším způsobem spojí Itálii s Evropou. Salvini není proevropským, to je všem jasné, nemusí říkat vůbec nic, není pro Bidena jako Meloni, preferuje Trumpa, to je též jasné. Nakonec není jasné proč Italové hlasují, jak hlasují.
Katolická Nuova Bussola, která odjakživa Salviniho favorizuje, píše, že Meloni se machiavelistický tah může vrátit jako bumerang. V Itálii nechybí příklady ministerských předsedů, kteří jisti si svou všemohoucností, personalizovali volby, aby posílili svoji moc, ale selhalo to, doplatil na to Berlusconi i Renzi. Meloni chce zasadit Salvinimu poslední úder a přinutit ho k rezignaci z vedení Legy, oslabená Lega bude povolnější a bude vytlačena z části vládních postů. Meloni zkonsoliduje svou pozici a prosadí přímou volbu ministerského předsedy, Salvini preferuje přímou volbu prezidenta. V multimediální epoše se vůdcovství rychle vyčerpává a personalizace voleb nemusí být dobrá.

Pravicový blok v Itálii evropské volby vyhraje s téměř padesátiprocentním podílem, odhaduje se, že dostane 40 poslanců ze 76, dramatičtějším je boj v samotném pravicovém táboře o politické přežití Salviniho a pokračování Legy v jeho vizi celonárodní strany. Proti Salvinimu útočí část tradičního lombardského jádra vlastní strany, před pár dny poslala velká skupina bývalých funkcionářů a exposlanců Legy Salvinimu otevřený dopis, kde napadají Salviniho politický kurs – navzdor velkým volebním výsledkům v posledních pěti letech se Lega sama odsoudila k izolaci a nepodařilo se jí prosadit nic z programových cílů, tj. regionalismus a federalismus. Funkcionáři naráží na Salviniho spolupráci s evropskými populistickými stranami a volají po spolupráci s mainstreamem, je zajímavé, že současně kritizují Salviniho za zákaz spolupráce s tradičními regionalistickými stranami, které používají mainstreamem nenáviděné symboly jako svastika.

Bývalý funkcionář Legy Flavio Tossi, který přešel k mainstreamové pravici Forza Italia v hovoru v novinách říká, že cyklus celoitalské Legy se uzavřel, soudí, že Salviniho osobní neúspěch má důvod v krizi populismu, jehož apel se vyčerpal, Podle Tossiho dá volič přednost před silným řešením dobře implementované konformní mainstreamové straně. Meloni např. slibuje voliči, že okamžitě po volbách dojde k daňovým úlevám ve výši 18 miliard, vyhandlovala si s Leyenovou zmírnění některých unijních restrikcí, které Itálii přinesou tuto částku. Bývalý předseda evropského parlamentu Tajani po smrti Berlusconiho rychle znormalizoval Forza Italia do mainstreamových parametrů a dokáže vyhandlovat v Bruselu další zajímavé věci. Tossiho hodnocení situace je převrácené na hlavu, Salvini dělá tradiční politiku, bojuje s politickými soupeři i se soupeři ve vlastní straně, pravděpodobně prohraje, ale jeho politika neznamená žádný populismus rychlých řešení, ryzím populismem až politickým podvodem je program vyhandlovaných peněz od bruselské byrokracie.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*