Americká FBI trpí nedostatkem pravicových extremistů
Sdílet článek:

Alespoň tak lze interpretovat informaci, že FBI uměle navyšuje statistiky, aby mohla tvrdit, že roste počet pravicových extremistických činů. A o extremismu, o kterém se nepíše, nebo o dvojím metru spravedlnosti.

Americké ministerstvo vydalo v roce 2021 oběžník, ve kterém označilo jako potenciální teroristickou hrozbu občany, kteří šíří nepravdivé informace o průběhu voleb nebo o vládních protipandemických opatřeních. Podle ministerstva představují domácí pravicoví extremisté jednu z největších hrozeb pro demokracii. Několik zpráv z poslední doby o boji s extremismem. Kompletní zdroj na konci článku.

(1) Nafouknuté statistiky pravicového extremismu

V průběhu léta se na členy amerického Kongresu obrátila anonymně řada pracovníků FBI s informací, že FBI porušuje vlastní pravidla při boji proti pravicovému extremismu. Následně zaslal republikánský kongresman Jim Jordan dopis řediteli FBI, ve kterém jej žádá o vysvětlení. Dopis je veřejně přístupný.

FBI se podle zveřejněných informací odchyluje od zavedené praxe při stíhání účastníků protestu ze 6. ledna 2021, během které demonstranti pronikli do budovy amerického Kongresu. Místo toho, aby demonstraci ze 6. ledna vedla jako jedno vyšetřování v souladu se standardními postupy, eviduje každého účastníka jako oddělený případ podle místa bydliště. Dopis uvádí, že „manipulativní metody používané při evidence případů vytvářejí nesprávné a zavádějící statistiky”. FBI a Ministerstvo spravedlnosti pak upozorňuje na nárůst domácího násilného extremismu a terorismu.

Vyšetřování domácího extremismu má také přednost před ostatními kriminálními činy, neboť vyšetřovatelům FBI bylo „řečeno, že vyšetřování závažného sexuálního zneužívání dětí není nadále prioritou FBI”.

Ředitel FBI by měl dodat Kongresu požadované vysvětlení do 3. října.

Agent FBI, který informace zveřejnil, byl mezitím zbaven funkce po 12 letech služby.

(2) Případ plánovaného únosu guvernérky

Manipulace se statistikami není prvním případem FBI, který vyvolává otázky.

FBI zatkla v říjnu roku 2020, měsíc před prezidentskými volbami, 14 lidí a obvinila je z pokusu o únos demokratické guvernérky státu Michigan. Únos měl být motivován neochotou guvernérky Gretchen Whitmer uvolnit velmi striktní protipandemická opatření. Podle obvinění byl plán narýsován v létě na výcvikovém táboře pravicových skupin. O pokusu rozsáhle informovala všechna média. FBI zmaření spiknutí prezentovala jako úspěch v boji proti pravicovému extremismu.

Během soudního procesu vyšlo najevo, že součástí širší skupiny bylo 12 osob, které s FBI přímo či nepřímo spolupracovaly. YahooNews informovaly v roce 2021, že osoby spolupracující s FBI se podílely na každém aspektu plánování pokusu o únos včetně samotného nápadu jej provést. Podle článku je „otázkou, zda by vůbec plán na únos demokratické guvernérky vznikl bez jejich pomoci”.

V dubnu tohoto roku porota plně osvobodila dva obžalované, u dvou osob nedošla ke shodě o vině či nevině. Minulý měsíc byli dva obvinění uznáni vinnými z organizace únosu. Soudní procesy dále pokračují.

(3) Ne každý extremismus dostane prostor v médiích

V druhé polovině září byl z politických důvodů zavražděn osmnáctiletý mladík Cayler Ellingson. Cayler se účastnil tanečního pouličního festivalu v Severní Dakotě, kde ho nad ránem úmyslně srazil řidič SUV, protože mladík byl podle něj součásti pravicové extremistické skupiny. Řidič SUV se přiznal a byl obviněn z vraždy.

Podle výsledků vyhledávání na Google o incidentu hlavní média vůbec neinformovala.

Obžalovaný byl po dvou dnech propuštěn na kauci 50 tisíc dolarů.

(4) Ne každý extremista má nárok na kauci

Na konci září napsalo 34 dosud uvězněných účastníků demonstrace ze 6. ledna 2021 dopis ministru spravedlnosti, ve kterém jej žádají o přesun do věznice Guantanamo na Kubě, kde jdou drženi islamističtí radikálové.

Autoři dopisu si od přesunu do Guantanama slibují lepší vězeňské podmínky. Ve stávajícím zařízení zůstávají více než rok drženi v izolaci bez lékařské péče a bez základních hygienických potřeb. Podle dopisu jsou i opakovaně biti. Většina ze zadržených demonstrantů byla přitom obviněna pouze z přestupku.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Američtí levičáci z Demokratické strany jsou podle mého názoru největším zlem současného světa.

  2. Naštěstí pouze podle Vašeho názoru.Zkuste žít svůj život podle svých možností,a ideologii nechte za dveřmi.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*