Německo: Muslimové přicházejí
Sdílet článek:
MÁRIA FUCHS

Již tři týdny probíhají ve městech po celém Německu demonstrace na podporu Hamásu. Z Berlína, Düsseldorfu, Hamburku, Frankfurtu a Drážďan se ozývá „Alláhu akbar“. V centru Berlína se 18. října vyhrotila spontánní, tj. nepovolená „vzpomínková akce“ příznivců Hamásu, když několik z nich napadlo policisty. Večer téhož dne byly v neklidné berlínské čtvrti Neukölln zapáleny barikády na stejných místech, kde se odehrály nepokoje na poslední silvestrovskou noc.

Zdánlivě pokojná akce se konala následující víkend v sobotu, kdy se několik desítek muslimů modlilo před Braniborskou bránou za Palestinu. Hromadná modlitba začala výkřikem „Alláhu akbar“ a byla opět vyjádřením solidarity s Hamásem. Akce se konala na náměstí Pariser Platz před symbolem města i celé země, Braniborskou bránou, která je mimochodem stále ještě zčásti potřísněna oranžovou barvou od klimatických „aktivistů“. Akce byla neohlášená, podle policie trvala půl hodiny a byla pokojná. Policie proto nezasáhla s odvoláním na náboženskou svobodu. V mainstreamových médiích se o akci neobjevila žádná zmínka. Jako první na akci upozornil poslanec AfD Götz Frömming.

Žádné jiné místo v Německu není tak symbolické a „německé“ jako Braniborská brána. Právě zde se odehrávaly německé dějiny, u této brány byla vytyčena hranice mezi Západním a Východním Berlínem. Dnes je symbolem svobody, míru a sjednocení Německa. A právě zde muslimští muži rozvinuli své modlitební koberečky a obrátili se tváří k Mekce, zády k symbolu německé státnosti. Tato hromadná modlitba byla  především demonstrací síly.

Sobotní modlitba byla pouze předehrou k nedělní akci na jiném berlínském náměstí, Alexanderplatz, kde se sešlo asi 700 lidí.

Na shromáždění promluvil islamista Ahmad Tamim. Během Tamimova čtyřicetiminutového projevu dav opakovaně skandoval „allahu akbar“ a „svobodná Palestina“. Tamim stojí v čele „Islámské generace“, kterou na sociálních sítích sleduje více než 70 000 lidí. Podle zprávy berlínského Úřadu na ochranu ústavy je Islámská generace napojena na islamistické hnutí Hizb ut-Tahrir. Úřad uvádí, že hnutí odmítá parlamentní demokracii a usiluje o zavedení šaríi a celosvětového chalífátu. Součástí džihádu je zničení státu Izrael. Generace islámu se v minulosti zviditelnila mobilizací proti možnému zákazu nošení šátků pro dívky mladší 14 let. Generace islámu nevyzývá k násilí, ale snaží se nadchnout mladé lidi pro islamistické myšlenky. Tamimův projev prověřuje kriminální policie. Pozornost si vysloužil i v Turecku, kde o nedělním shromáždění informovala státní televize.

Podobná demonstrace síly se konala i v Düsseldorfu, kde se jí zúčastnilo přes 7000 lidí. Chtěli pochodovat k zemskému parlamentu. Během demonstrace zazněly výhrůžky místnímu starostovi Stephanu Kellerovi z CDU, který v minulých dnech vyjádřil podporu Izraeli a protesty druhé strany označil za provokaci. Jeden z řečníků vyzval Kellera, aby vzal svá slova zpět, jinak se demonstranti budou scházet každou sobotu. Poukázal také na to, že „jejich“ děti (tj. muslimské děti) již tvoří 30 % dětí v Düsseldorfu.

Uplynulý víkend se nijak nelišil od víkendu předchozího. Do německých ulic opět vyšly tisíce muslimů a příznivců Palestiny. V Hamburku se konalo „spontánní“ shromáždění asi 70 lidí.

Odkaz na článek z Bild.de: zde 

Vzduchem létaly kameny a lahve, tři policisté byli zraněni.

V Dortmundu uspořádalo protiizraelskou demonstraci islamistické hnutí Furkan. Hnutí je monitorováno Úřadem na ochranu ústavy, přesto byla akce úřady povolena. Ženy oblečené v černém, oddělené od mužů s dlouhými plnovousy, společně skandovaly Alláhu akbar a ukazovaly ukazováčky k nebi – symbol neodmyslitelný pro teroristy ISIS a také pro Anise Amriho, který v roce 2016 zaútočil kamionem na vánoční trh a zabil 13 lidí.

Odkaz na článek z Bild.de: zde 

V pátek večer zasáhla policie proti několika propalestinským demonstracím v Berlíně. V akci bylo 620 policistů. Navzdory policejnímu zákazu se na Alexanderplatz sešlo přes 100 lidí. Policie nasadila slzný plyn a zadržela 74 osob. Při zásahu byli zraněni dva policisté. V sobotu se konalo několik masových demonstrací na podporu Palestiny. Největší se konala v Kreuzbergu pod názvem Global South united a zúčastnilo se jí asi 11 000 lidí. V čele demonstrantů stála malá holčička, která držela prostěradlo postříkané červenou barvou a smotané do peří jako symbol „mrtvých palestinských dětí“.

Odkaz na článek z BZ-berlin.de: zde

Kromě islamistů se demonstrace zúčastnili i příznivci Antify, komunistů a Global Revolution.

Video z FB: Berlin heute den 28.10.2023 – FreePalestine (zde)

Někteří z demonstrantů vylezli na viadukt, po kterém jezdí vlaky U-Bahn, a začali odpalovat pyrotechniku. V důsledku toho musel dopravní podnik vypnout elektřinu a přerušit provoz linky U1.

Na náměstí Alexanderplatz se opět konala demonstrace organizovaná organizací Generation Islam a opět promluvil Ahmad Tamim. Kromě Alláhu akbar demonstranti skandovali „Pryč s globálním koloniálním řádem“ nebo „německý stát zabíjí„.

Policie povolila shromáždění pouze na 10 minut, Tamim však přítomným slíbil, že se sejdou znovu. Příští sobotu se má demonstrace na stejném místě konat znovu.

V roce 2010 pronesl německý prezident Chistian Wulff památná slova „Islám patří k Německu“, čímž islám postavil na roveň křesťanské tradici a učinil jej „salonfähig“. Při pohledu na dnešní Německo se zdá, že Německo bude brzy patřit islámu.

Autorka je politoložka, s rodinou žije v Berlíně.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*