Izrael opět obstál, ubránil se terorismu a ubrání se i příště
Sdílet článek:
Po jedenácti dnech od minulého pondělí začalo ve dvě hodiny v noci (v jednu hodinu SELČ) platit příměří mezi Izraelem a v Pásmu Gazy vládnoucím teroristickým hnutím Hamás, vyjednané prostřednictvím Egypta. Teroristé od minulého pondělí podle IDF vystřelili na Izrael více než 4340 raket. Výstražné sirény oznamující nebezpečí jejich dopadu zněly jižním Izraelem ještě v průběhu noci, a jen za včerejšek bych byly odpáleny tři stovky. IDF pokračovala v odvetných a preventivních údrech, při nichž zničila na 30 odpalovacích postavení. Hamás a další teroristické organizace utrpěly značné škody. A také oběti mezi civilisty na obou stranách lze přičíst jedině jim.

Že mnozí obyvatelé Gazy dnes podle agentury AP oslavují “vítězství” svědčí mnohé o atmosféře, která v Pásmu spravovaném teroristickým hnutím Hamás panuje. I o tom, že jde skutečně jen o příměří. Trvalého řešení za této konstelace prakticky nelze docílit, jakkoli se o to bude chtít pokusit americký ministr zahraničí Blinken, který ohlásil cestu na Blízký východ. Izrael nemá s kým o trvalém míru jednat.

Kromě ostřelování izraelského území, během něhož ovšem stovky raket dopadly zpět do Pásma Gazy a způsobily škody i zranění a ztráty na životech, a akcí izraelských ozbrojených sil, proběhla a probíhá nadále také informační válka. Jedním z témat bylo například uzavření hraničních přechodů do Gazy pro přísun humanitární pomoci. Izrael je dvakrát právě za tímto účelem otevřel. V úterý a ve středu, ale scénář byl vždy stejný: následovala minometná palba z pozic držených teroristy. V důsledku teroristé, nikoli Izrael, znemožnili dodávky určené civilnímu obyvatelstvu.

Média zmiňují počty mrtvých a zraněných “Palestinců”: údajně podle “místních zdravotníků” (kdo to je? Ministerstvo zdravotnictví hnutí Hamás? Nebo rovnou ministerstvo propagandy?) 232 zabitých a 1900 zraněných. A píší, že je “způsobilo izraelské bombardování”. Jde jednak o neověřitelné údaje, jednak část skutečných ztrát mají na svědomí přímo teroristé v důsledku selhání vlastní výzbroje, jednak nepřímo tím, že své útoky proti Izraeli prováděli cíleně z blízkosti civilních budov. A kromě toho to číslo přirozeně zahrnuje neznámý počet ozbrojenců, bojovníků, teroristů, obsluh odpalovacích zařízení, minometů, velitele ozbrojených sil teroristických organizací.

Pramálo se věnují ztrátám na izraelské straně. Tak jako v minulosti dosahuje v převažujícím mediálním obraze svého Hamás, pro který platilo a platí, že čím více zemře v Gaze Arabů, tím hůře vypadá v očích světové veřejnosti, díky velmi jednostranné práci velkých médií, obrana státu Izrael. Ten především dbá na životy a zdraví svých občanů. Bez pokročilé protivzdušné obrany, která dokázala tisíce raket sestřelit, bez propracovaného systému varování, dostupných krytů, bez výkonného zpravodajství a bez efektivně a velmi přesně vedených protiútoků by počet obětí na izraelské straně byl násobně vyšší než dvanáct. Pokud by se IDF chovala k civilistům na obou stranách hranice stejně jako teroristé, a pokud by své protiútoky nevedla s maximálními ohledy na arabské civilní obyvatelstvo, které důsledně před útoky varuje a nejednou útok odvolala, byly by reálné ztráty na životech mnohonásobně vyšší i v Gaze. A zdůrazněme znovu a znovu: rakety začal odpalovat Hamás.

Měli Izraelci nechat tisíce raket volně dopadat na své území, aby byly ztráty na životech srovnatelné a světovými médii opět nezněl údiv nad jejich nepoměrem? Mnohé legitimní vojenské cíle v Pásmu Gazy přitom Izrael zasáhnout nemohl, protože jsou ukryté například pod nemocnicemi. Hamás je teroristickou organizací a kromě cílených útoků na civilisty také obyvatele Gazy používá jako živé štíty. Viděli jsme to v minulosti, vidíme to i dnes.

Jen několik hodin po příměří rovněž světová i naše média přinášejí následující vyjádření: “Poslední kolo bojů, jež začalo 10. května, skončilo stejně jako ta předchozí, a to bez větších výsledků pro obě strany.” (Česká televize) Poněkud rychlé hodnocení. Hamás, Islámský džihád a další teroristé utrpěli nepochybně těžké ztráty jak materiální, tak, a to především, lidské. A ty pro ně nebude jednoduché nahradit, a to bylo také nepochybně jedním z hlavních cílů izraelských operací. Co by mělo být “výsledkem” strany teroristické? Zabít co nejvíce Izraelců. To se jim naštěstí nepodařilo. Škody s ohledem na množství odpálených raket způsobili. Iron Dome je také ekonomicky mnohem náročnějším systémem než neřízené rakety, které si teroristé v Pásmu Gazy montují.

Co by mělo být “výsledkem” strany izraelské? Zastavit bezohledné ostřelování vlastního území, a také omezit schopnosti teroristů k podobnému násilí v blízké budoucnosti opět sáhnout. Odstrašit je ukázkou, s jakými ztrátami ve vlastních řadách budou muset počítat. Ostřelování bylo zastaveno, hlavního cíle operací IDF v Gaze tedy bylo dosaženo. Pro média to ovšem není “větší výsledek”. A není vyloučeno, že kritika vůči premiéru Netanjahuovi, že přistoupil na příměří příliš brzo, má své opodstatnění. Uvidíme v následujícím období, zda byli teroristé skutečně zasaženi dostatečně, zda byli vyřazeni jejich klíčoví velitelé, zda se podařilo zásadním způsobem narušit například systém tunelů, zda budou schopní, byť třeba v omezené míře, své akce v dohledné době obnovit.

Izrael jednoznačně obstál a na příměří přistupuje v pozici země, která dalšímu útoku opět vlastními silami ubránila. A nic na tom nezmění ani snahy amerických demokratických ultras jako jsou Sanders, Ocasio-Cortezová nebo Omarová znemožnit americkou podporu obnově a posílení kapacit systému Iron Dome. Co kdo ještě o těchto lidech potřebuje vědět? Iron Dome má jediný účel – sestřelovat rakety teroristů mířící na Izrael, chránit obyvatelstvo. Civilizovaný člověk se spíše ptá, kde berou teroristé finanční i lidské zdroje, aby disponovali arzenálem tisíců a desetitisíců raket určených k zabíjení civilistů, zatímco se jim nedostávalo prostřeků k vakcinaci obyvatel při pandemii. Ne tak americkou progresívní levici. Té je trnem v oku systém Iron Dome. Je to proto, že sdílí cíle hnutí Hamás?

securitymagazin.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*