Nová éra?




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Maďarský premiér v tradičním pátečním hovoru v rádiu Kossuth řekl, že s Trumpem přichází nová éra, oba k sobě mají blízko a doufejme, že se jeho předpověď potvrdí. Nová éra nemá ovšem v Evropské unii šanci se starými fašizoidními kádry, které, jak pozorujeme v české variantě, ještě víc přitvrdily. Občan se v Česku posouvá do chiaroscura strachu z diktátu široké koalice bezpečnostních služeb, prokurátorů a politických partají. Dnešní Česko připomíná dobu konce osmdesátých let, Trump stejně jako tenkrát Gorbačov ukončuje minulou stalinskou nebo dnes stalinsko-liberální epochu, v SSSR perestrojka a demokratické reformy, komunistické státy se jeden po druhém reformovaly až na pár dogmatických pevností v čele s jakešovským Československem. Bezpečností služby a prokurátoři stejně jako dnes totalizovali obyvatelstvo a média opěvovala režim. Kvalita dogmatické totalitní pevnosti je v Česku dědičná.

Orbán v rádiu prohlásil, že EU by měla vyhodit z okna protiruské sankce, blok by měl v této otázce vystřízlivět, vzhledem k brzké Trumpově inauguraci je to administrativně už trapné. Po Trumpově inauguraci se Orbán rozhodne zda-li vetuje prodloužení protiruských sankcí. Podle Orbána, který Ukrajině dobře rozumí, Ukrajina se bez západních financí rozpadne, země se nachází v ekonomických ruinách, neexistuje tam žádná ekonomická aktivita, která by stála za evropskou integraci. EU podporuje Ukrajinu jenom z toho důvodu, že vede válku s Ruskem, ovšem Ukrajina je velkou hrozbou evropské ekonomice. Pokud Ukrajina vstoupí do ekonomického bloku EU, evropskou ekonomiku to zabije.

Maďarský premiér naznačil unijnímu bloku, že je ochoten jít na kompromis a nevetovat projekt dlouholetého financování Ukrajiny, píše Politico. V prosinci zablokoval Orbán 50miliardovou sumu ukrajinské pomoci. Orbán navrhuje rozdělit megasumu do menších tranší a každoročně o nich hlasovat, což je z podstaty věci i z evropského zájmu velmi logické, ovšem unijní vládnoucí klan není ochoten přistoupit na něco takového. Fiala by měl národu vysvětlit, co je na Orbánově plánu vadné, proč dát Zelenskému, který navíc už nemá legitimitu k vládnutí, bianco šek na tak velkou sumu, oprávněná je domněnka, že Fiala a spol. budou nějakým způsobem profitovat ze Zelenského lupu. Politico píše, že byrokraté kolem Leyenové argumentují, že by to Orbánovi dalo možnost každý rok při hlasování vydírat. Je pozoruhodné čím vším se v časech ekonomické krize dokáže zabývat vrcholná evropskounijní politika? Dalším podobně směšným argumentem je tvrzení činovníků EU, že unijní rozpočet se plánuje na sedm let a není možné o kapitolách každoročně hlasovat. Někteří účastníci této hry vrcholové politické pseudoobjektivity říkají, že Orbán povolí až mu EU trochu sníží úrok z půjček, které Maďarsko dostalo v období pandemie. V EU vládne podivná logika, Ukrajina zablokováním plynovodu z Ruska způsobila řadě států nesmírné ekonomické problémy, které se odrazí na životním standardu obyvatelstva a vládci EU posílají kyjevskému režimu 50 miliard.

Velmi negativní dopad bude mít ukrajinská obstrukce s plynovodem na slovenskou a rakouskou energetickou soustavu, Maďarsko má naštěstí přístup k plynovodu TurkStream, kterým proudí i ruský plyn a Rusko Maďarsku navýší objem. Reálných je několik scénářů, ve střední a východní Evropě nahradí ruský plyn dodávky drahého LNG, via Ukrajina bude proudit místo ruského plynu ázerbájdžánský plyn, je možná i dohoda mezi Ruskem, Ukrajinou a EU.

Druhý scénář není moc reálný, protože tyto plynovody by se staly legitimním cílem ruských útoků. Dnes pouze TurkStreamem proudí do Evropy ruský plyn. Maďarský ministr zahraničí Szijjárto na X napsal, že konkurenceschopnost EU se drasticky snížila dík politickému vylučování klíčových zdrojů plynu, je jasné, že nejvíc tím utrpí samotné obyvatelstvo Evropy. Maďarsko však dokázalo zajistit, že jeho energetické zdroje jsou zabezpečené a relativně levné.

Ministr připomněl jakým výhrůžkám před lety Maďarsko čelilo, když se podílelo na budování TurkStreamu (Rusko, Turecko, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko), pokud by Orbán nedokázal tenkrát čelit hrozbám údajných spojenců, bylo by dnes Maďarsko ve velmi těžké situaci.

Maďarský vládní komisař pro ceny Németh Szilard publikoval na facebooku tabulku cen elektriky a plynu v evropských městech (převzal Hungary today): daleko nejlevnější město Budapešť má čtyřikrát levnější plyn než Praha, kde se cena plynu blíží Berlínu a je o něco vyšší než v Bruselu, Varšavě a Londýně.

Podobně je v Praze čtyřikrát dražší elektrika než v Budapešti, Praha je na šestém místě mezi unijními hlavními městy v ceně elektriky, ovšem v Čechách platí „co na tom záleží…“. Maďarský komisař napsal, že dík Orbánově politice maďarské domácnosti profitují nejlevnější a nejbezpečnější energií v Evropě, útoky eurokratury na Orbána jsou nepochopitelné a neoprávněné.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*