Kde na to vzít?




Sdílet článek:

PETR VLK

Neustále  slyšíme, jak je potřeba  se po  zuby ozbrojit, protože Putler se jen jen  třese na  to až  zachvátí  Ukrajinu a pak  hned  skočí na nás, aby nám mohl  zakroutit  krkem. Vždycky, když na  tohle  narazím,  tak  si pokládám jednoduchou  otázku – a kde na to vezmou?  S odpovědí se nikdo nenamáhá. První  kdo  ji  zodpověděl nahlas  a veřejně je  britský  Guardian.  Než budete  ve  čtení pokračovat, doporučuji, abyste  si pro jistotu sedli!  Viz:

EU leaders talk the talk on defence. But where will they find the billions to pay for it?

podle překladače

Lídři EU jednají o obraně. Kde ale najdou miliardy, které za to zaplatí?

Lídři Spojených států se tento týden na svém společném summitu s Keirem Starmerem v Bruselu shodli, že je naléhavě zapotřebí alokovat mnohem více výdajů na podporu Ukrajiny a posílení vlastní obrany Evropy. Ale ještě si musí upřesnit, kde na  to vzít,  jak to financovat, jak to  utratit nebo jak je využít.

Téměř tři roky poté, co rozsáhlá ruská invaze na Ukrajinu zvrátila evropskou bezpečnost, je nutný okamžitý a trvalý nárůst investic do obrany, aby se znovu vyzbrojil Kyjev a ochránil kontinent před ruskou agresí a čínskou asertivitou. Někteří vojenští velitelé a zpravodajské služby uvedli, že Evropa může mít jen tři až pět let na to, aby se připravila na potenciální ruský útok na zemi NATO. Jiní vidí delší časovou osu možná osmi let v důsledku těžkých ztrát Moskvy na Ukrajině. Ale vzhledem k tomu, jak Vladimir Putin zocelil svou revizionistickou ideologii, vybudoval válečnou ekonomiku a navázal strategická partnerství s Čínou, Íránem a Severní Koreou, riziko konfrontace zjevně roste, pokud nebude moci být  na Ukrajině vržen zpět.

Evropa již čelí ruské skryté válce na území EU a NATO a kolem nich, se stále častějšími činy sabotáží, kybernetických útoků, dezinformací, zasahování do voleb a pokusů o atentát. Jen v posledních týdnech byly ruské a čínské lodě zadrženy kvůli podezření z opakovaného přeřezávání podmořských kabelů v Baltském moři.

Přestože je po třech desetiletích zanedbávání široce uznáván imperativ vybudovat evropské vojenské odstrašení, většina evropských zemí čelí fiskálním omezením kvůli nízkému hospodářskému růstu, vysokým cenám energií a dobrovolným snahám  o deficit. Potřebujeme nyní více peněz na obranu, ale naši politici si je netroufají vzít z důchodů, zdravotnictví, školství nebo sociální péče.

Vedoucí představitelé EU se v pondělí dohodli, že prozkoumají uvolnění svých přísných fiskálních pravidel, což by umožnilo výrazné zvýšení národních výdajů na obranu, možná tím, že vyjmou některé nebo všechny vojenské výdaje z výpočtů zadlužení a deficitu nebo použijí klauzuli o mimořádné výjimce – což je ústupek fiskálních jestřábů, jako jsou Němci a Nizozemci. To by ale dostatečně rychle nevygenerovalo potřebné  peníze navíc.

Jasnou odpovědí je půjčit si hned a splácet z budoucích rozpočtů na obranu. Německo vytvořilo v roce 2022 speciální fond ve výši 100 miliard EUR (83 miliard GBP) prostřednictvím národních půjček, aby zahájilo dohánění  deficitů ve vybavení svých ozbrojených sil. Až bude tento program v roce 2027 vyčerpán, bude Berlín čelit roční mezeře ve svém obranném rozpočtu ve výši 30 až 40 miliard EUR, jen aby splnil stávající cíl NATO ve výši 2 % HDP, natož pak vyšší cíl ve výši 3 % nebo více, který bude pravděpodobně stanoven na červnovém summitu aliance.

Dvojí výzvou po únorových všeobecných volbách bude přesvědčit novou berlínskou vládu, aby se zbavila své obligátní  ​​averze k půjčkám, aby investovala, a přesvědčit ji, že půjčování s evropskými partnery přinese euru větší dopad a možná i více zakázek pro německé zbrojní  společnosti než jen půjčování na národní úrovni. První vypadá snadněji než to druhé.

Historicky se války téměř vždy vedly na úvěr. Spojené království splatilo svou poslední půjčku z první světové války v roce 2015, téměř století po skončení konfliktu, vydáním nových dluhopisů. Ve většině západoevropských zemí by bylo společensky nepřijatelné a politicky sebevražedné financovat prudký nárůst výdajů na obranu v době míru omezováním sociálních výdajů. Pouze země v první linii s Ruskem zvýšily své výdaje výrazně nad cíl NATO, přičemž Polsko loni dosáhlo 4,1 % HDP částečně díky svému zdravému hospodářskému růstu.

Generální tajemník NATO Mark Rutte tvrdí, že pokud evropské země pouze utratí více na obranu, aniž by reformovaly zastaralé vnitrostátní systémy zadávání veřejných zakázek, ani 4 % nebudou stačit. „Velký třesk“ v evropských vojenských schopnostech a personálu je možný v příštím desetiletí, ale pouze pokud Evropané vynaloží své zvýšené investice do obrany mnohem chytřeji a daleko  více se otevřou spolupráci.

Nejlepším způsobem by bylo, kdyby koalice ochotných evropských zemí zřídila fond ve výši až 500 miliard EUR (416 miliard GBP) prostřednictvím kolektivních půjček na financování společně pořízeného vybavení v souladu s požadavky ozbrojených sil NATO, jako je evropský štít protivzdušné a protiraketové obrany, evropský kybernetický štít, strategická letecká přeprava a tankery pro tankování vzduch-vzduch. Takový mezivládní fond , který by mohl být řízen Evropskou investiční bankou (EIB) nebo jinou existující institucí, by se vyhnul vetu ze strany neutrálních, nezúčastněných nebo proruských zemí EU a zároveň by umožnil Spojenému království, Norsku a kandidátským zemím EU včetně Turecka, aby se připojily, pokud by  si to přály.

Peníze by byly k dispozici dlouho předtím, než v roce 2028 vstoupí v platnost příští dlouhodobý rozpočet EU, a umožnily by evropským zemím navýšit své výdaje na obranu a objednat si naléhavě potřebné rakety protivzdušné obrany a další sadu na úvěr. Zároveň by se nevyčerpané peníze ze současného rozpočtu EU na regionální rozvoj a obnovu Covid-19 měly přeorientovat na přizpůsobení přístavů, mostů, silnic a železničních seřadišť  pro vojenskou mobilitu, aby pomohly posílit východní křídlo.

Ministři financí EU by navíc měli nařídit EIB, aby změnila své pokyny pro poskytování úvěrů, aby umožnila investice do výroby zbraní a střeliva, nikoli pouze do tzv. technologií dvojího užití. To by signalizovalo institucionálním a soukromým investorům, že obrana je evropským veřejným statkem v souladu s těmi environmentálními, sociálními a správními zásadami, které některé přiměly k tomu, aby se tohoto odvětví vzdali.

Vlády EU jsou rozpolcené, zda povolit, aby byly budoucí obranné fondy EU vynakládány na dodavatele ze třetích zemí, jak chtějí Polsko, Švédsko a Nizozemsko, nebo je omezit na zakázky pro obranné společnosti se sídlem v EU a vlastněné členskými  státy , jak žádá Francie. Vzhledem k omezené výrobní kapacitě v roztříštěném evropském obranném sektoru po 30 letech devastace musí země jít dál, chtějí-li se rychle vyzbrojit. Polsko se například obrátilo na Spojené státy a Jižní Koreu o většinu pořízení  své nové výzbroje. Spojené království a Turecko mají silný letecký a obranný průmysl, který by mohl přispět k nárůstu evropské obrany, pokud nebudou ignorováni.

Další překážkou pro posílení evropské obrany je nedostatek kvalifikovaného personálu pro ozbrojené síly, obranné společnosti a kybernetickou bezpečnost. Mnoho armád se scvrklo na nejnižší úroveň od 19. století. Zatímco severské a pobaltské země se vracejí k branné povinnosti, kterou Finsko nikdy neopustilo, ostatní evropské státy by si měly své rezervy budovat pravidelným školením a cvičením. Měli by také registrovat mladé lidi obou pohlaví ve věku 18 let, aby identifikovali kandidáty a dovednosti pro selektivní úkoly vojenské a civilní obrany. Ženy jsou nejvíce nevyužívaným zdrojem evropské obrany.

Účelem cvičení by bylo přesvědčit Rusko , že bude čelit drtivé reakci na jakýkoli útok na evropskou zemi, ať už se USA postaví na obranu Evropy či nikoli. Investice do odstrašování je tedy investicí do míru, abychom se vyhnuli válce.

**********

Zdá se mi  to?  Nebo jsem  se probudil v blázinci? Nebo  už  jsem po  smrti a  zavřeli mne  do nějakého podivného pekla,  kde  šéfují  naprosté političtí  úchylové?

Guardien mi  dlouhodobě  vycházel, spolu  s Telegraphem  jako nejserioznější  britské denní  medium… A  teď  tohle… Takže  jako  trochu seriozní  mi  odteď  přijde  už  jen ten Telegraph!

Co  že  navrhuje autor  textu Guardianu, kde  a jak  opatřit  peníze  na  explozi  zbrojení,  když  evropské  státy  jsou  už  dnes v naprosté většině  těžce zadlužené, řada z nich předlužených? Když  kvůli odporu  voličů  jsou  nejspíš politicky  neprůchodné  větší sociální  škrty?   Je  to  snadné,  fakt  triviální!

Například  finanční  manipulací  nevídaného  rozsahu – prostě  se  vojenské  výdaje  vyjmou  z rozpočtu a  nebudou se  započítávat  do celkového zadlužení  země!!! A  bude!  Tím zadlužení klesne, tedy podle  toho koumáka  z Guardienu a  konkrétní stát  si bude moci  střihnout  další  dluhy na  zbrojení!!!

Tady  už nemá  smysl lomit  rukama, rvát  si vlasy, nebo  řvát  zoufalstvím z plných  plic.  Co dělat netuším. Jediné, co mne  napadá je  snad  zrušení pravidla, že lidská  demence  není trestná!  Za  takovouhle  by bylo hodno nadělovat  doživotí!!!  Já  osobně  doufám,  že  ony proslulé  finanční trhy  jsou při smyslech, že  tohle  panu Taylorovi, či jak se ten guardiánský  velemozek jmenuje,  velmi rychle  vysvětlí,  že peníze, zejména  ty  státní, jsou jen jedny a že mu  na takovéhle  primitivní  fígle neskočí.  Ta lekce, jak doufám, bude  rychlá ,  ale  nesmírně  tvrdá. Stát  , který podle  Taylora  tenhle  v podstatě  podvod a  navíc  hloupý,  zkusí,  přijde  velmi rychle  na buben.

Druhý  nápad je ještě  lepší.  Ona taková Francie nebo Británie /nemluvě  o Řecku, Itálii, Španělsku a  dalších/ už  v  současnosti jaksi  nedisponují  kdo  ví  jakou  důvěrou trhů, když  upisují  stále  nové  a  nové  emise  svých  dluhů.  Takže  se opět  oprášila geniální idea  eurobondů.  Kdy si nebudou půjčovat  jednotlivé země, nýbrž  Evropská  uHnie.   Trik spočívá  v tom,  že  trhy,  které  mají problém financovat Itálii budou, v případě  eurodluhu nějaký  čas  dělat, že  jde  vlastně  o dluh Německa, Holandska a  Skandinávců. A tedy půjčí za  daleko menší  úrok  než jednotlivým státům. Opravdu  geniální  myšlenka!!!  Chápu  Germány  a Holanďany, že dlouho a  dlouho  vzdorovali. Vědí, že  jak se  to jednou rozjede,  už to nikdo nezastaví, jižané  se postarají o  to, aby  ten dluh  rostl  na steroidech a oni zničí své  finance, protože  u  jejich  goodwill na  rozdíl od  dluhů  má svoje hranice!!! Takže v  této variantě skončíme nakonec  v dokonalém finančním rozvalu úplně  všichni. V první  variantě  se  někdo,  kdo bude při smyslech, na  rozdíl od  psáče  Taylora, může   zachránit. Když  ty  zbrojení na  dluh  včas  stopne.

Úžasným nápadem je  i tohle:

Zároveň by se nevyčerpané peníze ze současného rozpočtu EU na regionální rozvoj a obnovu Covid-19 měly přeorientovat na přizpůsobení přístavů, mostů, silnic a železničních seřadišť  pro vojenskou mobilitu, aby pomohly posílit východní křídlo.

Tak peníze  původně  určené  na  to  aby  se zdecimovaná  EU  vzpamatovala  z  Covidu nebo alokované  do  řádného rozpočtu, které ještě  v podstatě prázdné  bruselské  kase jsou,  je  sofort nutno použít  na  tančíky, letadýlka, raketky  a tak podobně?  Báječná vize!!! To opravdu  Evropě  pomůže  jako nikdy nic  jiného!  Asi jako  Attilův  vpád  na kontinent!

Pak  zde máme  toto:

Ministři financí EU by navíc měli nařídit EIB, aby změnila své pokyny pro poskytování úvěrů, aby umožnila investice do výroby zbraní a střeliva, nikoli pouze do tzv. technologií dvojího užití. To by signalizovalo institucionálním a soukromým investorům, že obrana je evropským veřejným statkem v souladu s těmi environmentálními, sociálními a správními zásadami, které některé přiměly k tomu, aby se tohoto odvětví vzdali.

Tohle  jediné v celém  článku  vykazuje  trochu příčetnosti. A proto, na  rozdíl od  toho zbytku není sebemenší  šance, že  by  to snad  prošlo!  Odvolat  green deal?  Aby  průmysl a  já dodávám TĚŽKÝ průmysl, tedy  ten hnusný, špinavý, jako  hutnictví a  těžká chemie začaly  prosperovat?  Protože  jinak  žádné evropské zbrojení  neexistuje? Se  současnými papaláši?  Tak to prosím jen přes jejich mrtvolu.  Na neštěstí pro Taylora – oni to jsou shodou okolností ti  samí,  co  vykřikují,  že  je  nutné proti Putlerovi zbrojit za  každou cenu! Takže  kvadratura  kruhu!  Vrchol nemožného.

A  navíc –  i kdyby  odvolali  svůj  minulý  fatální  superblud  a přilezl ke  křížku,  kdepak asi tak  evropský  zbrojní a další  nutný průmysl  vezme  dostatek laciných  energií a kritických  surovin?  Že  by od Putlera a od Číny, proti kterým hodlá zbrojit?

Omlouvám se, že  kladu  Taylorovi  otázky na něž  zřejmě  jeho mozková  kapacita  nestačí.

Třeba proto,  že  řeší daleko důležitější problémy  spojené s  tím  dluhovým zbrojením.

Jako  kardinální problém  podle něj je  vyřešit,  jestli, když  se  evropské  státy  dohodnou  na  financování a k  tomu  na hromadných nákupech,  budou k  tomuhle  megakšeftu připuštěni  jen  firmy  z EU  , vlastněné  majiteli ze zemí  EU, jak požaduje  nehodná  Francie nebo  jestli  si ukousnou  i zbrojaři  mimo EU, Zejména  Britové a Turci,  jak si samozřejmě představuje  pan Taylor, překvapivě  – no.. no Brit!

Takovouhle  dávku  chladnokrevné idiocie  bych  od  Guardianu doposud  nikdy nečekal!  Teď  už  jsem poučen.

Tady bych mohl  skončit,  leč  neučiním tak.  Protože  mi  schází  nějaký průmět  do českých/slovenských podmínek.

Chápu,  že  něco takového je  pod  Taylorovu  rozlišovací schopnost.  Bez  ironie.

Takže  jestliže  se  to  zbrojní šílení opravdu  v Evropě  rozjede a  zdá se,  že  ano,  pak  Fiala  slovenští progresivci  nejspíš  nějaké ty  fígle  a triky páně  Taylora  použijí. Nicméně  jejich hlavní ideou  bude seškrtání  sociálních  výdajů.  V  našich  dvou státech a jejich  hluboce  rozdělených společnostech  je  něco takového možné. Protože  přece  Babiš/ Fico!!!  Ti nás  chtějí  táhnout  do Putlerovi  náruče a  tomu je třeba  za každou cenu zabránit!  Kdyby došlo na zrušení  důchodů  úplně  a zdravotnictví  si platil  každý  sám!  To je ostatně už  dávno jejich cíl.  A  ani  se tím netají!  Takhle  to  vidím, když  Fiala  si podrží  moc a  Šimečka  ji získá.

Co když  na Slovensku  zůstane  Fico a  u nás  to vezme  Andy?  U slovenského premiera  mám jasno – ten se  bude  poměrně  dost  řídit zdravým  rozume. Ne  výhradně , ale poměrně  dost. Protože  i on  žije  v nějakém politickém okolí.  Zejména  evropském.

Babiš?  Složitější.  Přes  svůj  rozsáhlý  majetek a byznys  vazby  napříč  Evropou si nemůže  dovolit  ani zdaleka  to, co Orbán nebo Fico.  Na  druhou  stranu ví,  jaký  voličský  elektorát  mu garantuje  volební potenciál. A přesně ten  by byl  nevratně  postižen až  zničen, kdyby  to mělo jít  podle Taylora. Takže  bude postupovat velmi uměřeně,  v „mezích zákona“.  Tedy hůře než na Slovensku, ale  sni zdaleka  tak špatně  jako za  Fialy  a jeho Obludária.

Myslete na  to, až na Slovensku budete  zase  chtít  to  spočítat  Ficovi a  v Čechách  to hodit  nějakému Okamurovi  nebo Konečné, protože  Babiš, kterého jste  ještě  před  časem adorovali /jen si na  to vzpomeňte! Není to tak  dávno a takovou sklerozu  ještě mít nemůžete!/, Okamura  ani Konečná  po žádných  volbách v dohledné době  tón v  české politice  udávat nebudou. Babiš  ano.

Slyším otázku – vlku, je  z  toho nějaká reálná cesta ven?  Myslím, že  ano!  ale  věřte, že  se nám nebude  ani trochu líbit!  Nikomu  z nás!  Ale  existuje.  A překvapivě  nemá  ji v  ruce  nikdo jiný než….. Brusel  a  Leyenová  a  všichni  ti  šílení kolektivně  západní  papaláši!!!! Pokud  setrvají  na  svých  stupidních  představách o green dealu  a   ruských sankcích  včetně  zákazu  ruských  energií a surovin.  Nezbývá , než  si v dané  chvíli přát,  aby  se jim to povedlo naplnit bezezbytku. Pak evropská  ekonomika  zkolabuje a  Brusel a především oni  budou mít  úplně  jiné starosti než  zbrojit!  Mimo jiné  i proto,  že  jim na  to , při rozvrácené ekonomice nikdo  nepůjčí! A když náhodou  ano, pak  ještě  rádi  upřednostní i  oni  investovat jinam  než  do zbraní nebo green  dealu!

Ošklíbáte se,  že  to je tedy  „parádní“  řešení – rychlý  totální ekonomický kolaps!

Ano, je  to tak. Jenže  když se prosadí  cosi takového, jako navrhuje  Taylor, pak nás  čeká  totéž. Jen budeme  kolabovat dlouho a bolestivě.  Něco jako utrpení  bez konce… Já  bych bral  tu  rychlou  smrt.. Konstatuji. Ale  jen a pouze za sebe.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 2,47 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*