LIBOR ČÍHAL
Svět čeká na změnu, v pozoruhodném Trumpově inauguračním performance bylo vidět, že i z Harrisové, která seděla nedaleko centrálního bodu obřadu, vyzařovala radost, že chátrající impérium bude mít na krku někdo jiný a evidentně s velkým zájmem a sympatií sledovala obřad. Svět akutně potřebuje nějakou změnu, ať už přijde odkudkoliv, Trump vdechne změnu i do našeho prostoru, jinak shnijeme s politickým odpadem Fialou, Lipavským a Černochovou. Trump na sociální síti Truth social včera napsal „Můj prezidentský kádrový oddíl se už aktivně zabývá uvolněním víc než tisíce jmenování předchozí administrativou. Jsou to lidé, kteří neodpovídají naši politické vizi.“ Příští česká administrativa, nejlépe ve složení Babiš, Okamura, komunisté, by měla začít právě tím, bez milosti vycházet české definitivní parazity z úřadů popř. obměnit i kádry v televizi, kromě korupčních a nepotických vazeb žádnými schopnostmi neoplývají. Musí k tomu dojít i za cenu konfliktu s ochránci této parazitní složky v Bruselu.
Z prvního Trumpova mandátu něco už víme o jeho stylu, ale evidentně se rozhodl zvednout rychlost, jako by chtěl dohnat, co mu mainstream blokoval v prvním vládnutí. Spusta jeho tehdejších výnosů nikdy nebyla aplikována, tentokrát důsledná aplikace dekretů je jeho prioritou. Po letech vidíme v klíčové funkci na Západě někoho, kdo není ideologem nebo slouhou ideologie jako Fiala a spol. v Česku, ale schopným pragmatikem. První Trumpův výnos po inauguraci zrušil 78 Bidenových výnosů a zakázal stávající administrativě do doby než se nová administrativa úplně ujme vládnutí, vydávat normativní rozhodnutí.
Dnes ráno bez udání podrobností oznámilo čínské televizní zpravodajství, že prezident Xi se v Paláci lidu v Pekingu ve formátu delší videokonference setkal s ruským prezidentem Putinem. Trump byl pravděpodobně hlavním tématem setkání. V Rusku, kde se dobře chápou rizika jaderného konfliktu než na konzumním Západě, si od Trumpa hodně slibují. Např. v Ria Novosti článek na titulní straně: „Trump odpověděl na otázku o sankcích..“ Trump řekl, že dává přednost clům před sankcemi, což je neobyčejně silná a pro Rusko extrémně významná věta v situaci, kterou si asi Čech nedokáže představit. Západní sankce, kde k české hanbě je česká luzoidní vláda nejaktivnější, rdousí prostého Rusa a nejhrůznější důsledek sankcí padá na nejchudší.
I když nevíme, co Trumpovo vládnutí přinese, hořekování maistreamové kasty po celém světě, které doprovází inauguraci, je zatím hlavním pozitivním jevem Trumpova nástupu do úřadu. Britský Independent inauguraci komentuje: „Trump mluví o začátku zlatého věku, ale svět se chystá ke clům“. Angličané jsou nepoučitelní, v zlatých dobách lidstva vládla kromě schopných vlád i cla, v EU nemáme ani to, ani to. Podle hlavního italského mainstreamu La Republica, Trump se pohybuje mimo čas a jeho návrat je velkou událostí mezi lží a sliby. Má být demagogem protože opustí zelenou politiku a armádu pošle proti imigrantům. La Republica chápe poněkud inverzním způsobem princip demokracie, právě to chce 80% Evropanů a nevolená vládnoucí luza v Bruselu to neguje.
Předseda francouzské parlamentní strany UDR Éric Cioti, který je spojencem strany Marine Le Penové, v televizi CNews dobře vystihl situaci na Západě. Řekl, že byl inaugurací fascinován, po dlouhé době mu politika dala možnost snít. Americká hrdost kontrastuje s evropskou impotencí, Amerika a Evropa jsou dva světy jiných rychlostí. V Evropě jedeme starými mašinami a ani nevíme, kam nás dovezou. Amerika fascinuje. ale mezera k EU vyvolává velké pochyby. V evropském Wokistánu značně zaostáváme, ti kteří nás vedou, vězí v nemohoucnosti a zbabělosti.
Excelentní politický komentátor Petr Akopov v Ria Novosti o perspektivách Trumpova vládnutí. Podle mínění velké části amerických elit Trump neměl vyhrát volby, měl prohrát nebo bít zabit. Ovšem dožil se prezidentského úřadu a symbolizuje novou periodu. Stará Amerika nenávratně končí, začíná nová – neznámá, ale silně se lišící od současné skomírající. Končí stávající světový řád, není to svázáno s Trumpem, ale s Putinem, Trumpův revanš jen potvrzuje diagnózu, starý svět odchází a nový se v mukách rodí. Trump se považuje za Mesiáše, pokus o nedávné zabití ho v tom utvrzuje. Trump je typ opravdového amerického patriota, který se sám vyzdvihl nad americkou elitu. Současný západní establishment je dlouhá desetiletí tvořen zarytými cyniky nebo lidmi, kteří považují USA za vrchol lidské civilizace, která je povolána hlídat národy světa. Tyto dvě hypotézy lze kombinovat.
Trump, jehož rodina nemá dlouhou americkou historii, se ukázal upřímným americkým patriotem, v době, kdy to už mezi elitou není moderní. To všechno včetně jeho osobních kvalit by nestačilo, aby zlomil dvoupartajní mašinu a stal se prezidentem, nezbytná byla potřeba zezdola. Ani to by nestačilo, kdyby už v očích lidu nedošlo k úplnému krachu amerických elit. Rozčarování ze systémové politiky a vládnoucího bahna dostoupilo vrcholu. Establishment se tak vzdálil od reality, že už neskrývá svůj oligarchický a korupční charakter. Aspekt krize amerického globálního projektu silně podpořil Trumpův vzestup.
Amerika je na rozcestí, pokračovat v cestě americké hegemonie nebo přiznat konec této cesty a koncentrovat se na budování vlastního státu. Velká část establishmentu hlasuje za první možnost. Je zbytečné se dohadovat, čeho Trump dosáhne, ale nejnepředvídatelnější americký prezident už Ameriku změnil a je jisté, že se změní celý svět, který vstoupil do postamerické éry.
Buďte první kdo přidá komentář