Amerika bude utrácet peníze jako opilý námořník, dokud to svět nepřestane financovat




Sdílet článek:

PETR VLK

O  americkém  gigantickém  zadlužení píši  velmi  často.  To  téma  si  o  to prostě  říká. Protože  jestli  jednou  americká  dluhová  bublina  splaskne,  svět  čeká  něco jako  III. světová. Jen  bez  radioaktivního  záření, jaderného spadu a  nukleární zimy. Jakkoliv  tohle  všechno ten pád  amerického dluhu na planetu klidně  s sebou  může  vygenerovat. Je  doopravdy  čeho se  bát.  Protože  jestli to nastane , tak nás  to, až na  čisté dlužníky postihne  těžce všechny. Nelze  se proti tomu  zajistit. Alespoň  já nějakou  slušnou možnost nevidím. Pokud ovšem nejste  nejtvrdší  odrůdou prepperů  a už  dnes  nežijete  zcela  soběstačným životem někde  v jeskyni v hlubokých lesích.

O  americkém dluhu  začínají psát mnozí. Kupodivu  ne  TASS  nebo moskevská Pravda. Ale  renomovaní západní ekonomové a novináři. A jejich  statě  tisknou  ikony  západního  informačního  mainstreamu.  Jako v  tomto případě, pro mne  už nikoliv překvapivě  britský  The  Telegraph. Dokonce v  redakčním článku, který  z mého pohledu nemá  chybu

America will keep spending money like a drunken sailor until the world stops funding it

podle překladače

Amerika bude utrácet peníze jako opilý námořník, dokud je svět nepřestane financovat

Washingtonské nekontrolované půjčování je důkazem dekadentní společnosti, která ztratila veškerou sebekázeň

Nikdy předtím USA nevstoupily do hospodářského poklesu s kombinovaným deficitem federálního, státního a místních rozpočtů ve  výši  téměř 8 % HDP. Je to celosvětová nehoda, která jen čeká, až nastane.

Veřejné účty by měly být v této fázi cyklu, po letech dlouhé ekonomické expanze, téměř vyrovnané. Pokud se USA z tak zdevastovaného výchozího bodu dostanou do vážné recese, číslo by mohlo snadno explodovat do nepředstavitelných  středních -nácti, bez ohledu na to, kdo v listopadu vyhraje volby.

Chronické zvyšování dluhů v tomto rozsahu by jistě narušilo světový apetit po amerických státních dluhopisech a oslabilo schopnost americké vlády bojovat proti dlouhodobému propadu pomocí proticyklických stimulů. Mělo by to silné dominové efekty prostřednictvím světového dolarizovaného finančního systému, který by si pohrál s celou architekturou globálních úvěrových kontraktů spojených s výnosy amerických dluhů.

„USA byly vždy speciální, ale nyní testují limity. Všechno zatím drželo pohromadě, ale poslední dvě aukce státní pokladny byly velmi slabé a my to bedlivě sledujeme,“ řekl Torsten Slok, hlavní ekonom společnosti Apollo Global Management.

Fiskální přebytek byl latentním teoretickým nebezpečím, dokud americká ekonomika vzkvétala. To se dostalo do ostřejšího zájmu po strachu z recese v USA tento měsíc. „Ve špatné ekonomice klesají daňové příjmy a rostou dávky v nezaměstnanosti. Tehdy vidíte fiskální riziko,“ řekl ekonom Slok.

Už neexistuje žádná nouze, která by ospravedlnila současný rozsah válečných půjček. Dalo by se říci, že průmyslové a čisté technologické přezbrojení proti Číně má agresivní příchuť. Ale Ronald Reagan uzbrojil Sovětský svaz a vyhrál studenou válku s kombinovanými deficity, které se na konci 80. let pohybovaly pod 2 % HDP, což  zahrnovalo výstavbu  15 bojových skupin letadlových lodí.

Reagan opustil úřad s hrubým federálním dluhem pod 50 % HDP. Dnes je to 122 % a jde parabolicky nahoru.

Výstřižek

Ve velkém národě je dnes mnoho zmaru, ale Amerika tlačí na své štěstí. Strukturální půjčky v tomto měřítku na financování spotřeby jsou důkazem dekadentní společnosti, která ztratila veškerou sebekázeň.

„Trhy by mohly v určitém okamžiku zpochybnit fiskální udržitelnost. Ze zkušenosti víme, že věci vypadají udržitelně, dokud najednou nepřestanou fungovat,“ řekl Claudio Borio, zkušený ekonom z Banky pro mezinárodní platby. Byl příliš taktní, než aby ukázal na USA, ale můžeme s jistotou  hádat, o kom mluvil.

O tom, zda se USA blíží recesi či nikoli, se vede žhavá debata. Rostoucí maloobchodní tržby v červenci opět rozptýlily obavy, ale tento nákupní nápor byl možný jen proto, že míra osobních úspor klesla na 3,4 procenta, stejně jako tomu bylo v posledních měsících roku 2007 před vypuknutím velké recese. Když je míra úspor tak nízká, je snap-back ještě těžší. Je to varovné znamení, nikoliv  znamení síly.

Přikládám větší váhu příznakům vyčerpání v pozdním cyklu na americkém trhu práce. Propouštění může velmi rychle spustit sněhovou kouli  recese, pokud Federální rezervní systém USA nezabrání procesu proaktivními opatřeními. Dosud tak neučinil.

Politika Fedu v  „závislosti na datech“ jej ponechává jako rukojmí zaostávajících ukazatelů – tzn. inflace  v sektoru služeb – a téměř zaručuje, že bude reagovat příliš pozdě, jakmile se ekonomika překlopí.

Americké státní dluhopisy jsou stále světovým bezpečným aktivem v globální krizi nebo šoku z recese. Trhy stále touží po likvidních státních pokladničních poukázkách, bankovkách a dluhopisech, když nastanou vážné problémy. Dlouhé dluhy mohou generovat velké zisky pro investory, protože nominální výnosy (ne nutně reálné výnosy) tvrdě klesají při hospodářském poklesu. Ale to je taktická „oportunistická“ hra pro hedgeové fondy.

Kritickým problémem je to, co se stane měsíce a roky po poklesu, když galaktické zvyšování dluhů sytí nedůvěřivý trh. Téměř jisté je, že USA budou muset platit stále vyšší výpůjční sazby, aby přilákaly kupce. To zrychlí začarovanou zpětnou vazbu, která již nyní  kazí dynamiku amerického dluhu.

Fitch Ratings odhadují, že kombinovaný americký federální, státní a místní deficit byl loni 8,8 procenta HDP a letos bude 8,2 procenta. Úrokové náklady dosáhnou do roku 2025 10,3 procenta výnosů, což je trojnásobek mediánu země s hodnocením AA. Cokoli nad 10 % je červené varování.

Bezprostředními příčinami jsou nefinancované daňové škrty Donalda Trumpa a nefinancované výdaje Joea Bidena. Hlubší příčinou je růst nedotknutelného blahobytu střední třídy pro silné ročníky, zejména důchodů a zdravotní péče po 65. roce.

Výstřižek1

Rozpočtový úřad Kongresu říká, že schodek bude činit 1,6 bilionu dolarů (1,24 bilionu liber) v tomto fiskálním roce, 1,8 bilionu v příštím roce a 2,6 bilionu dolarů do roku 2034, pokud se Kongres nechopí bolestivé iniciativy. To předpokládá nastartovat  trend ekonomického růstu. V recesi by to bylo mnohem vyšší.

Čistý úrokový náklad je již nyní větší než americký obranný rozpočet. Před deseti lety to bylo 1,2 procenta HDP. Letos to bude 3,4 procenta a bude neustále stoupat.

Zahraniční centrální banky snižovaly své držby amerických státních dluhopisů již několik čtvrtletí: některé byly nuceny prodávat, aby ochránily své měny, jiné jednaly z geopolitických důvodů nebo aby usilovaly o lepší výnosy. Zabavení ruských rezerv v tvrdé měně ze strany G7 vyděsilo centrální banky globálního Jihu.

Čína za poslední dva roky snížila svou  dolarovou  pozici  z 939 miliard dolarů na 767 miliard dolarů . Podíl zahraničních centrálních bank na trhu amerických státních dluhopisů klesl z 25 procent v roce 2019 na letošních 14 procent. Soukromí kupci zatím zaskakují, ale i to už provází pochyby.

Rozsáhlé japonské penzijní fondy a životní pojišťovny zvolna  začaly repatriovat finanční prostředky zpět, protože Bank of Japan konečně zvyšuje úrokové sazby, čímž zmenšuje výnosovou mezeru, která udržuje obchodování s jeny oproti  dolaru. Americké ministerstvo financí se již nemůže spolehnout na to, že tento požadavek na blue chips pohltí emise amerických dluhů. Možná nejsme daleko od bodu přechodu, kdy se Japonci stanou čistými prodejci.

Výstřižek2

Americký dluhopisový fond Pimco o  hodnotě 1,9 bilionu dolarů se již diverzifikuje z amerického dluhu do relativních bezpečných přístavů Austrálie, Kanady a dokonce Velké Británie – pozoruhodná změna v post-Trussově vnímání, nebo nám možná říká, že epizoda s  Trussovou  nikdy nebyla tím, čím  se zdála být.

Podle mého názoru bude Fed znovu nucen zakročit, aby nakoupil americký dluh, přičemž tentokrát bude hrubou silou potlačovat výnosy  ze státních  bondů, jako to činil po devět let mezi rokem 1942 a dohodou mezi ministerstvem financí a Fedem z roku 1951.

Tehdy  násilně omezil výnosy  krátkodobých  pokladničních poukázek  na 0,375 procenta a dlouhodobých dluhopisů na 2,5 procenta. Vzhledem k tomu, že inflace běžela na 20 procentech, na konci se jednalo o  prachobyčejné vyvlastnění stávajících držitelů dluhopisů. Ale to byla alespoň dočasná výhoda, než si Amerika dá svůj dům do pořádku. Amerika tentokrát nic takového nedělá.

Fed bude mít problém zdůvodnit návrat ke kvantitativnímu uvolňování (QE) tak brzy poté, co vypustí inflačního džina z láhve. Nikdy však nepodceňujte schopnost  chucpe centrálních bankéřů. Fed by mohl namítnout, že musí jednat, aby zastavil budoucí pokles inflace výrazně pod 2 procenta nebo aby odrazil deflační dovozní šok z Číny. Samozřejmě by se vyhýbal termínu QE a nazval by to dynamickou kontrolou výnosové křivky nebo nějakou takovou  podobnou  krásou vypůjčenou od Bank of Japan.

Nákupy dluhopisů by ve skutečnosti byly zjevným měnovým financováním státního dluhu. Čisté zametání prezidentství Trump 2.0 by si to mohlo vynutit změnou zákona o Federálních rezervách. Prezidenství Harrisové by z nutnosti skončilo téměř stejně.

To, co začíná jako permanentní fiskální nepořádek, se vyvine v permanentní monetární nepořádek. To je místo, kam nyní Amerika míří svižným klusem.

Žádná jiná země nebo blok zatím není schopen ukotvit mezinárodní měnový a úvěrový systém. Žádná jiná měna není připravena nahradit dolar. Všichni budeme muset žít s opilým hegemonem.

Autor:

Ambrose Evans-Pritchard

Ambrose Evans-Pritchard je redaktorem specializovaným  na světovou ekonomiku The Daily Telegraphu. Již 30 let se zabývá světovou politikou a ekonomikou, pracoval  v Evropě, USA a Latinské Americe. Do Telegraphu nastoupil v roce 1991, sloužil jako washingtonský zpravodaj a později evropský korespondent v Bruselu.

******

Tohle  si střihne The Telegraph.  Představa,  že  by  něco podobného  publikoval  někdo  v  Česku,  ať  už  Kovanda  nebo Pikora o  analyticích  velkých bank  nebo dokonce  i  rádoby  ekonomických  novinářích zdejších  redakcí  je  stejně  směšná  jako nesmyslná.  Smí se ještě  jakž takž  kritizovat  Evropa a její  zadlužení , ale  sloup  kolektivního Západu  – USA , nikoliv.

Fiala, Stanjura, Jurečka, Bartoš, Pekarová, Rakušan a  další  tahle  cháska  má  plná  mluvidla toho , jak  nelze zadlužovat  budoucí  generace, ale  také  jak  jsme  vzorně  bok po boku s  USA na věčné  časy….Jak můžeme  být  bok po boku s největším a  tudíž zdaleka  nejnezodpovědnějším  světovým hazardérem a  dlužníkem? Tohle mi hlava  nebere!

Ano  už bankrot  takové  předlužené  Itálie  by představoval  obrovskou  ránu  světovému/kolektivně  západnímu  finančnímu  světu.  Ale  šlo by  jen  o  odřené koleno  ve  srovnání  s něčím podobným v  USA.  Opakuji – tohle  by zasáhlo  i  Křováky  v poušti Kalahari nebo  mongolské pastevce  na  okraji poušti  Gobi.  O  všech ostatních nemluvě.

A ani náznakem  to nevypadá,  že  by  s  tím někdo  chtěl cokoliv  dělat. Protože  kandidát na prezidenta  nebo prezident, který by  to  byť  jen zkusil,  by  se  stal  v USA  okamžitě  škodnou  bez sebemenší  šance.  Volič /až  na  českého troubu, co na  sobě  nechá  dříví  štípat/  prostě  chce za  každou cenu  svůj  blahobyt. I když je na nesplatitelný  dluh. A když mu jej  někdo upře, tak s ním zatočí.  Začarovaný  kruh. Bohužel s  celoplanetárními  důsledky.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (42 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*