Je tomu právě rok, kdy jsme na tomto místě hovořili s kolegou, novinářem Dušanem Neumanem, o prudkých proměnách Ameriky z obdivovaného ráje svobody, zejména svobody slova, v něco, co nabývá stále zřetelnějších červených až rudých odstínů. A nedosti na tom – v posledních letech se zde tu a tam občas objevují i nahnědlé nebo načernalé stíny. Dušan Neuman o tom loni v lednu řekl: „V Americe se děje něco, co se podobá Mussoliniho korporativnímu fašismu.“ Právě při těchto jeho slovech zpozornělo nemálo z vás, posluchačů, jak se dá alespoň soudit podle ohlasů, které nám přišly. Je tedy zřejmé, že v tématu budeme po dvanácti měsících pokračovat. Před několika dny jsme si připomněli události v americkém Kapitolu a inauguraci nového prezidenta Joe Bidena. Jak se mu ten rok povedl? Potvrdil, nebo naopak vyvrátil obavy nemalé části Američanů – a nejen jich – z dalšího vývoje Spojených států? Je zřejmé, že právě o tom budu hovořit opět s Dušanem Neumannem, který pracoval třeba pro Český rozhlas, stejně jako pro řadu dalších českých médií, a nyní žije už více než 40 let ve Spojených státech amerických.
Dušan Neumann v rozhovoru mimo jiné říká:
- Zlomovým bodem (ve vnímání prezidenta Bidena) byl útěk z Afghánistánu, ta kapitulace – a na to jsou Američané docela citliví.
- Joe Biden je jen frontman, za kterým stojí jeho loutkovodiči.
- Jeho (Bidenovy) příspěvky k americké zahraniční politice byly vždycky víceméně nešťastné. Bývalý ředitel CIA za George Bushe napsal, že kdykoli se chce seznámit s nějakým malérem v americké zahraniční politice, tak je pod tím podepsán Joe Biden.
- Narůstá počet chudých lidí a lidí vyčleněných ze společnosti. A to zejména v demokratických státech.
- Obrovská, rekordní kriminalita je výsledkem snahy převést bezpečnost obyvatel na čistě sociální problém, sebrat peníze policistům a dát je sociálním organizacím a neziskovkám.
- Za jeden rok Bidenovy vlády je více zastřelených policistů, než bylo za deset let předtím.
- Neustále se mluví o systémovém rasismu, ale nejvíce zastřelených policistů jsou černoši nebo Latinoameričané.
- V Chicagu dochází každý víkend zhruba k padesáti přestřelkám, v nich je deset, patnáct mrtvých – a skoro všechno jsou to černoši.
- Když jsem koncem padesátých let četl výtisky Rudého práva o procesu se Slánským, tak mi to přišlo tak nesmyslné, tak nepravděpodobné až idiotské, že jsem si říkal, jak jen ti lidi tomu mohli věřit. A činnost parlamentní komise, která vyšetřuje události v Kapitolu loni 6. ledna mi to někdy v něčem připomíná.
- V některých státech bylo povoleno v prezidentských volbách volit tak, že v některých čtvrtích se objevily na ulicích schránky, trochu připomínající poštovní schránky, což byly volební urny, a dobrovolníci chodili, od voličů vybírali volební lístky a házeli je do těchto schránek. Ty se pak vzaly a lístky v nich se spočítaly.
- Současná situace v Americe mi v něčem připomíná rok 1949 tady v Čechách.
Když zde čtu statistiku o těch černoších, vzpomněl jsem si na naší ministryni obrany Černochovou, jak darovala Ukrajincům munici a očekává za to zřejmě příliv ukrajinských vyškolených sestřiček, lékařů, ajťáků a pracujících. Má tu někdo pocit, že je správné posílat do neklidných oblastí zbraně? Já ne.