Polsku dochází s Ukrajinou trpělivost a USA peníze na další válčení
Sdílet článek:

SYRZDARMA

Prohlášení prezidenta Zelenského na půdě OSN vyvolalo ostrou reakci Polska. Američtí zákonodárci se dohadují o dalším financování války na Ukrajině. Řada republikánů řekla, že už toho bylo dost.

Subjektivní výběr informací ze světového tisku. Zdroj na konci článku.

(1) Spor o obilí

The Hill, 20. září 2023

Spor o to, zda může být ukrajinské obilí dodáváno na evropské trhy, vyvolal spor mezi Polskem a Ukrajinou. Polsko, Maďarsko, Slovensko a Chorvatsko prodloužily zákaz dovozu některých ukrajinských zemědělských produktů, přestože Evropská unie se v polovině září rozhodla zákaz dovozu zrušit.

(2) Poláci se nenechají urážet

The Hill, 23. září 2023

Prezident Zelenskyj učinil tento týden v OSN dalekosáhlá prohlášení, během kterých řekl, že některé země v Evropě udělaly z exportu obilí horor. Premiér Morawiecki v pátek reagoval: „Chci prezidentu Zelenskému říci, aby již nikdy neurážel Poláky.”

(3) Ukrajina je jako tonoucí

Prezident Polska Andrzej Duda, tisková konference New York, 20. září 2023

„Tak trochu jednáme s tonoucím. Tonoucí se chytá každého stébla. To je podobné situaci mezi Polskem a Ukrajinou. Je důležité jednat tak, aby člověk ochránil sám sebe před stažením do hlubin tonoucím? Samozřejmě, že musíme jednat především tak, abychom neuškodili sami sobě, protože když nás tonoucí stáhne s sebou, pomoci se nedočká. Musíme tedy bránit především vlastní zájmy a učiníme tak efektivně a rozhodně.”

Pozn. redakce: Hájit zájmy občanů vlastní země? Nevídané.

(4) Ukrajinští oligarchové

Bývalá premiérka Polska Beata Szydlo, Twitter, 19. září 2023

„Prezident Ukrajiny si v OSN stěžuje na co? Tranzitní koridor pro ukrajinské obilí existoval a existuje. Bohužel to byli ukrajinští oligarchové, kteří zneužili této příležitosti a zaplavili evropské trhy obilím místo toho, aby jej exportovali dále. Zelenského prohlášení jsou tvrzení nehodné seriózního politika.”

(5) Chudé země mají smůlu

Italské PiccoleNote, 18. července 2023

Není pravda, že ukrajinské obilí putuje do chudých zemí. Podle mezinárodní agentury Oxfam byl do nejchudších zemí světa dodán pouze zlomek pšenice a dalších potravin v rámci černomořské dohody o exportu obilí, zatímco do nejbohatších zemí šlo asi 80 %.

V této souvislosti je možné poukázat na vyšetřování skupiny mezinárodních novinářů, kteří zjistili, že v prvních sedmi měsících ruské invaze byla velká část obilí, které prošlo Halmeou a dalšími rumunskými hraničními přechody, vyvezena pochybnými ukrajinskými společnostmi obviněnými z daňových úniků a dalších zločinů. Záležitost vyšetřovala také ukrajinská justice, která u 300 společností zahájila vyšetřování.

(6) Korupce?

Kiev Post, 19. června 2023

Ukrajinská bezpečnostní služba odhalila korupční schéma, podle kterého měli vládní činitelé požadovat úplatky od ukrajinských firem, které exportují obilí. Úředníci poskytovali firmám záruku, že jejich produkty bez problémů projdou laboratorními testy a že firmy dostanou certifikáty nutné pro export obilí. Tyto aktivity vynášely zúčastněným úředníkům milion dolarů měsíčně.

Pozn. redakce: Článek je založen na oznámení ukrajinské bezpečnostní služby na sociální síti Telegram.

(7) Už žádné projevy

New York Post, 21. září 2023

Předseda republikánské většiny v Kongresu Kevin McCarthy odmítl žádost prezidenta Zelenského, aby mohl promluvit k zákonodárcům stejně jako loni v prosinci. „Neměli jsme čas”, řekl.

(8) Část amerických politiků říká dost

Dopis 14 amerických senátorů, 21. září 2023

„Od ruské invaze na Ukrajinu vyčlenily USA 114 miliard dolarů na financování Ukrajiny. Američané si zasluhují vědět, kam šly jejich peníze. Jsou Ukrajinci blíže vítězství než před šesti měsíci? Jaká je naše strategie? Jak definuje prezidentova administrativa vítězství na Ukrajině? Bylo by absurdní rezignací na zastupitelskou odpovědnost poskytnout další financování bez odpovědi na tyto otázky.”

(9) Hrozí zavření federálních úřadů

ABCNews, 23. září 2023

Bílý dům upozornil federální úřady, aby se připravily na zastavení své činnosti, neboť se dosud nepodařilo dosáhnout dohody ohledně financování. Podle zavedené praxe musí vláda pozastavit svoji činnost, pokud se zákonodárci a prezident nedohodnou na 12 rozpočtových zákonech nebo na nějakém přechodném řešení.

Pokud nebude dosaženo dohody o financování do 1. října, musí federální vláda pozastavit svoji činnost s výjimkou funkcí, které jsou považovány za nezbytné.

Pravicové křídlo Republikánské strany požaduje dramatické snížení rozpočtových nákladů a zastavení finanční pomoci Ukrajině.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*