Bruselští ve varšavských branách




Sdílet článek:
IVO STREJČEK
V Polsku proběhly mimořádně sledované parlamentní volby. Vítězem se stali konzervativci z Práva a spravedlnost. Vládu však, s největší pravděpodobností, budou skládat Brusel milující a Bruselem milovaní liberálové Donalda Tuska spolu s progresivistickou Třetí cestou a programově podobnou Levicí. Žádné dobré zprávy pro každého, kdo se vzpírá bruselské centralizaci moci a pro každého, kdo vidí dnešní hlavní politický střet jako střet o hodnotové směřování evropské civilizace, to nejsou.

V Polsku v těchto volbách (podobně jako na Slovensku) nešlo o témata ekonomická, o inflaci, o hospodářský růst, o míru nezaměstnanosti, o růst HDP, o úspěch hospodářského zotavení země po „kovidu“. V Polsku ani nešlo o vyšší či nižší míru angažovanosti země v rusko-ukrajinském konfliktu – tam budou „tuskovci“ stejní jako „kaczyńskovci“.

Proč tedy byly polské parlamentní volby tak důležité? Šlo v nich jednak o zachování existence posledních politických snah polské vlády o vedení – na Bruselu nezávislé – domácí politiky (Kaczyńsky – Morawiecki), nebo o vítězství Bruselu bezpodmínečně podřízené politiky (Tusk), jednak v nich také šlo o ideový souboj dvou světů. Světa myšlení normálního člověka a světa myšlení novodobého progresivistického, multikulturalistického, genderistického, „thunbergovského“ světa. Na rozvážném katolickém venkově a v menších městech vyhráli Kaczyńského konzervativci, ve velkých „mondéních“ liberálních metropolích levicoví „tuskovci“.

Nezávislost na Bruselu a odpor vůči levicovým progresivistickým nápadům, to jsou ony hlavní „bojové“ linie, které charakterizovaly politický souboj o moc v Polsku – a jsou také hlavními bojovými liniemi současného politického světa. Vítězem v Polsku jsou sice konzervativci, vládu však s největší pravděpodobností budou sestavovat Tuskovi „probruselští“ progresivisté.

Co to znamená?

Donald Tusk byl vždy zastáncem co největší politické a ekonomické integrace EU. Ostatně, právě pro tyto své postoje byl vybrán (ne zvolen) za předsedu Evropské rady (2014 – 2019), stal se „polským Bruselanem“, byl významným podporovatelem Lisabonské smlouvy, pokud stál v čele Polska, přál si vstup své země do eurozóny. Jako předseda Evropské rady nezvládnul po roce 2014 usměrnit ukrajinské ambice a svou krátkozrakou podporou vybudil ukrajinské naděje na vstup do EU. Pokud tedy nejmenovaný vysoký představitel Evropské komise říká, že „Tusk se stane nejvýznamnějším lídrem velké evropské země na Evropské radě, [a svými postoji] ji zásadně ovlivní“, má pravdu. Tusk není autentickým polským politikem, je oním pověstným trójským koněm, který bude sloužit více Bruselu, než Varšavě – a zdůrazněme, že Tusk – premiér se stane jistě významnou politickou vahou, která zvyší šance i naděje von der Leyenové stát se po volbách do Evropského parlamentu v příštím roce předsedkyní Evropské komise i podruhé.

Projekt V4, už tak dnes oslabený, bude ztrátou polského konzervativního přemýšlení o evropské integraci oslaben ještě více. To je jistě chtěným přání Fialy, Pekarové, Rakušana, Jurečky, Lipavského a Dvořáka, jistě to není přáním Orbána ani nového slovenského premiéra Fica. Radost mohou mít Němci, těm V4 vždy vadila. Těšit se z Tuskovy „bruselské“ vlády mohou všechny ty Jourové, které dělaly vše, co mohly, aby na polské konzervativce v každém vhodném okamžiku zaútočili a v očích části polských voličů ji ničily.

Tuskova vláda bude jistě přivítána Berlínem. Skončí polské připomínání Druhé světové války a naznačování, že by Německo mělo zaplatit válečné reparace (a nyní nediskutujme, zda to bylo politicky realistické a smysluplné polské „volání“). Spokojeni budou i Američané. Tusk nebude na polském postoji k NATO či válce na Ukrajině jistě nic měnit. V nenávisti ke všemu ruskému bude sdílet stejný postoj jako Kaczyńského „jestřábi“.

Co bude znamenat Tuskova budoucí vláda pro nás? Fialově probruselské vládě se uleví. S Tuskem jistě najdou mnohem více společných témat, než s Morawieckého vládou. Tuskova vláda, to je především vítězství Pekarové, Rakušana, Lipavského a Jurečky. To je vítězství probruselské (stále silnější a dominantnější) části ODS. To bude propagandistický impuls pro všechny české europeisty. To bude „životadárná“ krev do žil všem progresivistům a milovníkům Bruselu.

Donald Tusk v čele budoucí polské vlády, to jsou ti „Bruselší ve varšavských branách“. Vnesou do Polska vše nezdravé, co kolem sebe vidíme, a budou „příkladem“, jak to za dva roky „zmáknout“ i u nás. Vyhrát volby, to ještě vůbec neznamená sestavit vládu a úspěšně vládnout. I to je jedno z poučení polských parlamentních voleb.

 

IVO STREJČEK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*