Vláda Petra Fialy není u moci ani půl roku a její ministři už otevírají debatu o zavedení eura. Prvním průkopníkem se stal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), podle kterého právě fakt, že České republika čelí výrazně vyšší inflaci, než je průměr eurozóny, ukazuje výhodnost jeho přijetí. S tím rezolutně nesouhlasí předseda Svobodných Libor Vondráček, podle kterého je česká koruna v dalším historickém ohrožení.
„Inflace je v tuzemsku oproti eurozóně přibližně dvojnásobná a celá situace ukazuje, že kdybychom měli euro, jsme na tom lépe. Nastal tak čas otevřít debatu o přijetí eura. Benefity společné měny převažují nad potenciálními riziky. Není na co čekat,“ uvedl před časem ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Na jeho slova reagoval Libor Vondráček, předseda Svobodných, podle kterého bychom neměli naskakovat na lep některým samozvaným léčitelům České republiky. „Jak fungují recepty těchto samozvaných léčitelů, jsme mohli vidět poslední dva roky. Jeden radiolog, který je nyní ministrem zdravotnictví, se snažil léčit velkou množinu lidí něčím, co prý mělo mít účinnost větší než 99 procent, ale my dnes vidíme, že účinnost je daleko menší,“ rýpl si Libor Vondráček do prosazování očkování proti covid-19.
„Co se týká ekonomiky, tak si myslím, že radiolog a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek rozumí ekonomii ještě mnohem méně. Když nedávno zmínil, že bychom se měli začít bavit o přijetí eura, tak jsem si vzpomněl na velkou petici za zachování české koruny, ke které nás vedla obava, že po volbách by mohla vláda existenci české koruny ohrožovat. A bohužel je tomu tak,“ připomněl Vondráček s tím, že Česká republika je pacientem, který leží na operačním stole. „Předchozí vláda operaci zvorala, dokonce se do rány dostal zánět. A když se zbavíme české měny, je to, jako kdybychom se zbavili jednoho z nástrojů, které můžeme použít k uzdravení české ekonomiky,“ dodal Vondráček.
Nechat si korunu je hezká iluze, ale jedině v případě, že bychom provedli odstřížení dvou nul a obnovovat ekonomiku. V tuto chvíli je to taková kolonialní měna na úrovni německa roku 1919