Primátor Hřib to opravdu nemá lehké …
Sdílet článek:
Při řešení problémů s přijímáním ukrajinských uprchlíků vláda často nechává pražského primátora i hejtmany jednotlivých krajů na holičkách.

Pražský primátor Zdeněk Hřib včera oznámil, že hlavní město uzavře od 15. června centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Praha je totiž podle jeho slov přetížená, v porovnání s některými kraji je v ní až čtyřikrát více uprchlíků na počet obyvatel a chybí podle něj systém, který by pomáhal uprchlíky přerozdělovat do méně vytížených krajů (viz odkaz zde).

Ze záměru pražského primátora nejsou podle očekávání nadšeni politici z jiných krajů: předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba označil Hřibovo rozhodnutí za nekolegiální krok a politické gesto, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický pak dokonce oznámil, že pokud Praha uprchlické centrum skutečně uzavře, udělá totéž i Pardubický kraj. Takže co teď? Měl by od svého ultimáta ustoupit pražský primátor, nebo by naopak měli hejtmani z jednotlivých krajů projevit více solidarity s hlavním městem?

Z mého pohledu je odpověď na tuto otázku poměrně složitá. Na jednu stranu asi není dost dobře možné dosáhnout toho, aby byli váleční uprchlíci z Ukrajiny rozděleni zcela rovnoměrně do všech krajů. Navíc je vcelku logické, že do našeho hlavního města míří uprchlíků více než do jiných oblastí České republiky, neboť je tam větší perspektiva toho, že zde tito lidé seženou práci. Navíc je u některých z nich možné, že právě v Praze již určitou dobu žije některý jejich známý či příbuzný.

Na druhou stranu, byť Zdeněk Hřib nepatří zrovna k mým politickým oblíbencům a před časem jsem se zde na blogu docela podivoval tomu, že byl zařazen mezi pět nejlepších primátorů v rámci zemí EU, uznávám, že v souvislosti s příchodem tak velkého množství uprchlíků do české metropole toho bylo na jeho bedra naloženo příliš a jeho role je v současném období opravdu nezáviděníhodná. Zvlášť, když situaci v Praze výrazně přitížil i pobyt několika stovek ukrajinských Romů, kteří až do včerejška přespávali v prostorách pražského hlavního nádraží. A byť toto improvizované uprchlické místo dle zprávy na iDNES již včera skončilo, problémy s lidmi, kteří asi ne všichni uprchli před válkou a část z nich má maďarský pas, tímto pro naše hlavní město nejspíš nekončí.

Někteří členové současné vlády v čele s premiérem Fialou a ministrem vnitra Rakušanem přitom ještě donedávna prohlašovali, jak perfektně Česká republika situaci s ukrajinskými uprchlíky zvládá, případně jsme z jejich úst slyšeli, že vláda má plán, jak situaci řešit. Realita je však dle všeho poněkud jiná a nejenom pražský primátor, ale i hejtmani některých krajů byli vládními politiky často ponecháni na holičkách…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*