Je finanční pokuta pro řeporyjského starostu Novotného adekvátním trestem?
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Ve srovnání s jiným mediálně známým případem mi výše trestu pro Pavla Novotného za výrok o “palestinských opicích” přijde poněkud nízká.

Obvodní soud pro Prahu 5 uložil řeporyjskému starostovi za ODS Pavlu Novotnému peněžitý trest za výrok, který před necelými třemi měsíci napsal na síti X. V reakci na teroristický útok v Jeruzalémě, uskutečněném hnutím Hamás, tehdy Novotný napsal: “Palestinci jsou opice. Regulérní opice. Nic víc.” Přičemž na kritiku, kterou pod příspěvkem napsali jiní uživatelé sítě, reagoval v několika případech vzkazem na adresu Palestinců: „vybombardovat“ (viz odkaz zde). Přestože Novotný tento příspěvek posléze smazal (před smazáním ho stihla “lajkovat” například ministryně obrany Jana Černochová) a omluvil se za něj, dostal se kvůli němu do hledáčku Policie ČR.

Co na práci policie i soudu vidím v tomto případě chvályhodné, je to, že věc byla vyřešena za takto rychlou dobu. U českých soudů se něco takového stává spíše výjimečně. A také to, že bývalému bulvárnímu novináři tentokrát takto nechutný výrok u orgánů, činných v trestním řízení, neprošel. Což se v minulosti tomuto komunálnímu politikovi za ODS nestávalo (Pavel Novotný byl sice v roce 2021 odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu, ten si však vykoledoval za nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta).

Z těch nejvíce nechutných výroků, které řeporyjskému starostovi prošly, bych připomenul například jeho slova na adresu bývalého policejního prezidenta Stanislava Novotného, že je vlastizrádce a měl by viset, nebo jeho označení místopředsedkyně ANO a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové za “ubohou estébáckou kurvičku”. Asi nejvíc nechvalně známý je pak jeho výrok, pronesený v jednom rozhovoru v roce 2020, kdy doslovně prohlásil: „V zájmu České republiky je, aby Babiš prostě zmizel, umřel a aby Zeman taky umřel a odešel do věčných lovišť.“ (viz odkaz zde). Opravdu by mě zajímalo, co by se dělo, pokud by například nějaký komunální politik z nevládní strany dnes pronesl takto nechutné výroky na adresu současného prezidenta či premiéra…

Co ovšem poněkud podlamuje mou důvěru v to, že se u českých soudů opravdu měří všem stejným metrem, je skutečnost, že řeporyjský starosta dostal za výrok o “palestinských opicích” jenom peněžitý trest. Byť dle jeho slov “jde o pětimístnou částku začínající hodně, opravdu hodně ošklivou cifrou” (viz odkaz zde).

Tímto nevolám po tom, aby za neuvážené výroky, které často někteří lidé napíší do internetového prostoru v afektu nebo v okamžiku, kdy zrovna “nejsou úplně ve formě”, byli jejich autoři posíláni do vězení. Ale trest pro Pavla Novotného mi přijde neadekvátní ve srovnání například s mediálně známým případem jistého Václava Klestila. Ten tehdy v reakci na teroristický útok na mešity na Novém Zélandě (při kterém bylo zabito 51 lidí) v jedné internetové diskusi napsal: „Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce.“ (viz odkaz zde) Klestil za to dostal u Pražského vrchního soudu tříletý podmíněný trest (přičemž státní zástupce tehdy navrhoval poslat ho na pět let do vězení).

Z mého pohledu jak Pavel Novotný, tak i zmiňovaný Václav Klestil napsali do veřejného prostoru nenávistný výrok (za který se oba později omluvili) vůči lidem jisté národnosti či jisté náboženské víry. A jelikož mi oba výroky přijdou srovnatelně odsouzeníhodné, měla by dle mého názoru být srovnatelná i výše jejich trestu.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Za kecy i blbý by se němělo trestat. Ani finančně, ani jinak. Já mám názor na islám a jeho nositele horší než ten, který vypadl z řeporyjského prasete. Pokud ho pronesu veřejně, můžou mě trestat, takže si ho jen myslím a povím maximálně před přáteli. Řeporyjské prase by asi zaslužilo pár facek od manželů uražených žen, ale to je všechno.

    • Ve chvíli, kdy jsou čeští občané zavíráni do kriminálu za blbý kecy, je třeba si “menzisty” všímat. Pokud mu prochází to, co neODSákovi neprojde, je to zvůle vlády a je třeba jí odstranit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*