SYRZDARMA
Několik možná zajímavých myšlenek odjinud.
Od Stuarta Milla po anonymního autora na internetu.
Zajímavá myšlenka
„Když lidé říkají, že „vláda musí něco udělat”, já se ptám, jestli někdy studovali, co se stane, když vláda něco dělá v porovnání s tím, když nedělá nic.”
Thomas Sowell
Thomas Sowell je americký ekonom. Začínal jako socialista, ale pak šel pracovat na poštu a od té doby je z něj neochvějný zastánce minimálního státu.
Pozn. redakce: Je to velká záhada. Řada lidí ještě věří tomu, že vláda je schopná vyřešit jakýkoli zádrhel, přestože za desítky let nebyla schopná zajistit, aby měly úřady otevřeno každý den v týdnu bez přestávky na oběd. Co kdyby se soustředila napřed na tohle, než bude ostatním říkat, jak mají řídit svoje životy?
Aneb „slova učí, ale příklady táhnou”.
Dosud nevysvětlený paradox
„Takže abychom si to shrnuli: Fašismus je nebezpečný, protože eliminuje svobodu slova, ale my musíme eliminovat svobodu slova, abychom zabránili nástupu fašismu.”
Anonymní autor
Pozn. redakce: V odborných kruzích je to známo jako argumentační eso dialektického neomarxismu. Vyznačuje se tím, že argument popírá sám sebe, ale nikomu to nevadí nebo se bojí říci, že to je nesmysl, takže argument v klidu žije dál.
Pohled do nitra vlastní duše
„Je častou chybou socialistů, že přehlédnou přirozenou pohodlnost lidstva, tendenci lidí být pasivní, být otrokem vlastních zvyků, pokračovat neustále po vybrané cestě. Nechte je dosáhnout úrovně existence, kterou považují za snesitelnou, a nebezpečí, kterého je nutné se obávat, je, že se nebudou dále rozvíjet, nebudou se zlepšovat. Jejich schopnosti zkorodují a ztratí i energii potřebnou k tomu, aby se uchránili před zhoršením situace. Konkurence nemusí být jediná myslitelná pobídka, ale v současnosti je nutná a nikdo nedokáže předpovědět, kdy nebude nezbytnou podmínkou pokroku.”
John Stuart Mill
John Stuart Mill byl anglický filozof a ekonom 19. století.
Pozn. redakce: Na tohle přišli již před dvě stě lety a lidé si to dodnes odmítají přiznat.
Někdo to říci musí
„Jenom ti nejubožejší z mužů chtějí ve sportu soupeřit se ženami a pouze ti s nejubožejším intelektem je za to chtějí oslavovat.”
Anonymní autor
Pozn. redakce: Je smutné, že nekonečné zástupy militantních feministických organizací v okamžiku, kdy by měly být militantní, nemilitantně mlčí.
O politice Evropské unie
„Je možné ignorovat realitu, ale není možné vyhnout se následkům ignorování reality.”
Ayn Rand
Ayn Rand se narodila v Rusku na počátku minulého století, ve 21 letech emigrovala do USA a stala se vůdčí ženou individualismu. Její nejslavnější román se jmenuje Atlasova vzpoura.
Pozn. redakce: Ten, kdo kontroluje tiskařské stroje na peníze, může ignorovat realitu relativně dlouho. Ale ne navždy. Ten okamžik zřejmě nastal a Evropa vstoupila do fáze, kdy musí čelit následkům ignorování reality. Ovšem stále ještě nedokáže přiznat, že ji ignorovala, takže agónie bude po nějakou dobu pokračovat.
Buďte první kdo přidá komentář