Co také zaznělo na ekonomickém fóru v Davosu




Sdílet článek:

SYRZDARMA.CZ

Minulý týden se do švýcarského Davosu sjely politické a ekonomické elity, aby diskutovaly o tom, co trápí současný svět a jak mu pomoci. Zcela náhodný výběr toho, co mohli účastníci fóra slyšet.

Světové ekonomické fórum neboli WEF pořádá každý rok v lednu setkání politiků a významných osobností ze světa podnikání. Témat letošního setkání byla řada: klimatická změna, Ukrajina, inflace nebo rovnost. Kompletní zdrojová informace na konci článku.

(1) Tisíce atomových bomb 

Al Gore je bývalý víceprezident v kabinetu Billa Clintona. V roce 2007 dostal Nobelovu cenu míru za svoje snahy zvýšit informovanost o globálním oteplování.

Během svého projevu v Davosu řekl:

„Šest set tisíc atomových bomb srovnatelných s hirošimskou bombou explodují každý den na planetě Zemi. To je síla, která uvádí oceány do varu, vytváří atmosférické proudy a dešťové bomby, vysává vláhu z půdy, vytvářejíce sucha, rozpouští ledovce a přináší vlny klimatických uprchlíků, jejichž počet má podle předpovědí dosáhnout jedné miliardy.”

Pozn. redakce: To je majstrštyk. Tolik hrůz ve dvou větách. Tisíce atomových bomb, vařící oceán, dešťová bomba, miliarda čehokoli. Kdo se okamžitě nezhroutí, neodevzdá svoje auto a veškerý majetek, nemá srdce.

(2) Peníze, spoustu peněz

John Kerry odpovídá ve vládě prezidenta Bidena za klimatickou politiku.

Během svého vystoupení uvedl:

„Dokážeme to. Protože to je jediná šance, jak udržet limit oteplování pod 1,5 stupněm. Jak to uděláme? Tohle je moje zkušenost z minulosti: peníze, peníze, peníze, peníze, peníze, peníze, peníze.”

Pozn. redakce: Ano, slovo peníze zopakoval sedmkrát. Vypadlo mu jedno důležité slovo: vaše.

(3) Nezákonné ošklivé řeči

Věra Jourová řekla při panelové diskuzi směrem k americkému kolegovi:

„Nenávistné projevy budou i v USA brzy nezákoné. Máme silné důvody pro to, aby byla nenávistná řeč v trestním zákoníku. Potřebujeme, aby sociální platformy pracovaly v lokálním jazyce a identifikovaly případy nenávistné řeči.”

Pozn. redakce: Bývala kdysi v televizi taková soutěž, ve které různě barevné týmy dětí hádaly, co je na obrázku. Z pořadu se dochovala hláška: A modří už vědí…, jak tohle dopadne.

(4) Nezodpovězená otázka

Novinář Ezra Levant z Rebel News se na ulici zeptal ředitele firmy Pfizer Alberta Bourly:

„Kdy jste se dozvěděl, že vakcína proti nemoci Covid-19 nebrání přenosu? Jak dlouho jste to věděl bez toho, aniž byste to sdělil veřejnosti?”

Albert Bourla odpověděl: „Děkuji velice.”

Video s uvedenou konverzací bylo podle Rebel News zakázáno na platformách Facebook, Instagram a YouTube. Zůstalo na Twitteru.

Pozn. redakce: Klást všetečné otázky zpochybňující autoritu vyhodnotil tým právních odborníků jako nenávistný projev. To je úplně stejné jako ptát se v padesátých letech, jestli je možné, aby mandelinka bramborová sežrala tolik brambor.

(5) Volnočasové aktivity

Podle deníku Daily Mail vyletěla v Davosu poptávka po luxusních prostitutkách. Jsou ubytovány ve stejných hotelích jako účastníci kongresu a oblékají se do byznysových šatů, aby nevyčnívaly. Sazby se se pohybují od 700 do 2 300 Eur za celou noc.

Pozn. redakce:

Vládní účtárna: Pane ministře, je možné, že jste vypil za noc Coca Colu za 2 000 eur?

Ministr po krátkém úvaze: Ano, to je možné. Po dobrém projevu mám vždy velkou žízeň.

(6) Ne všichni mají nárok na elektroauta

Nezávislá novinářka Masako Ganaha se zeptala řidiče limuzíny v Davosu:

„Vozy, které jezdí pro aplikaci Uber, jsou všechny elektrické?”

Anonymní řidič: „Nesmí jezdit na benzín. Pouze elektrická auta zde smějí jezdit.”

Novinářka: „Co vaše auto?”

Anonymní řidič: „Moje auto je normální. Pro VIP hosty nemohu mít elektrické auto.”

Pozn. redakce: První lekce dialektického marxismu: všichni jsou si rovni, ale někteří více. Vždyť je to tak jednoduché.

(7) Varování na závěr

Věra Jourová v rozhovoru pro média:

„Po tom, co Elon Musk převzal společnost Twitter se svojí absolutní svobodou slova….my jsme také ochránci svobody slova. Máme pravidla, která musí být dodržována, jinak budou sankce. Musí se chovat určitým způsobem, aby nezpůsoboval společnosti opravdu velkou škodu. Vždy jsem si myslela, že tento pocit odpovědnosti tam je. To je něco, co u Elona Muska já osobně necítím, ale uvidíme.

Pozn. redakce: V pekle je vyhrazeno speciální místo pro ty, kteří si musí pamatovat znělku Hlasu Ameriky a ten úlevný pocit naděje, že jiný svět existuje, a kteří o pouhých třicet let později mluví o sankcích za jiné názory.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Škoda, že v Davosu nezazněla ta přelomová myšlénka, kterou jsem tuhle zachytila: „Oteplování planety je strašlivě nebezpečné, hrozí, že se uvaříme. Navrhuji je vyrovnat nukleární zimou.“

    • No Vam se zda doma u kàvy a zrejme s nejakym typem duchodu v kresle a s kocourem v kline ten svet v poradku a dychatelny.No a predstavte si,ze se najdou lidé kterym ne.No a ti co drancujou suroviny a perou to do celeho sveta se pravě tech alternativnich zdrojů surovin bojí víc než moru.A vite proč.Tolik penez o kolik ty staty by prisli ani neumime spocitat.A za ty si najmou hlasne trouby a budou lidi oznacovat za blazny.Jó ty prachy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*