Americká pomoc Ukrajině: Zvrátí to současnou situaci na frontě?
Sdílet článek:

PZ

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona na pomoc Ukrajině. Nyní ji musí schválit Senát a podepsat prezident Spojených států Joe Biden.

Senát už přislíbil, že bude rychle hlasovat (a hlasovat se tam určitě bude, vzhledem k tomu, že demokraté mají v horní komoře většinu) a poté pošle návrh zákona Bidenovi k podpisu.

Účet, jak jsme již řekli , zahrnuje 60,84 miliardy dolarů, z nichž většinu utratí sami Američané.

 • Více než třetina z této částky, 23,2 miliardy dolarů, půjde na doplnění arzenálů americké armády, které byly zredukovány po vojenských dodávkách do Kyjeva.
 • Na nákup nových zbraní pro Ukrajinu půjde 13,8 miliardy dolarů. Bavíme se jak o rychlých dodávkách, tak o objednávkách zbraní, které je potřeba ještě vyrobit.
 • Dalších 11,3 miliardy bude vynaloženo na současné aktivity americké armády v regionu – například na výcvik ozbrojených sil Ukrajiny a vojenskou přítomnost v zemích východního křídla NATO.
 • Více než 7,8 miliardy je přislíbeno na podporu ukrajinské ekonomiky (tyto peníze půjdou do ukrajinského rozpočtu na pokrytí deficitu) – ovšem ve formě půjčky, což byla podmínka republikánů.
 • Zbývající alokace jdou na menší potřeby – například na kontrolu obchodu s drogami, jadernou bezpečnost nebo posílení donucovacích orgánů.


V samostatném odstavci návrh zákona zavazuje Bidena, aby do 45 dnů předložil strategii další podpory Ukrajiny. Musí mít „víceletý rozsah, stanovit konkrétní a dosažitelné cíle a identifikovat a upřednostňovat zájmy národní bezpečnosti USA“.


Kdy a jaké zbraně dorazí na Ukrajinu?

The Washington Post dnes uvedl, že  Pentagon bude potřebovat „méně než týden” na dodání některých zbraní ukrajinským ozbrojeným silám . Jak již řekl Biden, budou odeslány ze skladů americké armády.

Podle všeho budou první várky obsahovat rakety Patriot a dělostřelecké granáty. Alespoň to je přesně to, co Biden uvedl ve středu , když řekl, že zbraně ze zásob Pentagonu budou okamžitě převedeny na Ukrajinu.

Zda budou přemístěny rakety ATACMS dlouhého doletu, 300 kilometrů, je otevřenou otázkou. Zákon k tomu Bidena na jednu stranu zavazuje, na druhou stranu mu umožňuje nepřenášet rakety, pokud prezident usoudí, že to ohrozí bezpečnost Spojených států.

V tomto případě bude prezident povinen vysvětlit Kongresu důvod odmítnutí. Zřejmě jde o čistě politický bod, kterým chtějí republikáni Bidena přimět, aby se k tomuto kroku ospravedlnil.

Ve stejném duchu stojí za zvážení požadavek na předložení strategie pro Ukrajinu s uvedením načasování podpory. To je něco, čemu se Bílý dům vždy vyhýbal a raději učinil pomoc Kyjevu prakticky na dobu neurčitou, dávkuje ji v závislosti na určitých nevyřčených úkolech a bez oznámení svých dalších plánů.

Pokud Biden v takové strategii nic konkrétního nenaznačí, bude obviněn z prodlužování války a netransparentního utrácení finančních prostředků.

Obecně je ale přijetí zákona jistě důležitým znakem podpory Ukrajiny ze strany Spojených států, včetně Republikánské strany, která dokonce stáhla svůj hlavní požadavek – spojit pomoc Ukrajině s otázkou hranic. A to je signál, že politika USA se nemusí zásadně změnit ani v případě, že se k moci dostane Donald Trump. Ve skutečnosti podstatná část republikánů šla proti základnímu bodu svého prezidentského kandidáta o bezpečnosti hranic a ve skutečnosti přijala postoj Bílého domu ohledně pomoci Ukrajině .

Zda se odblokováním americké pomoci podaří zvrátit současnou složitou situaci ukrajinských ozbrojených sil na frontě, kde iniciativu drží ruská armáda, se ukáže v následujících měsících.

prvnizpravy.cz, strana

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

14 Comments

 1. Pochybuji. Může konflikt prodloužit – a může taky Rusy přimět, aby udeřili s větší silou. Rozhodně hlavní cíl, který Biden sleduje: listopadové volby, mu může spadnout na hlavu – pokud se do nich ukrajinská situace radikálně nezmění, může mu to naopk uškodit: vyhazuješ peníze daňových poplatníků na prohraný konflikt!

 2. Představitelka Gagauzie, což je jihovýchodní část Moldavie, je často přijímána v Moskvě na vysoké úrovni, a je ujišťována Ruskou podporou ruskojazyčné Gagauzii. Plná podpora však znamená, že Rusko bude muset opět sahat až za Oděssu.

  • Už jim zbývá jen 100 km k Oděse. A nějak se nemůžu zbavit dojmu, že prohlášeními, že hodlají do 9. května obsadit Charkov, odpoutávají pozornost právě od té Oděsy.

 3. Bezpečně ji pomůže udržet déle při životě, což hraje do karet zbrojařské lobby. Čert vem ukrajinské a ruské duše 🙁 PS: Otázka je, kdo financuje USA, které jsou masivně zadlužené…

 4. Moźná by stačilo,kdyby svět přestal kupovat RF ropu a je po válce a klid.A kdo financuje dolar? Za něj se najíte a přeźijete na każdém kousíčku planety v nejposlednější vìsce a wigvamu.Także důvěra.No a zkuste to se svojì měnou kterou Vám dají ve fabrice ať uz u nás nebo třeba v RF.A budete muset buď jíst trávu nebo v té vìsce sklidit za oběd třicet metráků uhlí.

  • Pešku Pešku. Jak to v dnešním světě chcete všechno dělat bez ropy, há? Vy možná jezdíte na kolečku do krámu, ale jsou nás statisíce, co tam musíme autem – ale to je jen taková ta nejviditelnější část. Kdybychom zůstali bez ropy, byl byste v hajzlu i vy s tím vaším kolečkem. Nakonec. Copak potraviny – nemuseli bychom je balit do igelitů, mohli bychom zase do novin a máslo byste dostal do voskovanýho papíru. Ale zkuste takovou maličkost: stoupněte si doprostřed vašeho bydlení a zkuste si představit, že vám zmizelo všechno, co je z plastu.

  • ??? A kdo financuje dolar? Za něj se najíte a přeźijete na każdém kousíčku planety v nejposlednější vìsce a wigvamu !!! tak vytahni tu svou záškodnickou zadnici a garantuji, že lidé nežerou dolary, ale jídlo, které si museli vypěstovat, nebo za něco směnit. Takto žije Afrika, Asie a Jižní Amerika. dolary cha cha….jste pane k smíchu a svou hloupostí tady jen otravujete vzduch.

 5. M.No vidìte a právě s tím pan dobyvatel počítá a zneużívá.Stačilo by na chvilku odběr jeho kamárada, a Vy by jste klidnê mohla do kauflandu jezdit traktorem od rána do večera a pan dobyvatel by šel lovit a střìlet jeleny místo lidí.

 6. Německo navrhuje poslat ukrajinské uprchlíky na západní Ukrajinu
  Německé okresy už nechtějí přijímat ukrajinské uprchlíky, píše Die Welt.
  „Integrace všech lidí již není možná,“ říkají zástupci okresních obcí a požadují, aby Berlín a EU podnikly kroky v boji proti vysoké míře migrace.
  zdroj z data 22.04.2024
  https://1url.cz/tuyar

 7. jo a z Norska–Pátek znamenal začátek oslav Russe v roce 2024. Alma Hjerkinn v autobuse Route 24 Russe přináší do svátečního měsíce soubor přísných pravidel. –NORSKO
  2. 4. 2024 a více zdroj + fotky Z Norska )))
  https://1url.cz/Fuyk0

  • oprava data správně je to 22. 4. 2024 a že OffTopic? …možná jo, možná ne, to posuzuje majitel těchto stránek. A je potřeba pročíst odkaz celý, jinak je to…nepochopeno )))

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*