Hysterie na pozadí agónie Západu nepomůže




Sdílet článek:

HSP

Sergej Lavrov má talent shrnout podstatu toho, co se děje. Někdy mu stačí pár slov, která pak „jdou k lidem“. Není známo, zda se tak stane v případě vyjádření ministra zahraničních věcí v rozhovoru pro tři rozhlasové stanice (včetně Sputniku), ale jedna věta z něj si zaslouží zvláštní pozornost, zdůrazňuje Petr Akopov v článku pro Ria Novosti.

A Lavrov ji vyslovil hned na začátku, když odpověděl na otázku, zda neustálé prohlášení Západu, že se nezastaví, dokud nebude Rusko strategicky poraženo, znamenají, že ve vzduchu je cítit zápach velké války. Ministr hned artikuloval: “Stupňování tématu porážky Ruska, zdůrazňování existenčního významu této porážky pro budoucnost Západu neodráží ani tak bojovou náladu, jako spíše agonii a hysterii.”

Lavrov pak vysvětlil, že Západ ve skutečnosti chápe, odkud fouká vítr: “Ve stejném duchu se nesou i další prohlášení: ‘Ztratíme svůj vliv’, ‘Rusko přetvoří svět spolu s Čínou, Íránem, KLDR, Sýrií’.” To neodráží nejistotu, ale právě naopak – jejich pochopení, že probíhá, jak to neváhají nazvat, „boj“ o zachování jejich hegemonie, ale ve skutečnosti probíhá formování nového multipolárního světového řádu“.

Někomu se slova o „agonii a hysterii“ Západu mohou zdát jako přehánění, jinému jen úspěšné propagandistické prohlášení, ale ve skutečnosti Lavrov stanoví zcela správnou diagnózu. Západ se nezbláznil, naopak, velmi dobře chápe podstatu toho, co se tam děje, navíc je stále přesvědčen o vlastní síle a schopnosti ubránit si svoji dominanci, ale na pozadí agónie pravidelně podléhá hysterie.

Agónie stávajícího světového řádu, který Západ (ještě ne jednotný, jako v posledních desetiletích, nebo spíše podřízený anglosaskému vedení) budoval po staletí, světového řádu, který zajišťoval dominanci a hegemonii západní civilizace. Navíc se mnohým zdálo, že k dokončení procesu budování sjednoceného lidstva, sjednoceného světa pod anglosaským vedením, zbývá už jen několik kroků. Proces takzvané globalizace měl vést k tomu, že Západ by prostě neměl mít soupeře, ty, kteří by ho mohli byť jen potenciálně zpochybnit, protože národní státy by postupně zanikly, zahalené do sítě globálních korporací. A právě ve chvíli, kdy byla „světlá budoucnost sjednoceného lidstva“ tak blízko, všechno začalo selhávat.

Selhání začalo koncem devadesátých let – a jedním z jeho nejvýraznějších projevů byla finanční krize v roce 2008. Její ničivé důsledky pro pověst Západu ve světě se však daly překonat, kdyby Rusko současně nezačalo „mutit vodu“. Rusko, které ještě v roce 2007 ústy Putina deklarovalo svůj nesouhlas s unipolárním uspořádáním světa – a poté začalo důsledně bránit svá práva a zájmy, se vrátilo do velké hry. Rusko bylo prakticky odepsáno jako menší mocnost, regionální hráč, a nyní si najednou opět začíná nárokovat formování globálních pravidel hry.

Ve skutečnosti se Rusko zpočátku nezaměřovalo ani tak na vytvoření nového multipolárního světa, jako spíše na obnovení svého historického prostoru velkého Ruska. Tehdy, na přelomu nultých a desátých let, se s ním Západ teoreticky ještě mohl dohodnout, pokud by chtěl – uznat jeho sféru vlivu a vzdát se zejména nároků na Ukrajinu. Anglosasové však neslyšeli vítr dějin a nepochopili směr pohybu – zdálo se jim, že problém Ruska je hluboce druhořadý, není třeba mu nic ustupovat a postavení a vedoucí postavení Západu ve světě jako celku se díky správnému přestavení priorit a spojenců zachová. Západ promeškal čas a příležitosti – pokud už ne na upevnění své hegemonie, tak alespoň na zpomalení procesu její demontáže. Namísto toho svými kroky jen urychlil proces, ve kterém si zbytek světa uvědomil nástup přechodného období, začátek postzápadní éry.

Od té doby se proces agónie atlantické dominance jen zrychlil a po roce 2022 vstoupil do otevřené fáze. To ovšem neznamená, že v příštích letech nastane smrt (tj. ztráta globální hegemonie Západu). Tento proces se může dokonce za několik desetiletí protáhnout, ale definitivně se stal nezvratným. Právě o této agónii hovoří Sergej Lavrov, nejen o pozici Západu v boji o Ukrajinu.

A právě chápání agónie vede k hysterii, protože Západ sám zvýšil sázky směrem k Ukrajině, prohlásil vítězství Ruska za naprosto nepřijatelné a porážku Ukrajiny přirovnal ke své vlastní.

Všechna tato prohlášení o tom, že v sázce je osud amerického vůdcovství ve světě, nejsou jen daní obvyklé anglosaské lásce ke vznešeným prohlášením – mění se i na sebenaplňující se proroctví.

Člověk však nemusí být prorokem, aby předpověděl budoucnost atlantických ambicí: ty se skutečně hroutí, Západ skutečně ztrácí půdu pod nohama, banálně mu chybí munice (a nemluvíme o síle vojensko-průmyslového komplexu, ale o nástrojích kontroly nad světem). Samozřejmě, hysterií může na chvíli zmobilizovat své síly a dokonce zmást a zmýlit nepřítele, ale nemůže změnit chod dějin ani vůli Ruska.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

  1. “Světový řád, který zajišťoval dominanci a hegemonii západní civilizace.”

    Jak dnes takový světový řád vypadá? V pozadí stojí nejmocnější rodiny či skupiny s obrovským bohatstvím a vlivem, kteří více či méně skrytě ovládají globalistické organizace a “světového četníka”. V hierarchii o úroveň níž jsou dosazené loutky řídící globalistické organizace OSN, světovou banku, WHO, EU a další. Následují poslušní lokajové typu Fiala, a na dně my, podvolení nevolníci.
    Fiala prohlásil: “Úspěch Ruska by ohrozil světový řád.” Co je na tom světovém řádu tak cenného, že bychom měli mít zájem jej chránit? Původní řád moderní západní civilizace zněl poněkud jinak: “svoboda, rovnost, bratrství”.

    • To je jiná věc: že západní řád není nic, co by stálo za zachování. Už ne. To, v co zdegeneroval, je něco, co si zaslouží vymést koštětem (s ucpaným nosem). Všimněte si, že oni už ani nemluví o tom, co dobrého světu přináší, jen mlží “evropské hodnoty, americké hodnoty…” Sami nevědí, co znamenají. Tento článek se soustředí na geopolitické otázky, ale těch příznaků agónie Západu je víc: LGBT, kult GD, BLM… a další sebevražedné zkratky.

      • Mohli byste, prosím, někdo z vás, zde diskutujících, připomenout Kolemjdoucímu, kolik základen mají po světě USA a kolik RF? A kolik amerických základen je blízko území RF a naopak – kolik ruských základen je blízko území USA? A kdo se tedy oprávněně musí bát o svou existenci? Já nemohu, protože s fanatickým hlupákem nemíním komunikovat. Děkuji.

    • Původní řád moderní západní civilizace zněl poněkud jinak: “svoboda, rovnost, bratrství”…..
      jo, volnost, rovnost, bratrství…modernost tohoto hesla spočívala v tom, že vznikající buržoasie potřebovala pracovní sílu přenést z feudalních polí do své “výroby”….
      Dnešní heslo zní ” globalizace ” a znamená nahnat v bratrství, rovnosti a svobodě žijící národy na jedno výrobní pole.

    • Tak od kreténa Fialy nelze čekat cokoliv smysluplného. Fiala je jen hloupý a prolhaný žvanil.

  2. Tzv ” západ ví až moc dobře, že jsou jen v té agónii. A ví také, že Rus v případě že ho západ napadne ve větší míře nezůstane na obranu sám. Neb Čína, Írán, Severní Korea a jiné státy vědí že by byli další na řadě. Proto je ten “západ” v agóóónii.

    • Oni bojovat nemůžou. Nemají zbraně, Rusko samo vyrábí víc než Evropa s Amerikou dohromady. Náklady na zbrojení jsou v USA vyšší, ale nejdou do továren, ale na platy vysokopostaveného štábu. A jak americká, tak britská a kanadská armáda má silný podstav, není zájem do ní vstoupit, a stávající odcházejí. Kdo by tam v současném woke ovzduší vydržel? Víte, co se dělo v britské armádě v den, kdy Rusko vstoupilo na Ukrajinu? Probíhal tam cyklus přednášek o diverzifikaci, o větší vstřícnosti k pohlavním úchylkám! Stačí srovnat ruské náborové video s americkým! https://youtu.be/P5ar7vYg0pY

  3. Mozná by stacilo pro klid světa,kdyby si pan politik nechal ten svět který nabízì u nich doma a necpal ho tam kde o nêj nikdo nestojí.Zbrojì jak żivot a chlubì se że toho šrotu pro zničenì lidstva mají vìc neź màlem celý svět dohromady.Jen zapomnêl připomenout čtenářům,kdoże tak ohrożuje RF,że je schopna spálit celý svět.Ukrajina která mìsto aby lezla přes plot do RF utíká do EU a NATO? Można by měli ti lepšosvětáci vysvětlit lidem,zda lze napadnout jadernou mocnost.Nějak se k tomu nemajì.Je zajímavé,ze zničením světa vyhrożuje RF a nikoliv ten,který jí prý má zálusk zničit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*