Novinky

Zrychlený proces plného schválení vakcíny Pfizer v USA vzbuzuje otázky




Sdílet článek:

Společnost Pfizer podala žádost o licenci k plnému odsouhlasení letos v květnu.

V červenci zástupci FDA oznámili, že cílem pro dokončení schvalovacího procesu je leden 2022, ale že „to neznamená, že schválení nemůže být i dříve“.

Standardní proces posouzení u vakcín je do 12 měsíců, ale u prioritizovaného procesu jde zkrátit na osm měsíců, sdělil pro Washington Post Peter Marks, ředitel Centra pro biologické vyhodnocování a výzkum (CBER) při FDA. CBER je v USA zodpovědné za regulaci vakcín.

Marks připustil, že se schválenými vakcínami budou mít zaměstnavatelé a vládní orgány snazší je nařizovat.

Ještě téhož dne, kdy bylo plné schválení vakcíny oznámeno, se k věci vyjádřil americký prezident Joe Biden, který vyzval soukromé firmy k zavedení povinného očkování zaměstnanců.

„Požadujte to“

„Dnes vyzývám další společnosti v soukromém sektoru, aby přistoupily k požadavku na očkování, které se dotkne milionů lidí. Pokud jste vedoucím firmy, vedoucím neziskovky, státním či lokálním vedoucím úředníkem, který čekal na plné schválení od FDA, abyste mohl vyžadovat vakcinaci, dnes vás vyzývám, abyste to udělali,“ řekl Biden.

„Požadujte to. Udělejte to, co jsem udělal já minulý měsíc. Vyžadujte od svých zaměstnanců, aby se nechali očkovat anebo ať čelí přísným požadavkům,“ dodal.

Povinné očkování pro federální zaměstnance americký prezident oznámil již 29. července. Pracovníci federální vlády, kteří se nenechají naočkovat proti nemoci covid-19, musí absolvovat jednou nebo dvakrát týdně test na koronavirus, nosit roušky, dodržovat odstupy a další pravidla. Vakcína proti covidu bude povinná pro všechny příslušníky americké armády.

Představitelé FDA tvrdí, že data klinických testů ukazují, že vakcína je efektivní při prevenci infikování virem a také že snižuje závažné dopady nemoci a počet hospitalizovaných.

Údaje izraelského ministra zdravotnictví z července však naznačují, že účinnost vakcíny společnosti Pfizer v prevenci infekce a symptomatických onemocnění klesla z 90 % na pouhých 39 %, resp. 41 %. Úroveň ochrany před závažným onemocněním (88 %) a hospitalizací (91,4 %) podle těchto dat zůstala vysoká.

Nicméně v článku magazínu Science z 16. srpna bioinformatik z Izraelského technologického institutu konstatuje, že aktuálně je v Izraeli s covidem-19 hospitalizováno téměř 60 % plně očkovaných pacientů (v Izraeli se doposud očkovalo převážně Pfizerem).

Studie americké Mayo Clinic (mezinárodně uznávané prestižní americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum a univerzitní nemocnice) vydaná v srpnu poukazuje na prudký pokles efektivity mRNA vakcín, kdy u Pfizeru byl v červenci zaznamenán pokles účinnosti na pouhých 42 %. Dr. Fauci, vrchní poradce amerického prezidenta, této studii v době vydání nepřikládal velkou důležitost, protože ještě neprošla recenzním řízením.

„Je to velmi předčasné“

„Urychlené schválení experimentální injekce v řádu měsíců bez let klinických studií a testování je nezodpovědné a smrtící. Úřad FDA má za sebou příšernou historii schvalování léků, které musely být staženy z trhu,“ uvedl spoluzakladatel a předseda skupiny pro občanské svobody Liberty Counsel, Mat Staver, v prohlášení zveřejněném 24. srpna. V něm zmínil několik léčiv, jako např. terfenadin, zantac či accutane, které musely být po několika letech či desetiletích staženy z oběhu kvůli škodlivým vedlejším účinkům.

MUDr. Vladimír Čížek, zástupce Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků SMIS, a člen etické komise, zabývající se etikou klinických studií, výzkumů a grantů, na dotaz české redakce Epoch Times ohledně zrychleného schválení vakcín v USA odpověděl: „Je to velmi předčasné a z hlediska etiky medicínského výzkumu to vůbec není v pořádku.“

„Nechápu, jak je možné léčivo (vakcínu) plně schválit před dokončením třetí fáze klinických studií. Jediným vysvětlením je politický tlak na FDA, protože jen plné schválení umožní v USA nařízení povinné vakcinace. Není to jen můj názor, ale názor odborníků, zveřejněných i v British Medical Journal. Ti kritizují zároveň netransparentnost schvalovacího procesu, kdy nebyla vůbec připuštěna dříve slibovaná diskuse,“ dodal dr. Čížek.

Pokud jde o případné zrychlené schválení očkovací látky Evropskou lékovou agenturou (EMA), dr. Čížek odpověděl: „Pevně věřím, že EMA nepodlehne podobným tlakům, a že vyčká na dokončení klinických studií a pečlivě zhodnotí možná rizika vakcín a poměr risk/benefit.“

Skupina odborníků z Mezioborové skupiny pro epidemické situace MeSES na dotazy Epoch Times do doby zveřejnění článku nereagovala.

Profesor Jiří Beran, elitní vakcinolog a epidemiolog, se 19. 8. vyjádřil pro server Parlamentní listy k problematice očkování takto:

„Očkování proti covidu-19 bude svou účinností časem, s přibývajícími variantami nemoci, klesat až k nule, pokud jde o zabránění nákaze. Funguje však proti těžkému průběhu a úmrtí. … U nás se stále prezentuje očkování jako ochrana před infekcí, nezdůrazňuje se ochrana před hospitalizací a úmrtími, a to je pro očkované osoby, jež nakonec lehce onemocní, matoucí. … Už z tohoto pohledu je iluzorní vytvoření kolektivní imunity, protože očkované osoby mohou onemocnět.“

Profesor Beran se také staví za uznávání protilátek po prodělaném onemocnění.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Velké farmaceutické společnosti zůstávají v Rusku. Nezastavily tamní závody ani neutlumily obchod
    12.3.2022–Pfizer, Johnson & Johnson, Novartis a Abbott jsou mezi firmami, které vyrábějí v Petrohradu či jinde v Rusku a prodávají léky jako značková generika nebo pod ruským označením. Výkonný ředitel Pfizeru Albert Bourla sice na CBS prohlásil, že společnost nebude v Rusku dále investovat, ale ani se od něj neodstřihne, jak to dělají mezinárodní společnosti v jiných sektorech. více zdroj https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/03/velke-farmaceuticke-spolecnosti-zustavaji-v-rusku-nezastavily-tamni-zavody-ani-neutlumily-obchod/

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*