Elity amerického establishmentu připravují Ukrajinu na to, že může být nevyhnutelné zasednout k jednacímu stolu
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Elity amerického establishmentu, i finančního, připravují Ukrajinu na to, že může být nevyhnutelné usednout k jednacímu stolu a ukončit boje. Prý chybí munice, válka je drahá a tříští americké síly.

„Pokud Ukrajina opravdu dramaticky nezíská na bojišti navrch, nezbytně vyvstane otázka, zda nastal čas k jednáním o zastavení bojů,“ cituje server Politico Richarda Haasse, po dvě desetiletí prezidenta velevlivného Výboru pro zahraniční vztahy (zde). „Jsou nákladné, dochází nám munice a musíme být připraveni na jiné eventuality jinde ve světě.“

Ve vedení Výboru pro zahraniční vztahy, založeného roku 1921, dlouhá léta stál David Rockefeller, neoficiální emisar hned několika amerických prezidentů. Nyní v něm působí třeba Timothy Geithner, bývalý ministr financí USA, Fareed Zakaria, prominentní novinář CNN a Washington Post, či Larry Fink, šéf společnosti BlackRock. BlackRock představuje největšího správce investic na světě; obhospodařuje také investice České národní banky za stovky miliard korun.

To, že elity amerického establishmentu, včetně právě Výboru pro zahraniční vztahy, s rostoucí intenzitou připravují Ukrajinu na potřebu usednout k jednacímu stolu a ukončit boje, se může zejména ze středoevropského pohledu zdát nečekané. Ostatně právě středoevropští premiéři – polský, český a slovenský – se předevčírem v magazínu amerických elit, Foreign Affairs, vydávaném zrovna Výborem pro zahraniční vztahy, nikoli náhodou snažili společným článkem (zde) zvrátit tento stále hmatatelnější posun nálad amerického establishmentu.

Jenže podobně nečekané se zase může jevit třeba nedávné polské (a následně i slovenské) rozhodnutí pozastavit či zásadně omezit dovoz ukrajinského obilí a zemědělské produkce. Varšava přitom představuje dosavadního celkem jednoznačného a rozhodného spojence Ukrajiny, a to třeba i ve vztahu k budování plynovodu Nord Stream 2. Proti němu se společně s Kyjevem stavěla už v době před ruskou invazí, kdy Německo a další západoevropské státy, resp. jejich energetické firmy, počítaly s jeho spuštěním.

Jestliže tedy nyní Varšava či i Bratislava celkem již bez mrknutí oka staví zájmy svých zemědělců před zájem válkou zmítané Ukrajiny, nelze posun nálad amerického establishmentu vidět jako až tak nečekaný.

I ve Spojených státech se totiž blíží volby – jako třeba v Polsku. A zatímco vládní politici ve Varšavě prioritizují své zemědělce před zájmy Ukrajiny, také Spojené státy musí prioritizovat.

A podstatné části jejich elit se zkrátka dlouhodobé angažmá na Ukrajině jeví být nebezpečným tříštěním sil, finančních i vojenských, tváří v tvář skutečně fatální výzvě, Haassovými slovy „eventualitě“ – tedy zachování stávajícího postavení Tchaj-wanu vzdor stále asertivnější Číně.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Ten vyznavač idejí Stěpana Bandery, který sám sebe dojímá až k slzám, to je fotografie opravdu jenom pro silné povahy.

 2. T.Tak uz Vam asi zbyl jenom Bandera,ktereho nacisti kdyz chtel samostatnou Ukrajinu zavreli nemci do koncentracniho tabora,kde snil az do konce valky.Cili nacionalista,kerych bylo a je v Evropě pořád dost.Jak by jste pojmenoval povyšováni RF nad Ukrajinou?

   • D.Copak pane copak?Vzali Vam Banderu?Vite kolik takovych Banderů od té doby tady všude je a chovají se jako on?Mraky. A nacionalisticke zmatky kam se člověk podívá.Tahal se chvíli se sověty,chvíli s němci a podle toho dopadl.Obyčejny povyšující se nad ostatnimi narody nacionalista,vybíjejející jiné občanstvo než to jeho.Nepřipominà Vam to něco?

  • “Jak by jste pojmenoval povyšováni RF nad Ukrajinou?”
   Čím a jak se povyšuje RF nad Ukrajinou?

 3. V.Vtrhne na cizí uzemí silně militarizovaná zachranovat pry ruske oblasti,najednou je u Kyjeva(to je Donbas?),zabere Cerne moře(to je Donbas?)bráni vyvozu obilï do Afriky rusifikuje Ukrajinske oblasti,netajila se zabrat a podmanit si celou Ukrajinu,hlasa ze nema existovat,hrozi svetu jadernym znicenim.A Vy jako zřejme byvaly komunista cepovaný jejich ideolgii vše s úsměvem považujete za omluvitelné jako pan dobyvatel.Náhoda?

  • Bývalej komunista si nejspíš ty podle demagogie, kterou tady plníš diskuze.
   Ukrajina je konglomerát různých územních celků, které nikdy nebyli tak sourodé jak to média prezentují.
   Východ Ukrajiny byl a je více proruský, protože tam žije spousta lidí s ruskými kořeny, mají příbuzné v Rusku nebo se tam někteří i narodili, nemusí je nikdo rusifikovat !
   Západ Ukrajiny je namíchaná směs nejrůznějších národů, které tam dříve žili (Poláci, Němci,severské národy, atd.) nebo později přišli (Volyňáci, židi)
   Jih Ukrajiny s Podkarpatskou Rusí a Podněstřím má taky jinou historii než by se líbilo nacionalistům z Azovu.
   Bandera se to snažil náckovsky a genocidně ukrajinyzovat, ale nepovedlo se mu to zcela.

   Ukrajina své obilí normálně vyváží akorát mnohé země (Polsko, Maďarsko Slovensko, atd.) se tomu brání protože je kontaminované, plné pesticidů a látek co tam nemají co dělat. Ale neboj se, do Afriky se to obilí dostane.
   Černé moře rozhodně nezabrali ! To by se Turkům fakt nelíbilo 🙂 A že si chrání Sevastopol ? Američani mají taky na Havaji své lodě.
   Jo, v Rusku mají někteří názor, že Ukrajina by neměla existovat, stejně jako na Ukrajině kolují názory, že Rusko má být zničeno. Ta nenávist začala postupně po roce 2000 jak politické elity prodali zájmy lidí na Ukrajině USA a jejím vazalům.
   Takže vycepovanej ideologií si tady soudruhu zřejmě jenom ty.

 4. R.No vidite.Pěkne jste všechno popsal.A prosim pěkně co je komu po tom že je na Ukrajině to nebo tamto,nebo obojí, nebo něco podobneho,nebo vsechno najednou? Vy necháte kecat cizi lidi jak si máte uspořadat nabytek ve Vasem bytě kde nema nikdo bez Vaseho svoleni co pohledavat?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*