Zachrání Rakušany právníci?
Sdílet článek:
Za odmítnutí povinného očkování mastné pokuty. Kdo nezaplatí, toho zřejmě navštíví exekutor, uvádí rakouská ministryně.

V Rakousku stále ještě není úplně jasné, jak bude vypadat zákon o povinném očkování proti covid-19. Ten sice má vstoupit v platnost k 1. únoru 2022 (první či v dané době řádné očkování bude muset občan prokázat 15. března), ale zatím prochází připomínkováním a ještě o něm bude hlasovat parlament.

S vynucováním vakcinace kromě opakovaně demonstrujících občanů (např. Wochenblick.at – záběry z mega-demonstrací) nesouhlasí dva vídeňští právníci, kteří si osvojili desítky tisíc podnětů a stížností občanů. Předložili již třetí stížnost k ústavnímu soudu (zatím se čekalo na jeho stanovisko) s tím, že jde o protiústavní porušování základních práv, o diskriminaci části populace apod.

Se sympaticky vyhlížejícími advokáty se lze seznámit na www.covid-beschwerde.at nebo na www.keine-impfpflicht.at. Advokáti nabízejí občanům možnost poslat přes vytvořenou platformu dopis poslancům, dostat je tak pod tlak ve formě dopisového lidového referenda.

V tuto chvíli je 66,4 % Rakušanů plně očkováno; cca 2 milióny dospělých očkovány nejsou. Vláda ovšem trvá na tom, že se obyvatelstvo od 14 let musí povinně podrobovat ve stanovených termínech i dalším doplňujícím dávkám očkovacích látek. Zatím to vypadá, že by se člověk musel pomalu každý čtvrtrok dostavit na další injekci.

Wochenblick.at/corona/anwaelte-druck-auf-abgeordnete-soll-nein-zum-impfzwang-im-nationalrat-bringen: redakce informuje, že právníci radí občanům tlačit na poslance automaticky přednastaveným dopisem. Právníci se domnívají, že rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, který zamítl stížnost českých rodičů na povinné očkování dětí v ČR, se netýká covid-vakcinace, kterou nelze srovnávat; proti jiným nemocem byly vakcíny zkoušeny mnohem déle. Dále mají námitky, že vláda se neřídí vědeckými poznatky, např. přestala uznávat testy na protilátky u uzdravených (ale týká se to i očkovaných, kteří mají podstupovat doplňující dávku patrně bez přihlédnutí k ev. protilátkám).

Zatímco Wochenblick se domnívá, že odpůrcům povinného očkování může hrozit trest vězení, Heute.at nabízí přímý rozhovor s příslušnou ministryní, která vězení vylučuje, ale mluví o možné ztrátě zaměstnání u neočkovaných či o zabavení majetku exekutorem při nezaplacení pokuty.

Heute.at/s/impfpflicht-das-passiert-mit-allen-die-sich-weigern-100178455: zde lze vidět na videu ministryni pro ústavní otázky Edtstadlerovou, jež vysvětluje návrh zákona. Původně měl zákon platit 3 roky, nyní se uvádí, že půjde o dva roky. Podle toho si nyní občané mohou propočíst, kolik budou muset zaplatit za odepření očkování, ale úplně jasně to vysvětleno není.

Redakce Wochenblick vypočítala, že za rok hrozí pokuta až 14 400 eur. Redakce Heute: půjde zřejmě o dvojí kontrolu; např. když místní správní úřad zjistí namátkou, že někdo se nenechal očkovat v daném termínu, může uložit ve zjednodušeném řízení pokutu 600 eur. Když ale zjistí, že jde o skutečného (nepolepšitelného) odpůrce očkování, může být pokuta zvýšena až na 3600 eur.

Dokud ale člověk nevidí text návrhu zákona, není nic jisté. Některé zdroje uvádějí, že kdo odmítne očkování dvakrát, může se setkat s pokutou 7200 eur. Wochenblick předvídá, že by tato vyšší pokuta neměla být uložena vícekrát než dvakrát za rok, čili by šlo maximálně o 14 400 eur (opoziční sociální demokracie požadovala “sociální odstupňování”, zatím to jisté není).

Ministryně “pro ústavu” se vyjadřuje dost tvrdě: sice nebude ukládán trest odnětí svobody, ale před dveřmi odmítače/neplatiče se může objevit exekutor, případně člověku lze dát výpověď v práci. A pokud bude v Rakousku povinnost očkování, pak tu vlastně nemůže žít člověk, který se nepodrobí, bylo by to prý protiprávní. (Neodpustím si otázku: takže neočkované, někdy ale imunní po nemoci, Rakousko někam vystěhuje?). A tatáž ministryně s úsměvem říká, že jde “jen” o povinnost očkovat se, nikoli o donucování k němu.

Možná na tato slova ministryně zareagovala redakce Heute – otiskla také článek k Itálii, kde vedení nemocnic zjistilo, že mají nedostatek zdravotníků, takže na některých pracovištích zase zrušili původně udělené výpovědi neočkovanému personálu. Ponechali si také neočkované sanitáře s tím, že se musí každých 24 či 48 hodin testovat.

Osobně z toho mám pocit, že v Rakousku nakonec řady odmítačů povinného očkování rozhojní ti, kteří už nebudou chtít z různých důvodů absolvovat další doplňující dávky vakcín. A jak stát potrestá např. samoživitelku z chudších poměrů, která se spolu se 14letým potomkem odmítne očkovat, a nebude schopna platit pokuty? Tatáž má otázka se týká i chudých důchodců. Jistě, příslušný ministr řekne: vždyť se mohou nechat naočkovat, jenže mnohá zahraniční média publikují případy, kdy po očkování někdo z rodiny zemřel a ostatní rodinní příslušníci se již očkovat odmítají. Např. německá redakce Berliner Zeitung zveřejnila případ, kdy matka dcery, jež zemřela po očkování – ač nepatří k odpůrcům vakcinace – prohlásila, že se sama očkovat tentokrát rozhodně nenechá.

Rakouská redakce Heute uvádí, že se počítá jen s málo výjimkami z povinnosti očkovat se: jsou vyjmuty děti pod 14 let, dále těhotné, rodičky snad jen jeden měsíc po porodu, dále prezident lékařské komory uvedl, že se nebudou očkovat ti, pro něž by to znamenalo ohrožení života nebo zdraví (ale blíže to není jasné). Lékařská komora prosazuje, aby potvrzení o zdravotní výjimce z očkování směl vydávat jen užší okruh lékařů. A pokud by lékař potvrzení zfalšoval, stihl by ho rovněž trest.

Orf.at/corona20/stories/3239491: nyní bude pokračovat omezení vycházení pro neočkované, končí “lockdown” pro očkované a uzdravené v posledních 6 měsících. Podle mě je to tragikomické: v zásadě se neočkovaní mohou pohybovat na mnoha místech, např. jít i demonstrovat či na zdravotní procházku. Ovšem na mnoha místech (např. obchod nikoli denní nezbytné potřeby) by je při namátkové kontrole covid-pasu mohla stihnout pokuta.

Ovšem ti plně očkovaní a uzdravení musejí ve všech vnitřních prostorách nosit roušku či dokonce respirátor, a to dokonce někdy i venku (např. trhy), z čehož lze usuzovat, že si rakouská vláda je vědoma rizika, že i očkovaní přenášejí nákazu. Zároveň mají i oni držet odstupy. Noční podniky aj. byly uzavřeny pro všechny stejně. Na řadě míst (restaurace, akce) musejí i ti očkovaní poskytnout svá data – pro případ pozdějšího zjištění infekce. Tedy nestačí jen ukázat správné světýlko na covid-pasu, ale je třeba poskytovat kontaktní údaje (proti tomu rovněž vystupují zmínění advokáti).

Tam, kde bylo pravidlo 3 G (kromě očkovaných, uzdravených i neočkovaní otestovaní vč. antigentestu), se nyní vytváří pravidlo 2,5 G, tzn. otestovaný musí mít PCR test s platností 72 hodin (to rovněž napadají právníci jako nevědecké).

Oe24.at/coronavirus/aktuelle-zahlen (k 11.12. aktuální data, novináři si ale stěžují, že poslední den zavládl v Rakousku chaos v údajích): redakce převzala úřední statistiku ministerstva sociálních věcí (Sozialministerium.at), z níž mj. vyplývá, že loni bez očkování zemřelo s covid-infekcí 6222 lidí, letos bylo 6921 úmrtí, čili letos zemřelo zhruba o 700 pacientů víc. To může mít více příčin, např. se loni lidé o něco více chránili před infekcí (ne-farmakologickými prostředky). Nechci spekulovat, nicméně z grafu této redakce vyplývá, že nyní po 11 měsících očkování byla jedna z nejvyšších vln infekce v zemi.

U některých spolkových zemí Rakouska je patrno, že se tu lidé očkovat už nechtějí, např. 62,5 % plně očkovaných v Korutanech, ovšem vláda chce (očkovatelné) občany donutit k 90% proočkovanosti. Do března příštího roku se to rozhodně nestihne.

Vladimíra Bošková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Začíná to soudruhům nějak selhávat, a to v článku není zmíněna možnost falešných covidpasů anebo uplacení lékařů za účelem získání potvrzení o tom, že člověk nemůže býti ze zravotních důvodů očkován.

  2. tak mohli by ještě emigrovat k nám… tady ještě zatím máme relativní svobodu rozhodovat si o svém těle sami…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*