De-mondializace




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Svět je příliš malý, aby si mohl dovolit americký typ globalizace, který trivializuje a unifikuje všechno, na co přijde. Podobně Evropa je příliš malá, aby si mohla dovolit evropskounijní zjednodušující unifikaci a vynulovat variabilitu národních identit. Co je optimální pro tento globalizovaný svět, může být velmi neoptimální pro člověka – unifikace bádání, bádání zabije, americkým popem unifikovaná populární hudba přepíše naše libidonózní centra jednoduchým kódem polodebilního devianta. Dokonce i v doménách, na něž si americký globalismus činí největší nárok, tj. v ekonomice, kromě finančních toků, přestávají jiné toky fungovat, dnes se bere jako přirozené, že občas chybí penicilín nebo febichol, popravdě některé toky fungují perfektně, covidová vakcína nechybí nikdy. Svět byl propojen a otevřen odjakživa a ještě v intenzívnější a zajímavější podobě než americké globalizační zjednodušení. Např. Zdeněk Kalista v knize o baroku úchvatně líčí s jakým zaujetím se Češi v barokní době podíleli na odkrývání jižní Ameriky, to byla účast na tvorbě nového a vznešeného, ne pozvání k McDonaldovi.

Ve francouzštině se pro období moderní globalizace podobně jako v češtině používá termín globalizace, ale pro šíře chápanou globalizaci používá francouzština termín mondializace, občas se oba termíny ztotožňují a chápou se jako synonyma americké globalizace. Vesměs se však globalizace považuje za poslední fázi mondializace, kdy globální ekonomika diktuje zemím na planetě a dochází k likvidaci státních hranic a národních identit. Esejista Karl Eychenne v magazínu Comptoir uchopil globalizační problém v článku De-mondializace. De-trikotáž světa je v plném proudu, od Schopenhauera, Passoliniho až po užitečné idioty z financí, nikoho to neušetří. Nejdřív je třeba říct, že mondializace není totéž co globalizace. Nuance v termínech nejsou nic sterilního. Fokusem globalizace je ekonomika, ale mondializace kanibalizuje úplně všechno. Globalizace znamená výměnu zboží mezi homo economicus, který doufá, že si vylepší blahobyt. V globalizovaném světě jsou finance velmi silné v roli užitečného idiota, který nic neví a dělá dál, co se chce. Finance zajímá jen to, co je pro ně zajímavé, jednou nahoru, jednou dolů, ostatní lhostejné. Ovšem neviňme finance z nuancí, kterých nejsou schopni, jsou to jen finance.

Mondializace pohltí celou kulturní oblast: umění, vědu, historii, politiku, poznání. Globalizace mluví o prostoru, který se musí zaplnit, mondializace mluví o lidech, kteří mají být zaplněni. Globus vs. mundus. O de-globalizaci toho bylo už hodně řečeno, ale jak je to de-mondializací? De-mondializace připomíná Schopenhauerova ježka, který se rozhodl odejít od svých druhů, co byl od nich popíchán, když se moc přiblížil. Toto čtení je dodnes nejlepší metaforou výhod a nevýhod dobrého soužití. Všichni chápeme, že jsme ve vrcholné fázi. De-mondializace by signalizovala vzpouru jednotlivce vůči moci, universalistická horečka by snížila teplotu a umožnila by znovuzrození partikularismů. Celá věc by se opět stala hromádkou.

Jak je to s de-mondializací např. v hudbě? Beethovenova Óda na radost, Ravelovo Bolero a Bad Blood Taylor Swiftové? Co se stane s těmito pomníky v de-mondializovaném světě? Je úspěch těchto děl spojen s mondializací? Dá se společná vnímavost k těmto dílům vysvětlit konvergencí našich idejí, přání a chutí. Nebo jsme vybavení hudebními neurony a jsme univerzálně vnímavější k jistým melodiím. Zdá se, že některá díla pohání víc duch doby než duch melodie, o rozdílu mezi Beethovenem a Taylor Swift máme jakousi ideu. Možná ještě na de-mondializaci nejsme připraveni, nevíme, co by pak mohlo přijít, ovšem tím lépe, mohli bychom být paralyzováni tím, co je v sázce.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*